Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Учені біологічного факультету перемогли в конкурсі Академії наук вищої освіти України

30.11.2017 09:05 Все Головні новини Факультети Біологічний Біологічний факультет наукова діяльність патент перемога

Першою премією журі конкурсу Академії наук вищої освіти України в номінації «Патенти» нагородили викладачів біологічного факультету Запорізького національного університету, а саме: викладача Олену Бражко, декана біологічного факультету, професора Людмилу Омельянчик, професора Олександра Бражка, доцента Михайла Завгороднього та професора Запорізького державного медичного університету Ігоря Бєленічева – дипломом за спільну наукову роботу «Динатрієва сіль сукцинатної кислоти, що проявляє антиоксидантну та нейропротекторну активності». Варто відзначити, що в цій номінації розглядалися біля 420 патентів з усієї України.

Винахід запорізьких науковців належить до синтезу біологічно активних сполук, а саме до динатрієвої солі 2-(2-метил-5,8-диметоксихінолін-4-ілтіо) сукцинатної кислоти, що проявляє антиоксидантну та нейропротекторну активність. Нейропротекторна дія даної сполуки, на відміну від препарату порівняння емоксипіну, реалізується у гострому періоді ішемії, коли більшість сучасних нейропротекторів не проявляє достовірної терапевтичної дії. У її дії виявляється і позитивний вплив на функціональну активність нейронів, про що свідчить достовірне підвищення вмісту РНК в клітинах на четверту добу ішемії.

Це зумовлено підвищенням транскрипційних і трансляційних процесів у нейронах головного мозку в умовах ішемії при введенні динатрієвої солі 2-(2-метил-5,8-диметоксихінолін-4-ілтіо) сукцинатної кислоти. За ступенем впливу на цей показник вона на четверту добу експерименту достовірно перевершувала емоксипін. Введення динатрієвої солі 2-(2-метил-5,8-диметоксихінолін-4-ілтіо) сукцинатної кислоти тваринам із порушенням мозкового кровообігу зумовлювало зниження числа деструктивних і апоптично змінених клітин у корі мозку, частка апоптичних клітин зменшувалася. За антиапоптичною дією сполука достовірно перевершувала емоксипін.

Запропонована сполука – динатрієва сіль 2-(2-метил-5,8-диметоксихінолін-4-ілтіо) сукцинатної кислоти проявляє виражену антиоксидантну та нейропротекторну активність. Вона переважає за ефективністю референт-препарат і може бути використана після доклінічних випробувань у медичній практиці як препарат для лікування інсультів.

Довідка: Метою діяльності Академія наук вищої освіти України є всебічне сприяння розвитку наукових досліджень та удосконалення на цій основі освітньо-виховного процесу у вищих навчальних закладах України. А також – об’єднання інтелектуальних та організаційних ресурсів її членів для охорони і захисту їхніх прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема наукових, творчих, національно-культурних, соціально-економічних, екологічних та інших спільних інтересів членів Академії. Також вона сприяє їхній науковій, викладацькій та творчій діяльності, збереженню наукового потенціалу держави.

Біологічний факультет