Мала академія наук – одна із провідних форм роботи нашого вищого навчального закладу із обдарованою молоддю регіону. Саме тому для Запорізького національного університету проведення урочистого заходу з нагоди нагородження призерів і переможців ІІ обласного етапу Всеукраїнського конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України має особливе значення.
Запорізьке обласне відділення МАН функціонує із 1991 року, завдяки ньому в нашій області зросло кілька поколінь обдарованої молоді. Серед його випускників – чимало тих, хто за цей час досяг чималих наукових та творчих висот. І протягом багатьох років наш університет плідно співпрацює з обласним відділенням Малої академії наук. Щороку близько 100 науковців – викладачів Запорізького національного - беруть активну участь в роботі МАН, вони виступають членами журі її секцій, надають наукові консультації учням і вчителям з написання робіт, залучають учнів до дослідницької роботи, керують їхніми науковими пошуками. Їхній вагомий особистий внесок у залученні молоді до наукової діяльності був відзначений на обласному рівні: цього року 16 викладачів ЗНУ, серед них – ректор нашого університету, Президент Запорізького відділення МАН, професор Сергій Тимченко, віце-президент Малої академії, професор Валентна Бовт, керівники напрямів та секцій, найактивніші члени журі були відзначені Почесними грамотами Запорізької обласної ради.
У цьому навчальному році в роботі шести наукових відділень МАН Запорізької області – фізико-математичного, науково-технічного, обчислювальної техніки та програмування, хіміко-біологічного, історико-географічного і філології та мистецтвознавства - взяли участь більше 900 учнів 9-11 класів із міста Запоріжжя та Запорізької області. За результатами конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт переможцями стали 365 учнів, із них 86 чоловік посіли перше місце, 116 - друге і 166 – третє.
Привітати призерів ІІ обласного етапу до ЗНУ, на базі якого проходила церемонія нагородження, завітали численні почесні гості. Серед них - начальник відділу загальної середньої і дошкільної освіти Управління освіти і науки Запорізької державної адміністрації Ірина Пархоменко, начальник управління освіти і науки Запорізької міської ради Дмитро Секиринський, керівники і представники органів правління освітою районних методичних центрів та позашкільних організацій учнівської молоді.
У своєму привітальному слові Президент обласного відділення МАН, ректор ЗНУ, доктор історичних наук, професор Сергій Тимченко відзначив, що йому приємно бачити в залі стільки молодих людей, які вже зараз із такою наполегливістю займаються наукою, і серед них – представники не лише нашого міста, а й сільські діти, які здобули перемогу незважаючи на те, що їхні міські однолітки мали більше переваг у доступі до інформацій ресурсів. «Одне із головних завдань вищого навчального закладу і взагалі всіх, хто пов'язаний із освітянською сферою, полягає у формуванні майбутньої еліти нації, чому, на жаль, ще мало уваги приділяють на обласному рівні, - наголосив у своєму виступі Сергій Михайлович. - Тому в цьому році наш університет виділив 40 бюджетних місць для переможців обласного рівня Малої академії наук, що дає їм можливість поступити до нашого ВНЗ на пільгових умовах за співбесідою».
Тому під час церемонії нагородження учням 11 класів, які посіли перші місця, крім Почесних грамот Управління освіти й науки Запорізької обласної ради, подяки від Президента МАН, цінних подарунків, було вручено і спеціальні сертифікати, які підтверджують це право. Цінні подарунки отримали й учні 9-10 -х класів, а тих, хто виборов почесні другі місця, відзначили Почесними грамотами Запорізької облради та Подяками Президента Запорізького відділення малої академії.
До присутніх із словами привітання та побажання подальших наукових здобутків звернулася і віце-президент МАН, доктор біологічних наук, професор Валентина Бовт. Начальник відділу загальної середньої і дошкільної освіти
Управління освіти і науки Запорізької державної адміністрації Ірина Пархоменко поздоровила молодих науковців, які не тільки вибороли право участі в обласному етапі, але й стали його переможцями, побажала їм здійснення найзаповітніших мрій і запевнила, що обласне Управління освіт і науки ладно надати всебічну підтримку обдарованій молоді, яка прагне займатися наукою. А начальник управління освіти і науки Запорізької міської ради Дмитро Секиринський підкреслив: «Я пишаюся тим, що в нашій області така велика кількість молодих науковців, адже участь у роботі Малої академії наук має навіть більшу вагу, ніж перемога у фахових олімпіадах, тому що її учасники не лише пишуть наукові роботи, а й займаються дослідницькою діяльністю. Саме вони у майбутньому сформують національну еліту. Тому користуюся нагодою, аби подякувати Запорізькому національному університету, усім його викладачам, які беруть участь у роботі обласного відділення МАН, за їх важливий внесок у розвиток наукового потенціалу регіону».
Також під час заходу привітали представників історико-географічної напряму обласного відділення малої академії, який в цьому році відзнав 10-річчя від дня його створення. В його роботі цього року взяло участь 257 учнів 9-1 класів, серед них призерами та переможцями стало 99 чоловік. Окремо привітали керівництво цього відділення: першого проректора ЗНУ доктора історичних наук, професора Федора Турченка, керівника історико-географічної секції, декана історичного факультету, доцента Віктора Ткаченка, керівника секції правознавства, декана юридичного факультету, професора Тетяну Коломоєць.
Також під час церемонії нагородження оголосили про створення нової структури в Запорізькому національному університеті – Малого університету. Це – наукове товариство учнів загальноосвітніх шкіл нашого міста та Запорізької області. Його керівник – Наталія Іванченко запропонувала вважати цей захід установчими зборами Малого університету. Присутнім зачитали статут цієї структури, а також розповіли про основні напрями його діяльності.
головною метою організації Малого університету є створення бази для регулярних зустрічей молоді регіону, яка прагне займатися наукою, надання їм можливості обговорювати актуальні наукові питання, залучення її до участі у науковому житті нашого університету. В останньому представникам молодого університету допоможуть члени Наукового студентського товариства ЗНУ. В цьому присутніх запевнила його голова – п’ятикурсниця факультету журналістики Катерина Сіріньок-Долгарьова. Вона також розповіла про основні здобутки НСТ і запевнила, що всіх присутніх завжди будуть раді бачити на всіх заходах, організованих Науковим студтовариством нашого університету.
Призерів і переможців ІІ етапу МАН привітали і представники вокальної та хореографічної студій Студентського центру культури. Вони продемонстрували кілька номерів, які присутні винагородили бурхливими оплесками.
На завершення гостям ЗНУ показали відеопрезентацію нашого університету, у якій йшлося про структуру та організацію нашого ВНЗ, його переваги та запрошувалося до навчання в ньому.
Таміла ТАРАСЕНКО