
Запорізький національний університет долучився до проведення у Львові семінару для радників із гендерних питань обласних державних адміністрацій «Урахування ґендерних аспектів у комунікації». Його організували представники Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) та МФО рівних можливостей у Верховній Раді. Участь у заході взяла й радник з гендерних питань голови Запорізької обласної державної адміністрації, керівник Центру гендерної освіти ЗНУ, доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ Тетяна Голованова.
Захід організували в рамках проекту ОБСЄ/БДІПЛ «Зміцнення діалогу між громадянським суспільством і ключовими державними органами та установами в Україні в галузі людського виміру». Даний проект запустили у квітні 2015 року з метою підвищення ефективних механізмів діалогу для вирішення ключових питань щодо дотримання прав людини в Україні у рамках зобов'язань перед ОБСЄ та відповідно до виконання міжнародних стандартів.
Участь у семінарі, що проходив цього разу у м. Львові, взяли 25 представників українського уряду та громадянського суспільства, які представляли сім регіонів України. Під час засідання ґендерні радники, представники Міністерства юстиції, Збройних сил України, Міністерства соціальної політики та обласних державних адміністрацій опановували нові навички з розвитку потенціалу гендерної рівності. Вони мали змогу дізнатися про ефективні способи врахування гендерних аспектів через внутрішні та зовнішні зв'язки (комунікації).
Відкриваючи семінар член МФО рівних можливостей Оксана Юринець підкреслила, що захід має на меті підвищення можливостей та ефективності роботи радників із гендерних питань обласних державних адміністрацій. Суттєва увага при цьому має приділятися вмінню спілкуватися: процес комунікації має бути максимально зрозумілим та ефективним – задля створення середовища, у якому можливий діалог про гендерну рівність. Для України цей момент виступає вкрай важливим, адже створення рівних умов для обох статей залишається стратегічним завданням. Координатор проекту БДІПЛ Катеріна Рябіко також зауважила, що відповідно до плану дій ОБСЄ 2004 року щодо підтримки гендерної рівності у рамках проекту його виконавцям доручено створювати умови та сприяти забезпеченню рівності між жінками і чоловіками у всьому регіоні ОБСЄ. У цьому плані важливим етапом виступає просвітницька робота з гендерних питань. Вона підкреслила: «Урахування гендерних аспектів має важливе значення для створення умов для гендерної рівності і виступає одним із найважливіших показників демократизації суспільства».
Окрім того, учасники семінару обговорили доповідь Комітету ООН із ліквідації дискримінації жінок та відгук, який вона отримала у суспільстві. Підбиваючи підсумки, присутні наголосили на необхідності активізувати зусилля українських урядовців та громади, спрямовані на подолання стійких стереотипів щодо дискримінації жінок. Адже цей момент виступає негативним фактором у процесах зміцнення національного потенціалу та сприяння гендерної рівності.
Тетяна Голованова,
доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності факультету СПП,
радник з гендерних питань голови Запорізької обласної державної адміністрації