
У Запорізькому національному університеті вже кілька років послідовно й ефективно втілюють у життя Концепцію вивчення іноземних мов, ініційовану ректором нашого вишу, професором Миколою Фроловим. Серед інших пунктів цієї програми, які будуть реалізовані найближчим часом, – створення на базі ЗНУ Центру італійської мови та культури. Задля цього вже зроблено кілька важливих кроків. Зокрема, майбутній керівник Центру – викладач кафедри викладання другої іноземної мови факультету іноземної філології Марина Трофименко – нещодавно успішно завершила навчання в магістратурі Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова за спеціальністю «Італійська мова та зарубіжна література».
Сама Марина Трофименко зазначає, що можливість викладати італійську мову – її мрія ще зі студентських років. Коли вона навчалася на ФІФ ЗНУ, обравши спеціальність «Французька мова та література», то велику увагу приділила опануванню цієї мови. «Я офіційно вивчала її лише рік, на четвертому курсі, як третю мову – після французької й англійської. Однак, мені дуже сподобалась ця мова, тож я почала вивчати її додатково: сама попросила про індивідуальні заняття у викладача Євгена Халемендика, відвідувала курси у Центрі інтенсивного вивчення іноземних мов ЗНУ. Звісно, італійська мова схожа на французьку: вони обидві належать до романської мовної групи, тож навчання не викликало в мене особливих складнощів. Та, однак, доводилося докладати певних зусиль, аби опановувати нові знання».
Марина Юріївна, отримала диплом ФІФ у 2010 році і розпочавши працювати на рідному факультеті, продовжила вивчати італійську мову. А у 2014 році на неї чекав приємний сюрприз, що дозволив наблизитися до мрії. До неї, за рекомендацією декана факультету іноземної філології Галини Морошкіної та керівника Центру інтенсивного вивчення іноземних мов Наталії Костенко, звернувся проректор з наукової роботи професор Геннадій Васильчук. Геннадій Миколайович запропонував Марині Трофименко вступити до магістратури Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова, аби в майбутньому взяти активну участь у створенні в нашому виші Центру італійської мови та культури.
Постало завдання у відносно стислий термін підготуватися до вступу до магістратури. Справа в тому, що для цього потрібно було скласти два іспити: не лише продемонструвати свій рівень практичного володіння італійською мовою, знання граматичних правил, розмовних тем, вміння перекладати, але й показати свій рівень теоретичної підготовки, в тому числі – знання з історії італійської мови та лексикографії. У результаті Марина Трофименко достойно впоралася зі вступними іспитами, набравши 175 балів із 200. Тож вона два роки поєднувала викладання у нашому університеті та навчання на заочному відділенні в київському виші.
«Навчатися в Національному педагогічному університеті ім. Михайла Драгоманова було дуже цікаво, хоч і не завжди легко. Його представники докладали чимало зусиль задля того, аби підготувати нас до викладання у вищих навчальних закладів. Зокрема, ми відвідували семінари разом із тими, хто був на денній формі навчання, мали змогу спілкуватися з носіями італійської мови. Крім того, на нас чекали дві практики. Під час вчительської я місяць викладала зарубіжну літературу в Січовому колегіумі, а от асистентську, що тривала два тижні, проходила на базі Національного педагогічного університету в Києві. Тоді ми півдня навчалися, а в іншу зміну самі вели заняття у студентів», – розповідає Марина Юріївна.
Темою своєї магістерської роботи наша викладач обрала «Лексико-семантичні та комунікативні особливості маркерів в італійському мас-медійному просторі». Оскільки написання та захист дослідницької роботи відбувався італійською мовою, то ця тема не лише дала їй змогу попрактикуватися в спілкуванні вподобаною іноземною мовою, збагатити словниковий запас, але й більше дізнатися про культуру цієї країни.
Після успішного захисту диплому Марина Трофименко продовжує інтенсивно працювати. Відкриття Центру італійської мови та культури заплановано вже на вересень, тож зараз потрібно підготувати відповідну документацію, розробити статут, концепцію його дії, визначитися з інформативним наповненням курсів. До речі, в ЗНУ вже зробили кілька важливих кроків щодо розширення цього напрямку міжнародної діяльності: представники нашого вишу співпрацюють із такими міжнародними навчально-просвітницькими організаціями, як Товариство Данте Аліг’єрі, Італійський інститут культури в Україні (м. Київ) тощо. Саме від цих організацій наш виш отримав підручники і навчальні матеріали, які будуть використані під час роботи Центру. До речі, заплановано, що він не лише надаватиме можливість оволодіти італійською мовою, але й слугуватиме осередком для розповсюдження цієї мови, місцем для проведення тематичних свят, ознайомлення всіх охочих з особливостями культури цієї крани.
«Звісно, я чудово розумію, що на тому шляху, який я обрала, мені потрібно постійно вдосконалювати свій рівень володіння іноземною мовою, розвиватися й допомагати в цьому іншим», – зазначає Марина Трофименко. – «Я радію, що мені надали таку можливість, дуже вдячна за це ректору Миколі Фролову, проректору з наукової роботи Геннадію Васильчуку, декану факультету іноземної філології Галині Морошкиній та колективу відділу міжнародних зв’язків та роботи з іноземними студентами – усі вони підтримували мене у прагненні здобувати нові знання з іноземної мови, відкривати нові горизонти».
Таміла Тарасенко