Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Фізичне виховання у полі зору фахівців

Фізичне виховання у полі зору фахівців

18.05.2007 16:51

Третя Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми фізичної культури, спорту та туризму в сучасних соціально-економічних умовах» традиційно зібрала у стінах ЗНУ близько сотні провідних фахівців галузі з різних країн: Росії, Білорусії, Китаю.

Серед наукових напрямів конференції вчені окреслили наступні: олімпійський і професійний спорт, психолого-педагогічні аспекти фізичної культури, медико-біологічні проблеми фізичної культури і спорту, фізична реабілітація, параолімпійський спорт, туризм.

На відкритті ректор ЗНУ Сергій Тимченко підкреслив факт існування давніх славних спортивних традицій ЗНУ. «Тут навчалися десятки олімпійських чемпіонів світу та Європи, олімпійських ігор, - зауважив він. – Сьогодні фізична культура в університеті стала серйозним науковим фактором діяльності. Перед початком конференції я оглянув книжкову виставку Наукової бібліотеки і побачив ґрунтовні роботи наших викладачів. Тож зрозумів, що на сьогодні спорт неможливий без потужної наукової бази, без численних наукових розробок. Відомим є той факт, що деякі з них напрацьовано саме у ЗНУ. Конференція зібрала в університеті відомих не лише в Україні, а й у світі фахівців із фізичної культури, спорту, туризму. А це ще раз засвідчує, що діяльність ЗНУ в цій сфері досить помітна, що ми займаємо свою, у чомусь неповторну, нішу в галузі наукових досліджень. Хотілося б сказати, що в університеті досить багато робиться для розвитку фізичного виховання. Минулого року ми провели перший набір на спеціальність «Туризм». Університет є провідним навчальним закладом регіону з підготовки фахівців із «Фізичного виховання». Варто зазначити, що крім навчальної роботи наші випускники продовжують із честю представляти державу на численних спортивних змаганнях. Ми - найактивніші у регіоні учасники різноманітних олімпіад, універсіад. Окреслюючи пріоритети на майбутнє, розвиваємо чимало сфер спортивно-масової роботи. Протягом року завдяки зусиллям університету, зусиллям міської, обласної влади тривала активна спортивна діяльність відродженої на базі ЗНУ волейбольної команди «Орбіта-Університет», яка незабаром відзначатиме своє 35-річчя і яка нещодавно посіла третє місце у Чемпіонаті України з волейболу серед жіночих команд Супер-ліги у сезоні 2006-2007 років. Ще одним пріоритетом університету є розвиток аеробіки. Нещодавно наша команда посіла перше місце на XV Чемпіонаті України зі спортивної аеробіки (м. Ялта). За нагороди у спортивних номінаціях боролися представники 12 областей України та команда з Молдови. Шестеро студентів ЗНУ потрапили до збірної України, яка у листопаді візьме участь у Чемпіонаті Європи в м. Дебрецен (Угорщина). І у цих здобутках, у першу чергу, - заслуга викладачів, тренерів факультету фізичного виховання, які вміють навчити дітей. Дуже приємно, що ця діяльність знаходить підтримку і з боку Міністерства освіти і науки України. Доказ тому – ще один Кубок, вручений ЗНУ за третє місце в нашій державі по організації університетської спортивно-масової та фізкультурно-оздоровчої роботи. Насамкінець дозвольте мені побажати вам успіхів у роботі, щоб ваші розробки стали підґрунтям у вихованні фахівців не лише професійного спорту, а й у нагоді при діяльності по формуванню здорової нації, здорового суспільства, у якому пріоритети, окреслені у ваших доповідях стануть домінуючими».

Під час свого виступу ректор передав деканові факультету фізичного виховання, професорові Миколі Малікову на постійне зберігання два Кубки: від Міністерства освіти і науки України та за бронзу «Орбіти-Університет» у Чемпіонаті України з волейболу серед жіночих команд Супер-ліги у сезоні 2006-2007 років.

Після вручення почесних нагород Микола Васильович окреслив основні аспекти обговорення науковців і представив власне бачення актуальних проблем фізичної культури. Серед них він назвав зменшення ролі фізичної культури та спорту в житті сучасної людини, питання працевлаштування спеціалістів із фізичного виховання, відсутність єдиного підходу до довготермінової підготовки спеціалістів галузі, відкриття нових перспективних спеціальностей, формування центрів олімпійської підготовки з конкретних видів спорту тощо. Його колега доцент Анатолій Конох представив поняття професійної підготовки фахівців із туризму, охарактеризував проблему українського туризму як таку, стверджуючи, що без підтримки держави галузі не обійтися.

Доцент Віктор Лиходід говорив про фізичну реабілітацію школярів, демонструючи результати дослідження у таблицях, схемах: цифри переконували краще за слова. Гість із Білорусії Володимир Ганопульський представив бачення системи спортивно-туристичної діяльності. Її він змоделював, орієнтуючись на такі характеристики, як життєзабезпечення, безпека, успішність та ефективність. Харків’янин Олександр Гулашов також приділив увагу цій же галузі: він розкрив проблему спортивно-оздоровчого туризму.

Досить цікавою була доповідь професора Ніни Байкіної, яка досліджувала ранню діагностику і корекцію психомоторики дітей із наслідками дитячого церебрального паралічу та їх інтеграцію в сучасне суспільство.

Уже після пленарного засідання учені перейшли до секційної роботи. Вона стосувалася «Психолого-педагогічних аспектів фізичної культури, туризму, олімпійського і професійного спорту» і «Медико-біологічних проблем фізичної культури і спорту, фізичної реабілітації, параолімпійського спорту».

Обговорення доповідей конференції та підбиття підсумків пройшло під час проведення круглого столу. Всі присутні зійшлися на одному: формування здорової нації має стати першочерговим пріоритетом для нашої держави.

Марія КАНЦЕЛЯРИСТ