Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека презентувала виставку до 100-річчя від дня народження Яра Славутича

10.01.2018 08:50 Все Головні новини Наукова бібліотека книжкова виставка

11 січня 2018 р. виповнюється 100 років від дня народження Яра Славутича (Григорія Михайловича Жученка) (1918-2011) – письменника української діаспори, перекладача, літературознавця, члена Національної Спілки Письменників України, Наукового Товариства ім. Т. Шевченка, лауреата премій Літературного фонду ім. І Франка (Чикаго), автора англомовних підручників з української мови, редактора і видавця літературно-мистецького альманаху «Північне Сійво» (Едмонтон, Канада).

Наукова бібліотека ЗНУ до цієї знаменної дати презентує книжкову виставку «Яр Славутич…» (навчальний корпус № 2, читальний зал філологічної літератури, кімн. № 139). Центральними експонатами виставки є Зібрання творів Яра Славутича у п’яти томах (К.-Едмонтон, 1998), котре підготувало до 80-річного ювілею поета видавництво «Дніпро» (м. Київ), а також видання підготовані видавництвом «Славута» (м. Едмонтон) «Поезії та поеми: Повне видання (1937-2004)» (2004), «Дослідження та статті: Розстріляна муза. Меч і перо. Українська література на Заході» (2006).

До книги «Дослідження та статті…» увійшли наукові роботи з української літератури від Касіяна Саковича (1622 рік) до наших днів, додано рецензії на важливіші нові публікації в діаспорі та мартиролог українських письменників, розстріляних чи інакше знищених під радянським устроєм в Україні, представлена українська література й мова на Заході у ХХ сторіччі.  Видання вийшли у світ під наглядом автора за правописом у діаспорі, частково наближеним до чинного в Україні, згідно з рішенням Національної академії наук у Києві.

Доля Яра Славутича тісно переплелася із Запоріжжям, адже саме тут пройшла його юність, тут розпочав свою поетичну творчість і здобув вищу освіту (у Запорізькому державному педагогічному інституті) та боровся за українську свою сутність. Однією з провідних тем його поезій завжди була запорізька. Це і «Слово про Запорозьку Січ: вірші, поема» (1991), «Місцями Запорозькими: Нариси та спогади» (Запоріжжя, 2002).

Представлені на виставці дослідження та статті вітчизняних літературознавців: «Січеславський збірник. До 80-річчя Яра Славутича» (упорядник Микола Холодний, 1998), «Харківський збірник. До 85-річчя Яра Славутича» (упорядник Лариса Селіверстова, 2003),  монографії, оглядові рецензії на книги, присвячені Яру Славутичу як письменнику, науковцю та національному діячу.

«Моя славутичіяна» дослідника творчості Яра Славутича – професора ЗНУ Віктора Чабаненка (Запоріжжя, 2011) – ювілейний збірник до його 90-річчя містить наукові статті, біографічні замітки, передмови, рецензії, інтерв’ю, фото світлини, присвячені творчості й особі Яра Славутича, перебуванню його на Запоріжжі та тісної співпраці з земляками. Яр Славутич «Повернення» (Запоріжжя, 1991) – це збірка вибраних поезій різних років за редакцією професора Віктора Чабаненка, з перекладом їх ще одного науковця ЗНУ доцента Володимира Табарєва.

Колекцію творів Яра Славутича наукова бібліотека отримала в дар за дорученням Автора від професора Віктора Чабаненка, про свідчать дарчі надписи на книжках.

Інформацію про всі книги, публікації в газетах, журналах та наукових збірниках подає електронний каталог. Запрошуємо до університетської книгозбірні на перегляд книжкових виставок та вивчення творчості українських письменників!

Наукова бібліотека