Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Аспірантка ЗНУ Наталія Бондаренко відвідала Школу фізики у Польщі

Аспірантка ЗНУ Наталія Бондаренко відвідала Школу фізики у Польщі

Аспірантка ЗНУ Наталія Бондаренко  відвідала Школу фізики у Польщі
26.06.2017 16:16 Все Головні новини Фізичний факультет Школа фізики

У місті Закопане (Польща) з 22 по 27 травня відбувся симпозіум, організований Інститутом ядерної фізики Польскої академії наук (Institute of Nuclear Physics Polish Academy of Sciences in Krakow). Такі наукові зустрічі проводяться у м. Закопане з 1963 року і отримали традиційну назву «Школа фізики». Цього року участь у роботі 52-ого наукового заходу «Закопане Школа фізики Порушення кордонів: субмікронні структури у фізиці та біології» («Zakopane School of Physics Breaking Frontiers: Submicron Structures in Physics and Biology») взяла аспірантка кафедри прикладної фізики та наноматеріалів ЗНУ Наталія Бондаренко.

Робота Школи спрямована на розвиток науково-дослідницьких навичок та світогляду студентів-фізиків і молодих учених. Завдяки участі у роботі даного наукового зібрання вони отримали можливість презентувати власні напрацювання науковому загалу, обмінятися досвідом і обговорити актуальні проблеми, ознайомитися із найбільш перспективними напрямами досліджень, а також поспілкуватися із досвідченими викладачами та науковцями світового рівня.

Під час різноманітних заходів, які проходили у рамках Школи фізики, у цьому році були розглянуті наступні теми та напрями наукової діяльності: структури і властивості низькорозмірних матеріалів; розробка, синтез і характеристики наноструктурованих матеріалів; покриття, багатошарові плівки, тонкі плівки, наночастинки; останні технічні досягнення у дослідженнях субмікронної структури; застосування наноструктурованих матеріалів і наномасштабної магнітоелектроніки у біології; фізика для медицини та біології; захист навколишнього середовища методами фізики тощо. Відповідно до програми і вимог Школи дослідження з названих тем були здійснені із залученням різноманітних наукових методів, таких як метод ядерного, іонного пучка, месбауерівської спектроскопії, PIXE, RBS, рентгенівської флуоресценції синхротронного випромінювання, XANES, інфрачервоної спектроскопії та атомної силової мікроскопії та інших.

За планом роботи Школи фізики протягом її роботи відвідувачі взяли участь у лекціях, які читали провідні науковці-фізики, науковій конференції, постер-сесії та здійснили презентації своїх наукових досягнень, а також відвідали цікаві екскурсії. На заході загалом були представлені понад сотню молодих і вже знаних науковців із різних країн світу, а також студенти – з Польщі, Німеччини, Англії, Туреччини, Італії та інших.

Аспірантка ЗНУ Наталія Бондаренко під час постер-сесії представила презентацію своєї роботи з теми «Можливість керування рухом атома у ГЦК нанокластері заліза». Для цього були спеціально підготовлені плакати, які демонструють наукову розробку, а також учасниця відповіла на запитання глядачів. Стаття молодого науковця ЗНУ, присвячена даній темі, вже опублікована у науковому виданні Nanoscale Research Letters, яке входить до міжнародної наукометричної бази даних Scopus.

Науковий керівник теми – доцент кафедри прикладної фізики і наноматеріалів Анатолій Недоля коротко характеризує роботу аспірантки: «Дана робота виконана з напряму теоретичної фізики. Дослідити процеси моделювання кластерів малого розміру можливо за допомогою теоретичної моделі. В рамках розв’язання проблеми щодо утворення малих кластерів дослідниця вирішувала практичне завдання – вивчити вплив потенціалу Ленарда-Джонса на формування таких кластерів у присутності домішкового атома впровадження і заміщення. Кінцевим практичним завданням є пошук способу керування зростанням кластерів, зміною форми та фізичних властивостей на атомарному рівні».

Про свою наукову роботу розповідає і Наталія: «Пересичення, а також локальні фізичні зміни, пов'язані з наявністю іншого типу атомів у структурі, можуть бути (або не бути) передумовою для утворення нового кластера. Існує можливість спонтанної появи кластерів без ядра, їх зростання і самоорганізації кластерних груп в кристал нової фази. Отримані наноструктури квазистабильні і змінюють свої властивості з часом. Процеси формування і розпаду кластерів дуже швидкі, особливо, якщо вони менші за критичний розмір (близько 1 нм), і кристалічна структура їх ще не сформована. Тому розрахунок енергії нанокластерів може допомогти нам зрозуміти причину їхньої нестійкості під дією домішкових атомів. Окрім того, це може бути корисним для керування властивостями нанокластерів із використанням атомів іншого типу».       

Дівчина також поділилася своїми враженнями від перебування у Школі фізики: «Робота школи була організована таким чином, що зранку проходили лекції, а ввечері – презентації студентських робіт та розробок молодих вчених. За результатами моєї презентації мені запропонували опублікувати статтю у польському науковому журналі «Acta Physica Polonica А».

Участь у подібних наукових заходах є надзвичайно корисною для студентів та молодих науковців. Під час симпозіуму ми познайомилися один з одним, отримали певний досвід, здобули нові навички не тільки у розділі фізичної науки, а й мовний досвід, адже спілкування відбувалося кілька мовами, зокрема англійською та польською. Почули лекції викладачів закордонних вишів, познайомитися із стандартами викладання за кордоном.

На базі польського ВНЗ ми ознайомилися із роботою спеціалізованих, обладнаних сучасною технікою наукових лабораторій, у яких проводять дослідження з різних напрямів. Цікавою відмінністю наукової роботи закордонних колег є те, що тут здійснюють свої дослідження не окремі науковці, а працює у рамках теми ціла наукова група, що займається масштабними дослідженнями і розробками. Окрім того, ми познайомилися із напрацюваннями інших молодих науковців, які представили свої презентації у рамках конференції.

Була цікавою і корисною сама подорож. Ми встигли поспілкуватися, обмінятися контактами, відвідали з екскурсіями старовинні місцеві замки, сучасну електростанцію, здійснили пішохідну екскурсію у Татри».

 

Олена Хлистун

Схожі новини