Учасники круглого столу на СПП обговорили методи протидії насильству та проблеми ратифікації конвенції Ради Європи в Україні

25 листопада – у Міжнародний день протидії насильству над жінками та в рамках Гендерного форуму – у ЗНУ відбувся круглий стіл з теми «16 днів проти насильства: одноразова акція чи актуальна проблема українського суспільства?». Його організували й провели представники Центру гендерної освіти факультету соціальної педагогіки та психології спільно із Департаментом соціального захисту населення та Гендерним ресурсним центром ЗОДА.
Як завжди, дана тема не залишила байдужими представників запорізької спільноти: до участі у засіданні круглого столу приєдналися представники державних структур, громадських кіл, викладачі та студенти. Центр гендерної освіти ЗНУ, очолюваний доцентом факультету соціальної педагогіки та психології Тетяною Головновою, вже два роки поспіль виступає ініціатором зустрічей представників державних та недержавних структур, обласних та міських організацій, служб, медичних установ, науковців та студентської молоді, аби сприяти активізації діяльності громадських організацій та державних органів з метою попередження насильства у соціумі, зокрема це стосується захисту прав жінок в Україні.
Серед учасників засідання цього разу були як постійні його гості, так і ті, які у рамках своєї діяльності нещодавно долучилися до спільного руху проти насильства: директор Департаменту соціального захисту населення ЗОДА Ігор Мещан та головний фахівець відділу у справах сім’ї та дітей цього Департаменту Ірина Капуста, провідний фахівець Запорізького обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ольга Івченко, поліцейський омбудсмен, регіональний представник Управління забезпечення прав людини Національної поліції України у Запорізькій області Людмила Хоменко, головний фахівець Департаменту освіти і науки ЗОДА Галина Прийменко, психолог Запорізького обласного центру планування сім’ї та репродуктивного здоров’я людини Тетяна Науменко, директор Другого запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Вітько та інші фахівці із соціального захисту, а також викладачі ЗНУ та Економіко-правничого коледжу – доцент факультету СПП Юліана Мацкевич, практичний психолог Юлія Наумецька та інші.
Актуальним питанням, яке цього разу було винесене на обговорення стала ратифікація Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція) та пов’язані із цим проблеми імплементації її положень у вітчизняне законодавство. Сьогодні як на вищому рівні, так і на рівні соціальних та громадських інституцій обговорюється новий законопроект Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Фахівці з гендерних питань, зокрема, наполягають на актуальності включення у статті даного закону моментів, пов’язаних із ґендером, що є необхідним пунктом формування державної політики та комплексного інтегрованого підходу у ґалузі запобігання різним видам насильства в українському суспільстві, яке прагне долучитися до загальноєвропейського правового простору. Йшлося також про різновиди насильства і методи боротьби із такими негативними явищами як прояви насильства у родині, а також ставлення суспільства до них. Кожен з учасників круглого столу поділився власним досвідом роботи із різними категоріями населення (жінки, діти, ветерани АТО, переселенці тощо), які постраждали від насильницьких дій, а також познайомив присутніх із методами вирішення проблем постраждалих та корекційної роботи із кривдниками. Головним позитивним моментом подібних зустрічей є можливість не тільки обговорити певні нагальні питання, а й визначити напрями спільної діяльності, скоординувати зусилля багатьох ланок цього процесу – задля подолання різних видів насильства, а також формування нетерпимого ставлення громадськості до будь-яких його проявів.
Учасники засідання зосередили увагу також на питаннях захисту прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства. Суб'єкти, які реалізують заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, також продемонстрували можливість надання як безоплатної правової допомоги таким категоріям громадян, так і досвід закордонних колег – із залучення коштів недержавних організацій та спонсорів, що сприятимє вирішенню цих проблем.
Окремо були розглянуті питання: насильство та його наслідки для суспільства, методи протидії насильству в сім’ї, забезпечення рівних прав жінок та чоловіків, подолання нерівності і необхідність дотримання людських прав, соціальне партнерство державних та громадських структур у протидії насильству.
Під час обговорення теми Тетяна Голованова акцентувала увагу присутніх на тому, що саме спільними зусиллями мають здійснити представники державних і громадських організацій задля досягнення позитивного результату: вона запропонувала розглянути проект рішення Запорізької обласної ради «Комплексна програма з оздоровлення та відпочинку дітей, сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми на 2017-2021 роки», який розроблено Департаментом соціального захисту населення Запорізької обласною державною адміністрацією та подано на розгляд депутатам. Дана програма має соціальну спрямованість і є важливою для Запорізької області – у рамках реалізації комплексних заходів з протидії проявам насильства.
За результатами круглого столу його учасниками були зроблені наступні висновки: необхідність активізації громадських організацій та державних органів щодо попередження насильства та захисту прав жінок в Україні, що має здійснюватися через взаємодію державних структур, громадських організацій, засобів масової інформації – шляхом проведення інформаційно-просвітницьких заходів. Адже, насильство в сім’ї є комплексною соціальною проблемою, яка повинна розв’язуватися на рівні держави і суспільства. Антидискримінаційно-правові акти, які вже діють в Україні, мають відповідно правильно застосовуватися у рамках комплексних заходів з протидії та попередження насильства.
У рамках заходів «16 днів проти насильства» студенти групи 1163 факультету СПП провели конкурс малюнків «Стоп насильство!» у школі №98. Ганна Резніченко проаналізувала дитячі малюнки і підготувала презентацію до засідання круглого столу. Студентка отримала пропозицію від Сергія Вітько (Другий запорізький місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги) взяти участь у просвітницькій роботі центру.
За результатами засідання круглого столу була укладена резолюція, що містить низку важливих зауважень та пропозицій. Матеріали передані у ЗОДА для розгляду. Окрім того, організатори закликають громадян, небайдужих до проявів насильства у суспільстві та сім’ї, приєднатися до акції «16 днів проти насильства» і взяти участь у заходах, які проводить Запорізька облдержадміністрація та ЗНУ.
Олена Хлистун