Вчора, 31 травня, на засіданні Вченої ради ЗНУ директор Наукової бібліотеки Валентина Герасимова розповіла про інформаційно-бібліотечне забезпечення навчальної та наукової діяльності університету. Валентина Олександрівна зосередила свою увагу на питаннях поповнення бібліотечного фонду, створення електронних баз даних, проектній та соціокультурній діяльності структурного підрозділу, а також участі у міжнародних заходах.
Законом України «Про вищу освіту» визначено, що бібліотека є одним із основних структурних підрозділів вищого начального закладу. Сьогодні основні зусилля Наукової бібліотеки зосереджуються на такому стратегічному напряму, як розвиток електронного інформаційного середовища. Університетська книгозбірня, історія якої налічує вже понад сотню років, є транслятором з покоління в покоління документального наукового та освітнього надбання Запорізького національного університету.
Бібліотечний фонд – головне джерело забезпечення освітньої та наукової діяльності університету щороку поповнюється новими надходженнями. Загальний фонд бібліотеки на 01.05.2016 р. складає 894 091 примірник друкованих та електронних видань. За рік до фонду бібліотеки надійшло 19 666 примірників видань.
На формування бібліотечного фонду суттєво вплинуло надходження видань з позабюджетних джерел. Бібліотека університету отримала по книгообміну з ВНЗ України, а також в дар від організацій та приватних осіб України та зарубіжжя 2 371 назви наукової, навчально-методичної та художньої літератури, наукових періодичних видань, CD накладом 3 071 примірник, загальна сума позабюджетних коштів склала 103 371,27 грн.
Для забезпечення інформаційних потреб студентів, викладачів, науковців ЗНУ продовжується формування електронної бібліотеки. Доступ до повнотекстових документів організовано через електронний каталог та Web-сайт. На 01.05.2016 р. бібліотека має електронний каталог в режимі реального часу на документні ресурси бібліотеки обсягом 1 048 603 бібліографічних записи з доступом до ресурсів бібліографічного, повнотекстового формату локальної мережі та через гіпертекстове посилання до ресурсів Інтернет. За рік введено 60 437 нових бібліографічних записів на всі види видань на всіх видах носіїв інформації.
Співробітники відділів активно сприяють впровадженню та розвитку інформаційної культури користувачів. Заходи з формування і розвитку інформаційної культури з урахуванням сучасних вимог проводяться для всіх категорій: студентів, аспірантів, викладачів, наукових співробітників університету. Основною формою навчання користувачів залишається індивідуальне консультування, що здійснюється в процесі довідково-бібліографічного обслуговування.
Бібліотека постійно проводить моніторинг книгозабезпеченності навчального процесу за допомогою бази даних “Книгозабезпеченність навчальних дисциплін”. База даних відкорегована відповідно до нових вимог до підготовки ліцензійних справ, подає ресурси до 5 100 дисциплін і нараховує 176 402 бібліографічних записи, в т.ч. 42 478 електронних видань.
Завдяки приєднанню наукової бібліотеки до міжнародного проекту «Електронна бібліотека: Центри знань в університетах України “ELibUkr”» (http://www.elibukr.org ), що діє в Україні за ініціативою Києво-Могилянської фундації, науковці ЗНУ отримали доступ до світової наукової інформації: 99 баз відкритого доступу, тестовий доступ до 12 баз даних, 38 електронних архівів університетів України, пошукових систем наукової інформації.
У 2016 р. в рамках Проекту «ТОРНАДО» (ТОМСОН РЕЙТЕР ДЛЯ НАУКОВО-ДОСЛІДНИХ ТА ОСВІТНІХ УСТАНОВ) Консорціуму e-VERUM Запорізький національний університет отримав тестовий доступ до бібліографічних баз найвідомішої наукометричної платформи Web of Sciencе.
Бібліотека взяла участь в «Українському Книжковому Проекті “100 тисяч книжок”» (початок: 2006 рік, довгостроковий проект). Проект здійснюється в Україні за сприяння Міжнародного фонду “Відродження” та нідерландського фонду “Центрально- і Східноєвропейський книжковий проект”. Мета проекту – доступність та оперативність отримання необхідних видань для формування якісної навчально-методичної бази для вищої школи. Діяльність в рамках проекту дозволяє поповнювати бібліотечний фонд новими підручниками та науковими виданнями, отриманими від видавництв в дар та за пільговими цінами.
Видавництва України подарували Бібліотеці 70 назв нових видань у кількості 115 примірників на суму понад 10 тисяч грн. Значним внеском у поповнення фонду навчальної літератури у 2015 р. стали дари підручників для вищої школи провідних видавництв України: «Академія» – 15 назв, 15 прим., на суму 964 грн.; «Академвидав» – 13 назв, 15 прим., на суму 645 грн.
Яскравим поповненням колекції художньої літератури наукової бібліотеки стали книги, що побачили світ у видавництві «Дуліби», передані в дар директором видавництва та авторкою багатьох з них Мариною Гримич (19 назв у кількості 51 прим. на суму 2 529 грн).
Міжнародні партнери, з якими співпрацювала наукова бібліотека ЗНУ: Міжнародний фонд «Відродження», Києво-Могилянська фундація Америки (Чикаго, США), Міжнародний благодійний фонд «Смолоскип», Українсько-американський благодійний фонд «Сейбр-Світло», Фломандсько-Нідерландська культурна організація "Ons Erfdeel vzw" (Бельгія, Нідерланди), Міністерство освіти і науки Болгарії, Посольство Федеративної Республіки Німеччини, Генеральне консульство Республіки Польща, Союз українців Підляшшя (Польща), Фонд народонаселення ООН в Україні (UNFPA Ukraine), Організація безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Проект Tempus «TRUST», Проект міжнародної технічної допомоги «Розбудова спроможності до економічно обґрунтованого планування розвитку областей і міст України» (РЕОП) (Канада) та інші.
Загальна кількість книжкових експозицій до наукових конференцій, загальноуніверситетських заходів, заходів в бібліотеці склала 374, на яких було представлено 27 053 книжкових та періодичних видання з фонду наукової бібліотеки.
На виконання постанов Верховної Ради України, Указів Президента України та розпоряджень Кабінету Міністрів України щодо урочистого відзначення на державному рівні ювілейних дат видатних діячів України та історичних подій розроблялись програми заходів, готувалась бібліографічна продукція та спільно з факультетами проводились культурно-просвітницькі заходи.
Важливою подією у виставковій діяльності стала постійно діюча експозиція «Книга відзначає ювілей. 2016 рік», що представила видатні твори української та світової літератури. По представленим виданням проводились бібліографічні огляди для студентів філологічного факультету та Економіко-правничого коледжу.
У рамках проведення «Запорізької книжкової толоки» відбулася зустріч студентів історичного факультету з директором видавництва «Дуліби», доктором історичних наук Мариною Гримич та презентація історичого бестселера Тімоті Снайдера «Кровавые земли: Европа между Гитлером и Сталином», що побачив світ 2015 року у видавництві Дуліби. Учасники заходу та Наукова бібліотека отримали видання в дар. До заходу підготовлені бібліографічний список та виставка творів та публікацій про творчість Марини Гримич з фонду наукової бібліотеки.
До літературного вечора, присвяченого творчості Нобелівського лауреата Світлани Алексієвич, підготовлено книжкову виставку «Лауреати Нобелівської премії в галузі літератури. Білорусь» та бібліографічні ресурси.
З нагоди річниці завершення Дебальцевської операції відбулася презентація книги «Вклоняємось доземно українському солдату» (К.: ЦДО МО України «Народна армія», 2015) за участю представників влади та учасників АТО, до заходу підготовлено бібліографічні ресурси та книжкову виставку «Участь запорожців в АТО».
Загалом, за рік фондами та послугами наукової бібліотеки користувались 12 358 науково-педагогічних працівників та студентів ЗНУ та економіко-правничого коледжу.
Система обслуговування користувачів наукової бібліотеки ЗНУ орієнтована як на внутрішнього, так і на зовнішнього користувача. За рік кількість відвідувань склала 452 967, в т.ч., структурних підрозділів бібліотеки – 210 156, масових заходів – 11 336, кількість звернень до сайту – 231 475.
Студенти та викладачі отримали з фондів наукової бібліотеки 762 853 примірника книжкових та періодичних видань, в т.ч., з електронної бази – 58 995 електронних видань.
Наукова бібліотека ЗНУ