У Запорізькому національному університеті з’явилася найбільша в Україні колекція жуків та метеликів. Її власником став зоологічний музей біологічного факультету.
Сьогодні науковці та співробітники ЗНУ на чолі з деканом біологічного факультету професором Людмилою Омельянчик перевезли колекцію до стін університету. Разом із своїми колегами – професором Валентиною Бовт, директором музею Олександром Коротею, помічником ректора з виховної роботи, доцентом Наталею Вороновою мали нагоду розповісти про унікальну колекцію не лише студентам, але й громадськості: на зустріч завітала і знімальна група телеканалу ICTV.

Радист за освітою та ентомолог-колекціонер за покликанням – Володимир Черненко вирішив продати своє надбання ще кілька місяців тому. І одразу ж отримав чимало пропозицій від зацікавлених осіб із України та Росії. Втім, залишити унікальну колекцію в нашій країні – справа дійсно важлива. А передати її у фонд зоологічного музею ЗНУ допоміг меценат із Києва.

Колекція Володимира Марковича - близько чотирьох із половиною тисяч екземплярів жуків та метеликів. Деякі з них занесено до Червоної книги або вже зовсім зникли як вид. А зберігалося усе це багатство у декількох десятках власноруч виготовлених Володимиром Черненком коробках, які «колонами» височіли на столі та підлозі невеликої кімнати будинку господаря. Розглядаючи експонати, науковці Запорізького національного не приховували емоцій, із захватом коментуючи побачене. І не дивно: колекція являє собою величезну наукову цінність, оскільки всі екземпляри етикетовані. Більш того, є відомості про час та місце їхнього збору.

Колекціонувати комах Володимир Маркович почав ще тридцять п’ять років тому. Відтоді географія його творчих подорожей у пошуках найрізноманітніших представників світу комах постійно розширювалася. За три з половиною десятиліття колекціонер об’їхав усю територію колишнього Радянського Союзу – від Карпат до Далекого Сходу.
За словами ентомолога-любителя, останнім часом комах стає все менше і менше. Йому ж у пошуках унікальних експонатів неодноразово доводилося терпіти примхи природи, відчуваючи на собі особливості кліматичних умов різних регіонів колишнього СРСР.

Коментуючи подію, декан біологічного факультету, професор Людмила Омельянчик, підкреслила:
- Я дуже вдячна Володимирові Черненку за те, що тепер студенти біологічного факультету матимуть змогу вивчати ентомологію наглядно. Я знаю, яка це тяжка праця – зібрати таку значну за обсягом та розмаїту за асортиментом колекцію. Тепер ми в університеті, у свою чергу, повинні зробити все можливе, щоб зберегти експонати, створити спеціальні умови для них. Упевнена, що у цьому і надалі братимуть участь директор зоологічного музею нашого університету Олександр Коротя та аспірант біологічного факультету Михайло Муленко, яким ми, власне, і завдячуємо знайомству із Володимиром Черненком.

До розмови приєдналася і професор Валентина Бовт:
- Мені доводилося бути з експедиціями у різних куточках світу, але навіть там я не бачила деяких із комах, які представлені у цій надзвичайній колекції! Вважаю, що їй просто ціни немає, а Володимир Маркович – справжній професіонал, який здійснив подвиг! Він зумів не тільки знайти місця, де водяться такі рідкісні комахи, але й спромігся ретельно класифікувати та зберегти їх протягом такого тривалого часу.
Аспірант біологічного факультету Михайло Муленко додає:

- Для багатьох молодих вчених ця колекція може стати джерелом нових наукових досліджень. Особисто для мене це дуже цінний матеріал для дисертації, котру я присвятив вивченню подібної теми. Тут є багато рідкісних видів комах, як-от метелик аполон-автократор (живе у горах Афганістану), жук усач реліктовий (його «батьківщина» - Далекий Схід), аномальні форми метеликів і так далі. Тепер кожен із бажаючих зможе на власні очі побачити унікальні експонати, завітавши до зоологічного музею біологічного факультету.
Олена СКОК