
25 жовтня у ЗНУ відбулося засідання Вченої ради, на якому були розглянуті результати ліцензування та акредитації у 2015-2016 навчальному році, профорієнтаційної роботи університету та інші робочі питання порядку денного, а також визначили завдання на проточний рік. За результатами закритого голосування також відбулися кадрові призначення на трьох кафедрах математичного факультету та ФСУ.
Головним питанням порядку денного стало обговорення результатів ліцензування та акредитації Запорізького національного університету у 2015-2016 навчальному році та визначення завдання і пов’язаних із цим напрямів діяльності на 2016-2017 рік. Про підсумки здійсненої роботи доповів проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Волков.
За результатами діяльності університету у минулому навчальному році було підготовлено найбільшу за останні роки кількість справ – 56, з яких 53 – акредитаційні, 3 – ліцензійні. Отримали 53 сертифікати про акредитацію напрямів підготовки та спеціальностей ІІІ та ІV рівнів, а також із них 3 – за І рівнем (ЕПК). Згідно із цим у поточному навчальному році у ЗНУ започатковано такі нові спеціальності як «Дизайн», «Готельно-ресторанна справа» та «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» (із обсягами – по 60 осіб кожна). Треба при цьому відмітити, що в останні чотири роки невпинно зростав спектр спеціальностей ОКР «Молодший спеціаліст», ОС «Бакалавр» та «Магістр». Відтак, на сьогодні в університеті здійснюється підготовка фахівців різного рівня за 139 спеціальностями.
Поряд із тим існує і низка проблем, пов’язаних із невизначеністю долі ОКР «Спеціаліст» на рівні МОН України, а також із недоопрацьованістю законодавчої бази, яка регулює галузь вищої освіти. Ці питання порушив особисто ректор ЗНУ, Народний депутат України Микола Фролов і вказав, що фахівцями університету розроблена низка рекомендацій та зауважень, які будуть винесені на розгляд експертних комісій Кабінету Міністрів України.
Під час засідання також були окреслені напрями роботи з вирішення проблемних питань розвитку вишу. Йдеться про заходи та необхідність розробки нових управлінських рішень, спрямованих на досягнення виконання ліцензованих обсягів структурними підрозділами ЗНУ, зокрема це стосується Нікопольського факультету, Економіко-гуманітарного факультету у м. Мелітополі, де велику частку складає підготовка студентів за заочною формою, а також Торгового коледжу ЗНУ. Найбільш позитивну динаміку у цьому розділі має на сьогодні Економіко-правничий коледж ЗНУ.
Члени Вченої ради розглянули також питання щодо рентабельності спеціальностей. Так, у ЗНУ сьогодні здійснюється підготовка фахівців за спеціальностями, які мають низький рівень рентабельності – «Філософія», «Театральне мистецтво», «Середня освіта (Українська мова і література)», окремі напрями фізики тощо. З одного боку, керівництво підрозділів, відповідальних за дані спеціальності, має розробити і здійснювати заходи, спрямовані на розвиток і підвищення рентабельності, а з іншого, – ЗНУ як освітній заклад класичної академічної освіти здійснював і буде продовжувати здійснювати підготовку фахівців, яких потребує сьогодні галузь національного господарства і віднаходитиме кошти на цю справу навіть, якщо такі спеціальності будуть нерентабельними для університету, на чому акцентував увагу присутніх ректор Микола Фролов. Дана робота також спрямована на підвищення конкурентоспроможності нашого ВНЗ.
Про комплекс заходів, які проводяться у ході підготовки до ЗНО – 2017 та вступної кампанії наступного року докладно розповіла присутнім на засіданні керівникам підрозділів університету начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Юлія Паскевська. Ця робота ведеться у двох напрямах: на загальноуніверситетському рівні та на рівні окремих факультетів. Йдеться про профорієнтаційну діяльність, що здійснюється як на базі вишу, так і під час виїзних засідань представників ЗНУ із абітурієнтами – на базі районних закладів загальної освіти, коледжів, із батьками старшокласників проходять зустрічі на підприємствах тощо. Представлені були також новації – обласні конкурси, започатковані за наказом ректора – профільні олімпіади (25 лютого), проект «One day at University», спортивний захід Кубок ректора «Веселі старти – Абітурієнт 2017», обласний конкурс студентських проектів «Запоріжжя: перезавантаження. Проект 1: "Дубовка"» (https://vk.com/perezavantagennya_dubovka ) тощо. Окремо здійснюється робота із слухачами підготовчих курсів, обдарованою молоддю, стартує проект екскурсій – по студентському містечку та факультетах ЗНУ. А вже з грудня поточного року розпочнеться робота консультативно-реєстраційного пункту з питань ЗНО у ЗНУ, на березень 2017 року заплановані безкоштовні тренінги із ЗНО тощо.
Під час засідання також була розглянута низка інших питань порядку денного, вони стосувалися стану та перспектив навчально-наукової та кадрової роботи на фізичному факультеті, кадрових питань та призначень, створення «Інноваційного бізнес центру» на базі ЗНУ, виготовлення документації та друку науково-методичної літератури тощо. Представники ректорату та доповідачі надали відповіді на запитання деканів та інших членів Вченої ради.
Основними напрямами діяльності ЗНУ на поточний рік визначили такі: робота з акредитації (поставлено завдання отримати 21 сертифікат) та ліцензування, заплановано започаткувати другий (магістерський рівень) спеціальностей «Філософія» та «Маркетинг», збільшити ліцензовані обсяги магістратури, здійснити моніторинг внутрішнього забезпечення якості вищої освіти, кадрового та навчально-методичного забезпечення освітнього процесу, а також розвивати заходи, спрямовані на залучення якомога більшої кількості абітурієнтів, що мають високий рівень базових знань. Також постало питання про розробку програм та заходів для надання вищої освіти особам так званого «третього віку», щодо розширення спектра освітніх послуг за рахунок напрямів, які не потребують ліцензування (різного роду мовні курси, спеціалізовані курси, за якими слухачі отримують сертифікати, розвиток напрямів дистанційної освіти тощо), йдеться і про міжвишівські договори, спрямовані на участь у спільних міжнародних проектах та отримання грантів.
За результатами голосування були здійснені кадрові призначення на посади: Сергія Борю – завідувачем кафедри комп’ютерних наук, Ігоря Зіновєєва – завідувачем кафедри загальної математики та Ольги Безрукової – професором кафедри соціології.
На засіданні Вченої рази ЗНУ, як завжди, відбулося кілька урочистих моментів. Ректор ЗНУ Микола Фролов виніс подяку за здійснену роботу проректору з науково-педагогічної роботи Володимиру Волкову та представникам відділу моніторингу якості освіти і ліцензування на чолі із начальником Мариною Томченко. Також були вручені грамота доценту кафедри фізичного матеріалознавства Олександру Смолякову – за активну участь у роботі журі та наукове забезпечення Всеукраїнського інтерактивного конкурсу «МАН – юніор дослідник» і патент на корисну модель (у рамках держбюджетної теми) «Композиція інгредієнтів фіточаю», яка була розроблена колективом науковців – завідувачем кафедри фізичної реабілітації Надією Богдановською, аспіранткою факультету фізичного виховання Анастасією Голубенко та доцентом Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України Анатолієм Коцюрубою.
Олена Хлистун
Графік проведення Ректорських олімпіад за профілем, Кубка ректора «Веселі старти – Абітурієнт 2017» та «One day at University» дивіться тут: