Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Про особливості нарахування стипендій та оплати гуртожитків розповіла головний бухгалтер

Про особливості нарахування стипендій та оплати гуртожитків розповіла головний бухгалтер

Про особливості нарахування стипендій та оплати гуртожитків розповіла головний бухгалтер
16.01.2018 10:38 Все Головні новини Університет відділ бухгалтерського обліку фінансової та бюджетної звітності стипендіальні виплати соціальний захист студентів гуртожиток

Головною новацією, яку затвердив Кабінет Міністрів України стосовно стипендіальних виплат на 2018 рік для студентів вищих навчальних закладів, є підвищення академічних (зокрема, за досягнення в навчанні) та соціальних стипендій (для соціально незахищених громадян, пільговиків) на 18%. Питання своєчасної виплати всіх видів стипендій для студентів Запорізького національного університету впродовж поточного року також знаходитиметься на першочерговому контролі керівництва вишу.

Про деякі зміни, які стосуються особливостей стипендіальних виплат і соціального захисту студентів університету, уже йшлося у новинних матеріалах офіційного сайту ЗНУ. Окремі питання, цікаві для студентства, зокрема представників студентської ради вишу додатково прокоментувала головний бухгалтер університету Оксана Арістова.

Розмір мінімальної академічної стипендії у 2018 році становитиме:

- для студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації – 1300 грн;

- для студентів ВНЗ I-II рівня акредитації – 980 грн.

Як і раніше, їх отримають 45% студентів, які очолюватимуть рейтинг академічної успішності. Він складається за результатами попереднього семестру – відповідно до розрахунку середнього балу успішності кожного студента – і формується для кожного курсу і кожної спеціальності окремо. Продовжує діяти принцип нарахування академічних стипендій: на 90% місце студента в рейтингу визначається успіхом у навчанні і на 10% – встановленими самим навчальним закладом критеріями (наукова, спортивна та суспільна діяльність).

Студентам, які завершили сесію з оцінками 10-12 балів (за дванадцятибальною) або 5 балів (за п’ятибальною) шкалою, нараховується підвищена стипендія, яка на 45,5% більша за мінімальну академічну. При цьому кількість стипендіатів, яким може нараховуватися академічна стипендія у підвищеному розмірі, із 2018 року також збільшена. Це ті студенти, які продемонстрували найвищі результати за семестр.

Розмір підвищеної академічної стипендії на 2018 рік для студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації (зокрема, для «складних» та «дефіцитних» спеціальностей – інженерних та природничо-математичних педагогічних) нараховується у розмірі 1660 грн;

Виплата підвищених академічних стипендій регулюється внутрішніми правилами ВНЗ, які затверджуються стипендіальною комісією та рішенням Вченої ради вишу, – у рамках стипендіального фонду бюджету.

Відповідно до законодавства, соціальні стипендії надаються студентам ВНЗ із врахуванням рівня прибутків сім’ї та відповідно до успіхів у навчанні.

Соціальна стипендія виплачується у такому розмірі:

 - для студентів ВНЗ із числа дітей-сиріт – 2360 грн;

- для студентів інших пільгових категорій:

- ВНЗ I-II рівня акредитації – 890 грн,

- ВНЗ III-IV рівня акредитації – 1180 грн.

Порядок надання виплат цій категорії студентів регулюється нормативно-правовими документами на загальнодержавному рівні, а також відповідно до Положень ЗНУ (https://www.znu.edu.ua/ukr/edu/11644/11655 ).

Студенти вишу, які у період навчання (у віці від 18 до 23 років) залишилися без батьківського піклування, мають гарантоване державою право на отримання соцстипендій, зокрема, якщо вони мають академічну стипендію. Уряд України затвердив розширення переліку категорій студентів ВНЗ, яким у 2018 році будуть нараховуватися соціальні стипендії. Згідно Постанови від 4 жовтня 2017 р. № 740 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів», право на соцстипендії мають студенти, які не отримують академічних стипендій, не знаходяться на держзабезпеченні (окрім сиріт і дітей, що позбавлені батьківського піклування), не знаходяться в академічній відпустці й належать до однієї з наступних категорій:

- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;

- студенти з малозабезпечених сімей;

- діти-інваліди та особи з інвалідністю I-III групи;

- студенти, які залишились у віці 18-23 років без батьків;

- особи, які визнані учасниками бойових дій та їхні діти;

- шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менше 3 років;

- особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи;

- діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту;

- діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення АТО, бойових дій або військових конфліктів;

- особи, яким призначені соціальні стипендії Верховної Ради України для студентів вищих учбових закладів з числа дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей;

- діти шахтарів, чиї батьки мають стаж підземної роботи не менше 15 років або загинули у результаті нещасного випадку на виробництві, або стали інвалідами I чи II групи.

Виплата соціальних стипендій в Україні здійснюється органами соціального захисту населення через вищі навчальні заклади. При цьому право на призначення соціальної стипендії мають лише ті студенти, які за результатами навчального семестру не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання та включені у рейтинг (ст. 20 «Порядку призначення і виплати стипендій»).

Окрім іншого, зазначимо, що у зв’язку з підвищенням мінімальних стипендій, з 1 січня 2018 року, змінюється також оплата за проживання студентів у гуртожитках ЗНУ. Як визначено нормативними документами (http://sites.znu.edu.ua/liberal_edu/studmisto/154.ukr.html), вона не може перевищувати 40% від суми мінімальної стипендії. Тобто відтепер ця сума становитиме 5200 грн за навчальний рік (10 місяців). З урахуванням того факту, що з 01 січня 2018 року підвищився розмір мінімальної заробітної плати та подорожчали комунальні послуги, утримання гуртожитків обходиться університету більше ніж 6,5 тис грн на одного мешканця за рік, різниця покривається за рахунок університету. Для студентів, яким сукупний щомісячний дохід не дозволяє самостійно сплачувати власні комунальні витрати тощо, передбачається нарахування субсидії – на загальних підставах. Ті студенти, які не звернулися на початку року до представників університетської профспілки, тепер самостійно можуть подати заяви на отримання субсидії до відділів соціального захисту населення районів, у яких розташовуються гуртожитки.

 

Олена Хлистун

 

Схожі новини