Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ провели конференцію до Свята української мови

У ЗНУ провели конференцію до Свята української мови

24.10.2007 16:58

У Запорізького національного університету викладачі та студенти філологічного факультету відзначили Свято української писемності.

Як зазначила у привітальному слові декан філологічного факультету, доцент Тамара Хом’як, університетські філологи вже кілька років поспіль проводять низку заходів до цієї дати. І хоча саме свято припадає на 9 жовтня, його святкування в нашому університеті завжди триває протягом місяця. Так, і цього року на факультеті влаштували цікаві конкурси, під час яких студенти могли перевірити рівень своїх знань. А найкращі знавці рідної мови, як завжди, будуть відзначені в урочистій обстановці. Зараз як на майбутніх викладачів української мови та літератури, так і на студентів інших факультетів чекає другий етап святкування: в університеті розпочинається щорічний Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.

А саме свято у цьому році на факультеті вирішили провести у трохи незвичному форматі. У минулі рази зі сцени цього дня лунали роздуми про значення слова, і, насамперед, рідної мови у житті людини. Сьогодні ж його приурочили до семидесятиріччя видатного вченого, завідувача кафедри загального та слов’янського мовознавства, професора Віктора Чабаненка.

Представники факультету вирішили провести науково-практичну конференцію, присвячену вивченню науковцями нашого університету різноманітних аспектів наукової та творчої діяльності шановного ювіляра. Координатором проекту, у якому взяли участь як викладачі, так і студенти та випускники нашого ВНЗ, виступила доцент кафедри української мови Наталія Зубець. Крім того, на Віктора Антоновича чекали теплі слова привітання, виголошені в.о. завідувача кафедри української мови, доцента Любов’ю Стовбур.

Багато виступів наші науковці присвяти дослідженню матеріалів фундаментального «Словника говірок Нижньої Наддніпрянщини» у чотирьох томах, виданого під редакцією Віктора Антоновича. Так, доцент кафедри загального і слов’янського мовознавства Валентина Семиряк розглянула засоби вторинної номінації у нижньонаддніпровських говірках. Магістра філології, випускницю нашого університету 2002 року Олесю Шеку зацікавили розмовні діалектизми української мови на прикладі матеріалів вищеназваного словника. А випускниця 2005 року, теж магістр філології Ольга Вареник звернулася до назв їжі та кухонного начиння у говірках. Колишня аспірантка Віктора Чабаненка, доцент кафедри української мови Лариса Денисенко коротко проаналізувала принципи топонімування у словнику Віктора Чабаненка «Великий Луг Запорозький». Бакалавр філології, п’ятикурсниця факультету Юліана Давиденко звернулася до об’єктивних фразем у нижньонаддніпрянських говірках, а її однокурсниця Надія Семинюк розглянула національно-духовні витоки книги Віктора Антоновича «Українська Атлантида», присвяченої розкриттю комплексу проблем, пов’язаних із затопленням національної святині - Великого Лугу.

Доцент кафедри української літератури Валентина Кравченко розкрила перед присутніми ще одну грань таланту шановного ювіляра. Її виступ стосувався книги «Моя шевченкіана». Валентина Олександрівна розглянула творчість Віктора Чабаненка, присвячену Кобзарю, у контексті шевченкознавчої школи, яка формувалася у нашому ВНЗ протягом довгого часу. Також присутнім продемонстрували документальний фільм, присвячений пошукам слідів відвідування Тарасом Шевченком острова Хортиці, у створенні якого брав участь і Віктор Антонович.

Подякувавши всім, хто влаштував йому такий чудовий сюрприз, шановний ювіляр зазначив, що він «лише служив провідником між своїм народом та вами, які пов’язали своє життя служінню слову». І додав, що головне - не його вшанування, а те, що «ми зібралися вшанувати слово взагалі, іще раз вникнути в саму сутність рідного слова, його значення для нашого життя».

Таміла ТАРАСЕНКО