Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ провели семінар «FactCheck – унікальний інструмент журналістських розслідувань»

У ЗНУ провели семінар «FactCheck – унікальний інструмент журналістських розслідувань»

У ЗНУ провели семінар «FactCheck – унікальний інструмент журналістських розслідувань»
07.10.2016 09:25 Все Головні новини Факультети Журналістики Журфак Фактчекинг

6 –7 жовтня в Запорізькому національному університеті на факультеті журналістики відбувся дводенний семінар із фактчекінгу для студентів, журналістів і громадських активістів від фахівців проекту «FactCheck».

Його провели головний редактор FactCheck-Ukraine Олександр Гороховський, який має 20-річний стаж роботи в журналістиці, та провідний економічний експерт FactCheck-Ukraine Дмитро Єфремов.
Головна мета заходу - навчити студентів, журналістів, громадських активістів перевіряти отриману інформацію від політиків, чиновників через офіційні джерела інформації.
Організаторами цього заходу виступили представники організації FactCheck-Ukraine за підтримки CAPS – школи державного управління і громадської організації "Українська команда реформаторів"
Нагадаємо, що команда «FactCheck» займається перевіркою достовірності заяв українського політикуму: президента, прем’єр-міністра, депутатів Верховної Ради, профільних міністрів і членів Кабміну, представників органів місцевого самоврядування та інших публічних персон, що впливають на громадську думку.
Під час заходу модератори розповіли про власне сам тренд «FactCheck, який активно розвивається в усьому світі і є унікальним інструментом журналістських розслідувань та перевірки висловлювань публічних персон. Крім того, учасники семінару мали змогу дізнатись про особливості концепції FactCheck, механізми і джерела доказової бази, моніторингу бази даних, методики доказів, вибору фактів, логіки викладу інформації. Розглянули під час зустрічі також базовий алгоритм перевірки інформації з офіційних джерел, відмінності між фактом, фейком і фактоідом, можливі варіанти подачі недостовірної інформації та схему матеріалу FactCheck. Учасники проаналізували реальні ситуації з журналістської практики, в яких можливо було довести неправдивість заяв і висловлювань офіційних осіб. Так, на думку головного редактора FactCheck-Ukraine Олександра Гороховського, журналісти, які займаються цією темою, є своєрідними «шукачами істини, а не мисливцями за головами».
У рамках дводенного семінару спікери розповіли про джерела пошуку макроекономічної інформації для журналістів, джерела заяв публічних персон, які повинні бути зафіксовані документально, а також особливу специфіку структури матеріалів. Такі тексти повинні містити вердикт (заяву, засновану на розслідуванні офіційних джерел експертом FactCheck), сутність проблеми (передісторія досліджуваного питання, факти для повноти розкриття теми) докази і аргументи (логічна послідовність фактів, які доводять або спростовують висловлювання офіційної особи).
Також гості навели приклади фактчекінгу в США та Європі на політичних теледебатах та запропонували власні ідеї і погляди на ситуацію із фактчекінгом у нашій країні.
Під час практичної частини семінару студенти виконали завдання з пошуку неправдивої та напівправдивої інформації у висловлюваннях посадовців, які можливо довести та вкрай важко це підтвердити. Зазначимо, що учасникам семінару запропонували долучатись до роботи з фактчекінгу в якості волонтерів.

Олена Переверзєва

Схожі новини