Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / «Двигун любові» у ЗНУ

«Двигун любові» у ЗНУ

10.10.2007 15:29

«Шлях до щастя» для Сергія Жадана, Юрія Андруховича та Любка Дереша – сучасних культових українських письменників - міг би пролягати і через Запорізький національний. Адже саме таку назву спочатку мав їхній тур великими містами Східної України: Суми, Полтава, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ, Щастя (Луганська область).

На жаль, через певні організаційні труднощі, заключна конференція письменників була перенесена до Луганська, а сам тур отримав менш гучну назву - «Лівий берег». Та це аж ніяк не вплинуло на ентузіазм читачів: за свідченням письменників, у кожному місті вони збирали повні зали. Не став винятком і наш університет: тут зібралося чимало охочих поспілкуватися зі своїми кумирами, послухати твори у їхньому виконанні та отримати автографи. У залі було і чимало представників різних місцевих ЗМІ, приваблених знаковими постатями гостей університету.

Ще на початку зустрічі Сергій Жадан як головний натхненник проекту, відзначив, що Запоріжжя з перших кроків роботи над туром увійшло до списку великих індустріальних міст Сходу, у яких планувалося пропагувати українську літературу. І йому дуже приємно, що ця частина їхніх планів не зазнала змін. А оригінальність турне полягає в тому, що для письменників головне не презентація нової книги, а спілкування з читачами. «Трициліндровий двигун любові» - книга, до якої увійшли ранні армійські оповідання Юрія Андруховича, нові есе Любка Дереша і самого Жадана, видали під цей тур, як сувенір для читачів на згадку про зустріч з улюбленими письменниками.

Головними критеріями відбору учасників цього проекту, за словами Сергія Жадана, були професіоналізм авторів, те, що всі вони видаються у «Фоліо» та особистісні риси характеру, завдяки яким і стало можливим об’єднатися у команду. І дійсно, під час спілкування з письменниками шанувальники пересвідчились, що вибір був не випадковий: хоча літературознавці і відносять цих митців до різних літературних поколінь, у всіх трьох схоже ставлення до життя. Зокрема, їх об’єднує іронічність та самоіронія, яка проглядає і у творах, і у назві нової книги, і у відповідях на численні читацькі запитання. Так, відповідаючи на питання про мету цього проекту, Любко Дереш підкреслив його суто комерційну значущість, а Сергій Жадан палко почав переконувати присутніх у їхній суцільно просвітницькій місії. Не бажаючи послабити ефекту від відповідей своїх колег, Юрій Андрухович лише відзначив, що він особисто взяв участь у цьому проекті, бо полюбляє гарне товариство, подорожі, спілкування з аудиторією та читання вголос своїх творів.

А відповідаючи на те ж питання більш серйозно, письменники зазначили, що сучасний читач на Сході України зацікавлений в книгах українських авторів, але за браком інформації рідко їх купує, тому їхня мета – надати усім зацікавленим в цьому необхідну відомості.

Важливою частиною зустрічі стало декламування власних творів письменниками. Щоправда, уривки з нової книги зачитав лише Любко Дереш. Юрій Андрухович відразу зазначив, що замість оповідань, написаних двадцять років тому він краще прочитає свої вірші. А Сергій Жадан ознайомив присутніх із творами своєї нової поетичної збірки «Марадонна». Не меншу цікавість у публіки викликало і його повідомлення про кастинг, який відбудеться наступного року в Харкові - для усіх бажаючих зніматися у фільмі за написаним ним сценарієм для ігрового фільму.

Після завершення офіційної частини зустрічі ми вирішили поставити кілька питань особисто кожному учаснику туру. Спершу ми звернулися до Любка Дереша:

- Любомире, Ви вже не в перший раз в нашому місті. Вам навіть доводилося виступати в цьому залі. Яке у Вас залишилося враження від Запоріжжя?

- Дійсно, я приїхав сюди втретє чи вчетверте. Загалом, Запоріжжя завжди радувало мене своїми читачами. І кожна наша зустріч була доволі відкритою, теплою і жвавою. Так що враження у мене цілком позитивні.

- А чи не плануєте Ви написати про це місто або про його жителів у своїх наступних творах?

- Ще таких задумів немає, але, принаймні, немає і жодних причин не писати про Запоріжжя. Воно гарно зарекомендувало себе у рейтингу тих міст, про яких я міг би написати.

- Однією із причин Вашого турне містами Східної України було прагнення зробити «локальний зріз читачів». Як, на Вашу думку, це Вам вдалося? Як реагували читачі на Ваш приїзд до інших міст?

- Сравді, ми прагнули зробити локальний зріз читачів міст Лівобережжя чи, навіть, Сходу України: наш маршрут пролягає через Суми, Полтаву, Донецьк, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Луганськ. І всюди ми фактично збирали повний зал. Нам приємно, що публіка так тепло реагує на наш тур.

У Юрія Андруховича поцікавилися його баченням сучасного стану вітчизняної літератури. За переконанням метра, «українська сучасна література не є чимось цілісним. Насправді, сучасних українських літератур декілька. І вони настільки не перетинаються між собою, наче існують на різних планетах. Тобто, є якісь твори найстаршого покоління, є якісь публікації членів спілки письменників. І є щось зовсім інше. Це те середовище, до якого належимо й ми з Жаданом та Дерешем».

- А чи вбачаєте Ви шляхи до поєднання цих кількох літератур в єдине ціле?

- Їх не можна змішувати. Найкраще, якщо вони якось існуватимуть на різних книжкових полицях.

Перше запитання, із яким звернулися до Сергія Жадана, стосувалося його нової книги:

- Сергію, скажіть, а чому саме «Марадонна»?

- А там є епіграф про Марадонну, повідомлення про те, що він залишився в психіатричній лікарні аби позбутися своїх поганих звичок. Взагалі, це книга про погані звички та методи боротьби з ними, книга про різні пограничні стани людини.

- Розкажіть про «Трициліндровий двигун любові»?

- «Трициліндровий двигун любові» має бути легким для читання, бо там вміщені невеликі за розміром твори. Думаю, що ця книга зацікавить всіх, хто слідкує за нашою творчістю. Тому що там справді зібрані речі, які ще не друкувалися в книжках. Мені й самому буде цікаво ознайомитися із оповіданнями Юрка, тому що я їх читав досить давно в журналі «Березіль». Також хочу побачити есе Любка, які я ще не читав.

- Чим Ви плануєте займатися після туру?

- Я буду планувати наступний тур на підтримку своїх книжок та дисків. Це буде десь в листопаді. А потім у грудні ми організовуємо літературний фестиваль у Харкові.

- У Вас такий напружений графік! Вистачає часу на творчість?

- Ну, чому ж, часу цілком вистачає. Так, я сидів ціле літо вдома і писав. Є й нові ідеї, плани, яких вистачить років на два-три вперед. Я вже згадував, що написав кіносценарій. Думаю, що наступного року вийде моя нова книга, до якої увійдуть кіносценарії та драматичні речі. Також запланований вихід нової книги віршів та роману.

- Дякуємо за цікаве спілкування!

Таміла ТАРАСЕНКО, Ігор САМОКИШ