
Третього серпня в Україні вперше провели зовнішнє незалежне оцінювання для абітурієнтів, які прагнуть вступити до магістратури на спеціальність «Право» (081). Серед 75 пунктів тестувань, створених на базі навчальних закладів на всій території України, один знаходився в Запорізькому національному університеті. Учора сюди завітали 206 осіб, аби скласти єдине фахове вступне випробування з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання. Абітурієнти написали: тест загальних навчальних правничих компетентностей; тест із шести базових юридичних дисциплін: конституційного, адміністративного, цивільного, цивільного процесуального, кримінального, кримінального процесуального права та тест з іноземної мови.
Нагадаємо, що в нашому місті базовими для проведення цього ЗНО стали два вищі навчальні заклади: Запорізький національний університет та Запорізький національний технічний університет. До речі, у ЗНУ вступне випробування було більш масштабним. Для його проведення з аудиторного фонду навчального корпусу №2 виділили 16 приміщень (тоді як у ЗНТУ – 11). Крім того, на базі університету складали ЗНО з «Права» особи з обмеженими можливостями. Керівництво вишу та персонал пункту проведення тестування подбали про те, аби створити максимально комфорті умови для всіх учасників іспиту.
Відповідальна за пункт зовнішнього незалежного оцінювання, що діє на базі ЗНУ, начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Юлія Паскевська та відповідальна особа від Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти Олена Победінська перед початком ЗНО провели консультацію для старших інструкторів, інструкторів та чергових, задіяних у його проведенні. Персонал пункту складався зі співробітників вищих навчальних закладів, зокрема із представників ЗНУ, та із вчителів запорізьких шкіл. Їм нагадали про ключові моменти проведення зовнішнього незалежного оцінювання зі спеціальності «Право».
Варто відзначити, що всі старші інструктори та інструктори вже неодноразово брали участь у сесіях зовнішнього незалежного оцінювання, які проходили на базі ЗНУ. Нагадаємо, що університет від початку впровадження цієї форми контролю за якістю знань абітурієнтів є базовим для проведення тестування. Тож уся процедура проведення ЗНО добре відпрацьована його співробітниками під час основних сесій та безкоштовних тренінгів із зовнішнього незалежного оцінювання, які щороку проходять на базі університету.
Однак цього разу на співробітників пункту чекало кілька нововведень: так, участь у ЗНО цього разу брали не вчорашні школярі, а випускники бакалаврату та ті, хто вже закінчив ВНЗ, працює за правничою спеціальністю та бажає підвищити рівень своєї компетентності, вступивши до магістратури. Тож і випробування для них були складніші ніж під час звичайної сесії ЗНО. Воно тривало 4 години (для осіб із особливими потребам надали додаткових 30 хвилин для виконання запропонованих завдань).
На виконання першого блоку – тесту із загальних навчальних правничих компетентностей – відвели 75 хвилин (по 25 хвилин на перевірку аналітичного, критичного і системного мислення). Тест із шести базових юридичних дисциплін: конституційне, адміністративне, цивільне, цивільне процесуальне, кримінальне, кримінальне процесуальне право – абітурієнти виконували 105 хвилин. А на демонстрацію своїх знань із іноземної мови (англійської, німецької чи французької) вступникам відводилося 60 хвилин.
Варто відзначити, що всі абітурієнти завітали на вступне випробування налаштовані на серйозну роботу та вмотивовані на перемогу. Тож ЗНО пройшло в штатному режимі, без порушень процедури його проведення.
За словами відповідальної за пункт проведення тестування Юлії Паскевської, усі його співробітники вкотре виявили себе досвідченими висококваліфікованими фахівцями. Що ж до абітурієнтів, то всі вони намагалися якнайкраще виконати поставлені перед ними завдання. Юлія Анатоліївна нагадала, що вже 15 серпня вступники дізнаються про результати своєї участі у ЗНО з «Права».
Ця спеціальність магістратури традиційно користується великою популярністю серед вступників. Так, для участі у цьогорічному ЗНО, необхідного для магістрантів, по всій Україні зареєструвалися 16 тис 892 особи. Тоді як у всіх українських вишах загалом передбачено 2 тис 350 бюджетних місць на магістратуру з «Права».
Нагадаємо, що у планах Міністерства освіти і науки України – поширення практики вступу до магістратур через процедуру складання ЗНО. Так, у 2018 році запланований експеримент із складання зовнішнього незалежного оцінювання при вступі до магістратури з іноземної мови.
Таміла Тарасенко