Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулось засідання політологічного клубу

У ЗНУ відбулось засідання політологічного клубу

15.03.2007 15:10

У ЗНУ відбулось засідання політологічного клубу, присвячене проблемам розвитку демократії в Польщі та Україні. Воно було особливо цікавим, оскільки у засіданні взяла участь доктор Інституту політичних наук Варшавського університету Радзіслава Гортат. Пані Гортат приїхала до Запоріжжя на запрошення облдержадміністрації, щоб зустрітись із студентами та викладачами вишів міста.

Студентам та викладачам ЗНУ Радзіслава Гортат розповіла про розвиток демократії в Польщі, наголосивши на тому, що шлях до добробуту легким не буває:

- На початку 90-х років у Польщі влада вже не могла ефективно управляти країною, опозиція теж була слабка, - згадує пані Радзіслава. - Тому обидві сторони сіли за круглий стіл, щоб скоординувати дії щодо подальшого розвитку країни. Секрет швидких суспільних перетворень у Польщі полягає в тому, що вже на перших виборах до парламенту 99% мандатів отримали члени опозиційного руху «Солідарність». Таким чином, оновилася влада: замість компартійних функціонерів у парламент прийшли нові люди. Важливим було і те, що жодна політична сила не хотіла фальсифікувати вибори, оскільки знала, що на наступних виборах так само вчинять із ними. Всі політики були налаштовані на чесну боротьбу.

Демократи одразу вирішили, що Польща має зробити крок на захід і подолати свою відсталість. За таких умов курс на євроінтеграцію був природнім. Але поки Польщу прийняли до ЄС, минуло 10 років. На думку пані Гортат, Польща змогла вступити до ЄС завдяки єдності політиків, які одностайно наголошували на тому, що поляки прагнуть до європейської спільноти. Звісно, були й такі групи населення, які побоювались вступу до ЄС, наприклад, аграрії. Але за три роки, поки йшли переговори з Єврокомісією, уряд створив для сільского господарства дуже гарні умови і воно не постраждало.

Серед позитивних наслідків вступу Польщі до ЄС Радзіслава Гортат виділила утримання швидких темпів росту ВВП, підвищення доходів громадян та збільшення іноземних інвестицій в польську економіку на 20%. Також, оскільки польські підприємці були добре підготовлені до жорсткої конкуренції, то експорт до Європи товарів польського виробництва збільшився на 40%. До негативу доктор політологічних наук віднесла виїзд за кордон близько 1 млн. поляків.

Студентів та викладачів ЗНУ, звісно, цікавили перспективи вступу України до ЄС. Радзіслава Гортат відверто розповіла і про них:

- Україна має шанси вступити до Євросоюзу, а чи використаєте ви їх - залежить тільки від вас. Європейці підтримують ідею розширення. Найбільш позитивно ставляться до приєднання України поляки та литовці, але рівень підтримки падає. Поляки, наприклад, розгубились і не можуть зрозуміти, чи хоче Україна до ЄС, оскільки заяви ваших політичних лідерів суперечать одна одній. Українцям також варто мати на увазі, що вступ до Євросоюзу означає проведення багатьох серйозних реформ. Треба буде докласти значних зусиль, щоб змінити адміністрацію та боротися з корупцією.

На засіданні обговорили і результати приєднання Польщі до Болонського процесу. Пані Гортат розповіла, що Болонський процес має свої позитивні та негативні боки. Так, з Варшавського університету на навчання в інші країни Європи виїхало 450 студентів, тоді як приїхало з-за кордону лише 150. В Європі існує жорстка конкуренція в сфері освітніх послуг, тож треба рекламувати себе, щоб зацікавити іноземних студентів, а отже - отримати прибуток. Після приєднання до Болонського процесу польська наука стала краще фінансуватись – на неї витрачають 1% ВВП. Зараз польські науковці вчаться знаходити фірми, які б замовляли у них проекти, оскільки така робота гарно оплачується. Скоріш за все таке майбутнє чекає і на українську освіту, тому варто готуватись до цього заздалегідь.

Зустріч із Радзіславою Гортат видалась дуже цікавою та корисною для студентів і більшість з них висловлювали побажання, щоб такі зустрічі відбувались частіше.

Наталя ЖЕЛНОВА