
Двадцять другого-двадцять третього листопада в Києві відбувся Перший Український Жіночий Конгрес. Його ініціаторами стали представники Міжфракційного депутатського об’єднання «Рівні можливості». Цей захід започаткував публічну платформу, яка об’єднала 450 учасниць та учасників. У тематичних обговореннях взяли участь члени Кабінету міністрів, українські та іноземні парламентарії, представники уряду, органів місцевого самоврядування, міжнародних організацій, вітчизняні та закордонні експерти – усього 65 спікерів. Зокрема, до участі в ньому приєдналися представниці Центру гендерної освіти, який діє на базі факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету.
У перший день роботи Конгресу його відвідали: прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, народний депутат, представниця Президента України у Верховній Раді Ірина Луценко, перша віце-спікер парламенту, Уповноважена особа Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Ірина Геращенко й віце-прем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе.
«Гендерна рівність має бути забезпечена не колись, а зараз!» – наголосив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час урочистого відкриття Конгресу. Посол Швеції в Україні Мартін Хагстрьом, своєю чергою, назвав Перший Український Жіночий Конгрес «великим проявом політичної волі».
У рамках заходу тривала робота 7 дискусійних панелей із питань посилення політичної і громадської участі жінок на різних рівнях: у бізнесі, в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування. Крім того, обговорювалися питання забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у галузі воєнної безпеки, оборони та миротворчої діяльності, боротьби із ґендерно обумовленим насильством, а також подолання гендерних стереотипів та посилення гендерної освіти і просвіти.
Міністр оборони України Степан Полторак під час свого виступу на Конгресі сказав, що хотів би мати заступника Міністра оборони – жінку. А також пообіцяв ініціювати відміну обмежень при вступі до військових ліцеїв дівчат. Адже в Україні й досі діє відповідна постанова Уряду. «Це питання, в першу чергу, до Міністерства освіти. Але як Міністр оборони, як військова людина, повністю підтримую і можу виступити ініціатором змін до цієї постанови», – наголосив він.
Учасниці та учасники Конгресу мали можливість зустрітися та поспілкуватися з колишнім міністром закордонних справ Ісландії та колишнім мером Рейк'явіка Інгібйорг Сольрун Гісладоттір, членкинею Парламенту Ісландії Турхільдур Сунною Еварсдоттір, генерал-бригадиром та начальником штабу Армії Норвегії Інґрід Ґ’єрде та єдиною жінкою, що вела мирні переговори на Балканах, та колишньою Міністром закордонних справ Республіки Косово Едітою Тахірі. Це –неоціненний досвід для всіх учасниць заходу. Але найважливіше те, що всі ці чудові жінки робили в житті те, що їм подобається, і за що не соромно.
Двадцять третього листопада під час другого дня роботи Українського Жіночого Конгресу серед спікерів заходу були: віце-прем'єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, перша заступниця Міністра фінансів України Оксана Макарова, заступниця Міністра економічного розвитку і торгівлі України Наталія Микольська.
Членкиня Програмної ради Польського Жіночого Конгресу Єва Румінська-Зімні під час дискусії «Жіноче лідерство та менторство. Не конкурентки, а партнерки!» розповіла про створення платформи з обговорення гендерних питань в Польщі. Директорка зі зв'язків з громадськістю «Кока-Кола Україна» Олеся Жулинська мотивувала жінок-лідерок у різних галузях діяльності до солідарності та менторської підтримки одна одної. Вона обговорювала успішний досвід об’єднання зусиль жінок для вирішення проблем у суспільстві
Також цього дня відбулася дискусійна платформа "Ґендер в освіті та роль медіа в інформаційно-просвітницькій діяльності щодо гендерних питань". Модераторка Олена Фроляк, головна редакторка інформаційної служби ICTV, Народна депутатка України Світлана Войцеховська, заступник Міністра освіти та науки України Роман Греба та учасниці заходу Ольга Герасим'юк, Лариса Денисенко, Джеммі Грін, Інна Кузнецова, Тетяна Кузнецова задали темп, змістовний контент, створили чудову атмосферу. Активну участь в обговоренні питань із ґендерної освіти та просвіти, інформаційної підтримки тендерної рівності та недискримінації взяли учасниці із Запоріжжя: Тетяна Ковиліна, Тамара Огородова, а також - доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету, керівниця Центру тендерної освіти, радниця заступника голови обласної державної адміністрації з гендерних питань Тетяна Голованова. Вони, зокрема розповіли про діяльність Центру ґендерної освіти на базі факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ.
Олена Кондратюк зачитала рішення Першого Українського Жіночого Конгресу, яке передбачає 10 кроків із забезпечення гендерної рівності в Україні. Повний текст з'явився на сайті Конгресу за посиланням http://womenua.today
Найважливішим стала пропозиція імплементування Кабінетом Міністрів України Стратегії впровадження ґендерної рівності та недискримінації у галузі освіти «Освіта: ґендерний вимір-2020». Також на конгресі було представлено дві фотовиставки – «Не жіноча справа», підготовлена в рамках кампанії проти сексизму в політиці і ЗМІ «Повага», та «Жінки, мир і безпека в Україні», яку ініціював «Український жіночий фонд» за підтримки ООН Жінки.
До речі, варто відзначити, що під час роботи заходу постійно функціонував Дитячий простір, де учасники та учасниці залишали своїх дітлахів під опікою відповідальних нянь.
Тетяна Голованова як представник Центру гендерної освіти ЗНУ висловила подяку ОБСЄ, оскільки за підтримки цієї організації стала можлива її участь у Конгресі.
Нагадуємо, що Центр ґендерної освіти на базі факультету соціальної педагогіки та психології в рамках соціального партнерства з громадськими організаціями, Департаментом соціального захисту населення ЗОДА став організатором проведення 17 гендерних форумів (2000-2017). Центр гендерної освіти діє на принципах самоврядування, є відкритим до приєднання студентів та викладачів та налаштований на співпрацю з керівництвом університету, факультетами та кафедрами університету, студентським самоврядуванням, громадськими організаціями та об’єднаннями.
Його учасники своєю місією вважають забезпечення гендерної рівності студентів у соціально-виховній роботі в університеті; об’єднання зусиль центрів гендерної освіти щодо просування гендерної рівності та недискримінації в освіту.
Центр гендерної освіти ЗНУ