
Сьомого лютого на базі факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету відбувся навчально-методичний семінар «Профілактика суїцидальної поведінки в роботі сучасної школи». Організаторами заходу стали представники департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, зокрема співробітники науково-методичного центру цього департаменту, а також – науковці кафедри психології факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ. Серед учасників семінару були педагоги та соціальні працівники запорізьких шкіл, їхня адміністрація, заступники директорів, зокрема з виховної роботи.
Привітала гостей у Запорізькому національному університеті декан факультету соціальної педагогіки та психології, декан Ольга Пономаренко. Вона подякувала фахівцям за підтримку настільки важливого для освітян проекту та підкреслила, що для нашого вишу – завжди приємно бути корисними для колег із середніх закладів освіти, налагоджувати цю взаємовигідну комунікацію та ефективне партнерство. Крім того, Ольга Вікторівна зауважила, що масштабною новацією цьогорічної вступної кампанії стало своєрідне відродження освітніх традицій факультету. Йдеться про ліцензування двох освітніх програм – «Дошкільна освіта» та «Початкова освіта».
Декан проінформувала, що до переліку компетентностей випускників входять такі позиції: здатність самостійно і комплексно розв’язувати складні спеціалізовані завдання та практичні проблеми в галузі розвитку, навчання і виховання дітей раннього і дошкільного віку із застосовуванням теорії і методики дошкільної освіти в типових і невизначених умовах системи дошкільної освіти, здатність до продуктивного (абстрактного, образного, дискурсивного, креативного) мислення, до самостійного пошуку, обробки та аналізу інформації з різних джерел, здатність навчатися й оволодівати сучасними знаннями, зокрема, інноваційними методичними підходами, сучасними системами, методиками, технологіями навчання, розвитку й виховання учнів початкової школи; чинним нормативним забезпеченням початкової освіти тощо. Відтак, на факультеті чекатимуть абітурієнтів, які планують опанувати і цей фах, і ті, з котрих вже кілька років ведеться підготовка спеціалістів до професійного життя: «Психологія», «Соціальна педагогіка» та інші.
Своєї чергою начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування, доцент Юлія Паскевська розповіла вчителям про ті широкі спектри допомоги абітурієнтам на їхньому нелегкому шляху з вибору фаху, вступу тощо. І саме на цьому етапі в Запорізькому національному університеті молоді надається фахова психологічна інформаційна підтримка щодо підготовки до ЗНО, всіх етапах вступної кампанії. За детальною інформацією кожен охочий може звертатися до реєстраційно-консультаційного центру, що діє на базі ЗНУ (навчальний корпус №2, вул. Жуковського, 66, ауд. 204 і 209). Тут їм нададуть вичерпну інформацію щодо всіх етапів вступної кампанії, допоможуть створити електронний кабінет тощо.
Під час пленарного засідання до присутніх на семінарі також із привітальним словом звернулися почесні гості заходу, зокрема завідувач відділу виховної роботи науково-методичного центру департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Ірина Олійник. Вона розповіла, що тему для семінару обирали за результатами попереднього аналітичного дослідження, яке проводилося на основі опитування представників закладів освіти.
Таким чином, гості вони відзначили, що на факультеті соціальної педагогіки та психології, зокрема й на кафедрі психології, завідувачем якої є Наталія Губа, приділяють багато уваги налагодженню й розвитку плідної співпраці із навчальними закладами міста й області. Науковці ЗНУ завжди раді підтримати колег-освітян, допомогти їм у вирішенні важливих методичних проблем, поділитися напрацюваннями у галузі психології та педагогіки.
Робота семінару розпочалася виступом доцента кафедри психології ЗНУ Олени Малиної з доповіддю на тему: «Психологічні аспекти попередження девіацій у психічному розвитку особистості». Начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування, доцент кафедри психології Юлія Паскевська присвятила свій виступ такій актуальній темі, як «Адаптація курсів соціальних навичок: міфи щодо самогубства у соціумі». Фахівець відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Анастасія Білюк у своїй доповіді детально розглянула «Мотиви вступу сучасних українських підлітків до ‘’груп смерті’’ у соціальних мережах». Усі розглянуті теми викликали неабияке зацікавлення у присутніх, про що свідчило активне обговорення та численні запитання, які учасники семінару поставили доповідачам.
Крім того, на присутніх на заході чекали майстер-класи від науковців факультету СПП. Так, доцент кафедри психології Наталія Мосол розглянула спільно зі вчителями «Технології арт-терапії: прикладні аспекти».
Доцент кафедри психології Ольга Іщук провела практичне заняття на тему: «Суїцид як вирішення проблем: погляд психолога». Доцент кафедри психології Ольга Маліна провела «Практикум з профілактики суїцидів у дітей та підлітків».
Усі учасники заходу після завершення семінару отримали сертифікати учасників. Вчителі подякували організаторам і відзначили інформаційну насиченість і корисність семінару. Вони висловили сподівання на подальшу співпрацю із викладачами Запорізького національного університету.
Факультет соціальної педагогіки та психології