Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У виші обговорили питання дисциплін вільного вибору, CLIL-методики та європейської проектної культури

У виші обговорили питання дисциплін вільного вибору, CLIL-методики та європейської проектної культури

У виші обговорили питання дисциплін вільного вибору, CLIL-методики та європейської проектної культури
20.12.2017 16:42 Все Головні новини Університет Науково-методична рада наука Школа педагогічної майстерності CLIL Концепція вивчення іноземних мов

Дев’ятнадцятого грудня в Запорізькому національному університеті відбулося останнє в цьому році, підсумкове засідання Науково-методичної ради. Захід проходив під головуванням проректора з науково-педагогічної і навчальної роботи Олександра Гури. Під час засідання його учасники обговорили низку важливих питань, пов’язаних із науково-методичним забезпеченням освітнього процесу в університеті. Крім того, вони підбили деякі підсумки діяльності Науково-методичної ради за рік та окреслили коло питань, вирішення яких потребує уваги представників усіх факультетів у наступному році.

На початку заходу голова Науково-методичної ради Олександр Гура привітав присутніх із днем Святого Миколая та висловив сподівання на плідну роботу під час засідання його учасників. Першим питанням порядку денного стала доповідь голови НМР Криворізького факультету ЗНУ Тетяни Макарової про організацію та технології впровадження дистанційної форми навчання в освітній процес цього структурного підрозділу.

Тетяна Михайлівна нагадала присутнім про специфіку діяльності факультету, де студенти навчаються лише на заочній формі. Серед їхніх студентів –чимало тих, хто працює за кордоном чи має певні фізичні обмеження, тож не може відвідувати заняття в університеті. Через це в минулому році в цьому відокремленому структурному підрозділі почали запроваджувати дистанційну форму навчання. Зокрема, до викладання студентам факультету залучаються науковці із економічного факультету, факультету соціології та управління, факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ. Перед початком цієї сесії викладачі факультету провадитимуть онлайн-консультації, із наступного семестру планується впроваджувати таку форму навчання, як лекції в онлайн-режимі. Також студенти можуть отримати додаткові бали, пройшовши курси, пов’язані з їхньою спеціальністю на інформаційно-освітніх платформах Cursеra і Prometeus.

При обговоренні цього питання учасники заходу визнали дистанційну форму навчання досить перспективною, аби впроваджувати її елементи при заочній формі навчання на різних факультетах ЗНУ. При цьому винесли пропозицію щодо вдосконалення заочної форм навчання на Криворізькому факультеті в системі Moodle. У наступному році планується повернутися до розгляду питання щодо ефективності дистанційної форми навчання та її перспективах на Криворізькому факультеті.

Учасники наради також заслухали звіт про роботу Школи педагогічної майстерності за 2016-2017 н.р. від її керівника Юліани Мацкевіч. Зокрема, Юліана Рафаїлівна зазначила, що в минулому навчальному року на базі Школи педагогічної майстерності підвищили свою кваліфікацію 184 особи. Вони проходили навчання за трьома напрямками: «Психолого-педагогічні засади викладацької майстерності у вищій школі», «Іноземна мова професійного спрямування в умовах академічної мобільності викладача ВНЗ» та «Інформаційні технології в електронному навчанні». Головною метою діяльності Школи педагогічної майстерності, створеної у ЗНУ в 2001 році, є формування педагогічної компетентності молодих викладачів, їхньої готовності до інноваційної діяльності, академічної мобільності, потреб професійного росту.

Голови НМР факультетів разом із проректором Олександром Гурою обговорили низку пропозицій щодо підвищення ефективності діяльності цього структурного підрозділу та розширення його повноважень. Зокрема, Олександр Іванович запропонував представникам усіх факультетів надати до навчального відділу свої пропозиції щодо стратегії подальшого розвитку Школи педагогічної майстерності, використання її як інструменту забезпечення якості освіти тощо. Ці пропозиції будуть розглянуті на першому засіданні Науково-методичної ради в 2018 році.

Крім того, під час засідання відбулося затвердження переліку навчальних дисциплін вільного вибору на 2018-2019 н. р. для студентів 2016 року вступу. Із доповіддю, присвяченою цій темі, перед присутніми виступила завідувач навчальної лабораторії інформаційного забезпечення освітнього процесу навчального відділу Наталія Кириченко. Вона нагадала, що з 15 січня студенти матимуть доступ в електронній системі навчання Moodle до переліку додаткових дисциплін на 6 семестр. Присутні затвердили список навчальних дисциплін (по три дисципліни від кожного факультету).

Крім того. Олександр Гура прозвітував по заходи щодо реалізації в ЗНУ проекту Жана Моне «Європейська проектна культура». Одним із наслідків втілення у життя цього проекту став навчальний курс «Основи європейської проектної діяльності», який буде впроваджений в освітній процес ЗНУ наступного року. Курс складається із 8 модулів (120 годин) і спрямований на популяризацію проектної діяльності серед студентів, магістрантів й аспірантів вишу. Серед його розробників – проректор з науково-педагогічної і навчальної роботи Олександр Гура, начальник науково-дослідної частини Вікторія Меняйло, завідувач відділу аспірантури і докторантури Юрій Каганов, начальник відділу проектної діяльності Наталія Костенко, а також доценти Леся Жураковська, Наталія Костенко, Олена Тупахіна й Володимир Сарабєєв.

Також під час засідання НМР присутні затвердили список рекомендованої до друку навчально-методичної літератури, який їхній увазі представила методист навчального відділу Наталія Мацюх.

Ще одним питанням, винесеним на обговорення учасників Науково-методичної ради ЗНУ, стало впровадження системи CLIL (інтегрованого навчання предмету та іноземній мові) в освітній процес вишу. Крім того, актуальним на сьогодні є питання підготовки випускників бакалаврату до складання іспиту у форматі ЗНО з іноземної мови, який буде необхідним для вступу до магістратури на низку спеціальностей.

Завідувач кафедри іноземних мов професійного спрямування факультету іноземної філології Станіслав Іваненко нагадав присутнім про основні етапи реалізації спільного естонсько-українського проекту «Впровадження багатомовної освіти та методології інтегрованого навчання предмету та мові (CLIL) в ЗНУ та Запорізькій області. Зокрема, йшлося про конкретні кроки на шляху до запровадження цієї форми навчання на різних факультетах ЗНУ.

Учасники заходу обговорили конкретні питання щодо запровадження для четвертокурсників оглядових лекцій іноземною мовою у процесі їхньої підготовки до вступу до магістратури, щодо створення умов для захисту магістерських дипломів англійською мовою за вибором студентів тощо. Заплановано, що наступного семестру на всіх факультетах відбудуться організаційні збори з представниками кафедри іноземних мов професійного спрямування, під час яких обговорять конкретні особливості впровадження такого інтегрованого навчання.

Наприкінці заходу його учасники заслухали пропозиції голови Науково-методичної ради Олександра Гури щодо нововведень в освітній процес у наступному навчальному році. Зокрема, він запропонував внести до магістерських планів як альтернативу написання диплома магістра участь у роботі проектних груп. Пролунала пропозиція зробити обов’язковим елементом освітнього процесу на всіх факультетах ЗНУ т.з. «дні практичної роботи», до програми яких увійдуть зустрічі з фахівцями-практиками, воркшопи, тренінги з підвищення професійної компететності тощо. Крім того, Олександр Іванович запропонував, щоб з початку наступного року всі навчально-методичні посібники і підручники перед внесенням до списку рекомендованої до друку літератури презентували на засіданнях науково-методичної ради. Ці пропозиції викликали жваве обговорення учасників засідання.

Учасникам заходу побажали щасливих новорічно-різдвяних свят та плідної роботи на благо ЗНУ наступного року.

 

Таміла Тарасенко

 

 

 

Схожі новини