Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми в дослідженні історії Запорозького козацтва» 11-12 жовтня зібрала у стінах Запорізького національного університету близько 150 спеціалістів у цій галузі історії з провідних ВНЗ України та Росії.
Під час пленарної конференції у привітальному слові ректор ЗНУ, професор Сергій Тимченко зазначив, що «цей захід є непересічною подією не тільки у науковому, але й у соціальному житті міста та області. Адже кожна така конференція повертає нас до героїчного минулого, згадка про яке повинна всіх нас об’єднувати та фактично формувати людей, котрі мають розбудовувати нашу державу». Також Сергій Михайлович наголосив, що йому дуже приємно, що за останній час у нас суттєво активізувалася робота щодо дослідження проблем українського козацтва.
Далі у своєму виступі ректор ЗНУ перерахував досягнення у шести основних напрямках, у яких ведеться дослідження зазначеної проблеми в нашому ВНЗ; серед яких створення власного Інституту козацтва, завдяки тривалій роботі якого нещодавно здійснили друге видання енциклопедії козацтва; співпраця із Інститутом козацтва Інституту історії України вітчизняної НАН. А також створення в нашому університеті відділення Інституту української архівографії та джерелознавства та зібрання унікального архіву джерел, яких немає більше ніде в Україні, на електронних та фото носіях. Четвертим напрямком роботи представників історичного факультету ЗНУ є створення Товариства імені Якова Новицького, члени якого днями презентували два перших томи зібрання видатного запорізького історика та фольклориста. П’ятим напрямом є участь університету у різноманітних наукових проектах, тематика яких так чи інакше пов’язана із розкриттям історії українського козацтва. Так, з часу минулої конференції наш ВНЗ взяв участь у 10 міжнародних проектах, тематично пов’язаних з історією пост козацького періоду Півдня України. Також до пріоритетних напрямів роботи ЗНУ належить підготовка кандидатських та докторських дисертацій, у яких досліджуються різні аспекти феномену українського козацтва, причому не лише на історичному факультеті, а з точки зору мовознавства, культурології, вітчизняної та іноземної філологій.
Щодо перспектив роботи університету у вказаному напряму Сергій Тимченко перш за все наголосив на запланованому відкритті Залу рукописів та стародруків у структурі Наукової бібліотеки ЗНУ, що вирішить проблему зберігання цінних історичних джерел та бажаності встановленню постійних відносин з керівництвом Музею козацтва на острові Хортиця та науковим товариством Російської федерації.
Також під час пленарного засідання до присутніх звернулися заступник Запорізького міського голови Віталій Гриценко, представник Запорізького обласного інституту післядипломної освіти для вчителів Микола Мальований, директор Запорізької філії Інституту козацтва Георгій Крапивка та інші члени почесної президії. У своїх виступах вони визначили основні завдання, що стоять перед учасниками конференції, серед яких обмін досвідом роботи регіональних філій, допомога та підтримка діяльності сучасних козацьких рухів тощо. А також підкреслили актуальність визначеної теми, необхідність консолідувати зусилля у створені правдивої історії нашого народу, а також наголосили великій роботі, проробленій науковцями ЗНУ, завдяки якій світ побачило багато важливих та цікавих статей, монографій та книжок із запропонованої для розгляду теми.
Під час засідання згадувалося, що фахівці із наукових закладів Одеси, Донецька, Херсона, Дніпропетровська, Нікополя, Кременчука, Запоріжжя та Москви змогли зібратися разом, щоб скоординувати свою роботу, обмінятися накопиченим досвідом, презентувати колегам свої наукові праці завдяки організаторам заходу. А це – Інститут історії України НАН України, Запорізька філія відділення Інститут козацтва; Запорізьке відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. Михайла Грушевського НАН України; Запорізький національний університет; Наукове товариство імені Якова Новицького; Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. А також, культурний центр «Хортиця», представники козацьких організацій нашої області; Запорізька облдержадміністрація; Запорізькі обласна та місцеві ради. Також головуючий Георгій Крапивка із вдячністю відзначив сприяння директора ВАТ «Мотор Січ» В’ячеслава Богуслава, який завжди активно допомагає заходам із відродженню сучасного українського козацтва та вивченню його історії.
Після завершення пленарного засідання розпочалася робота за секціями «Діяльність наукових центів з розробки концептуального підходу в дослідженні історії Запорізького козацтва», «Історіографія та джерела запорозького спадку Півдня України», «Перспективи розвитку сучасного козацького руху в Запорізькій області».
Також учасникам конференції запропонували ознайомитися з продукцією видавничого дому «Києво-Могилянська академія». При чому особливу увагу присутніх привернули до двотомника нарисів з історії українського козацтва, створених авторським колективом під керівництвом В. Смолія, у яких розглядається ґенеза, еволюція козацтва, його ціннісні орієнтири та етнонаціональні аспекти.
Таміла ТАРАСЕНКО