У рамках п’ятої книжкової виставки «Хортицькі джерела» у Запорізькому національному відбулася зустріч студентів журналістського факультету із керівниками видавництва «Зелений пес», письменниками, публіцистами братами Віталієм та Дмитром Капрановими.
У жартівливій формі гості поділилися із аудиторією фірмовими секретами видавничої справи від братів Капранових. Це було цікавим для аудиторії ще й тому, що того дня поспілкуватися із гостями зібралися переважно студенти напряму «Видавнича справа та редагування». Гості ж, не маючи освіти в цій галузі (обидва брати свого часу здобували освіту інженерів), при створенні видавництва опановували всі аспекти успішного книговидання просто на практиці. І в той же час, як з гордістю зазначили Капранови, коли вони нещодавно побували у провідному видавництві Голландії, виявили, що «винайшли велосипед», використовуючи невідому їм теоретичну модель європейського видавничого процесу.
Розповідаючи про важливість для комерційного успіху книжки вдалого підбору назви, оформлення обкладинки та серії, Віталій та Дмитро навели декілька цікавих, а інколи й курйозних прикладів. Так, у Польщі їхня перша книжка «Кобзар 2000 soft» та «Кобзар 2000 hard» (жіноча та чоловіча версії, розміщені під однією обкладинкою) вийшла під заголовком «Казки народів колишніх радянських республік» і користується під такою назвою неабияким попитом у читачів.
Друга частина виступу стосувалася їхнього письменницького досвіду. Коротко розповівши читачам про зміст своїх книжок (трьох романів та нещодавно виданої збірки публіцистики «Закон братів Капранових»), письменники висловили переконання що разом писати легше, ніж поодинці, адже це уберігає від самоповтору та штампів. А також зазначили, що у них вже стало традицією, незважаючи на постійну напружену адміністративну працю, щоосені дарувати читачам свій новий твір.
І, звичайно, розмова не могла не торкнутися стану сучасного книжкового ринку в Україні. На переконання гостей університету, саме сучасні студенти повинні започаткувати нову вітчизняну редакторську школу, яка б відповідала вимогам часу. Саме від них залежить і те, чи зможе книжка, видана в нашій країні, знайти свого читача? Чи й надалі полиці магазинів будуть переповнені продукцією російських видавництв.
Наприкінці зустрічі заступник декана факультету журналістики з навчальної роботи Віктор Костюк від імені усіх присутніх подякував Віталію та Дмитру Капрановим за цікаву та корисну розмову та подарував ювілейну книгу «Запорізький національний університет: історія і сучасність (1930-2005)».
Таміла ТАРАСЕНКО