Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Центр гендерної освіти факультету СПП приєднався до обговорення вживання фемінітивів у регіональному медійному просторі

Центр гендерної освіти факультету СПП приєднався до обговорення вживання фемінітивів у регіональному медійному просторі

Центр гендерної освіти факультету СПП приєднався до обговорення вживання фемінітивів  у регіональному медійному просторі
09.02.2018 11:57 Все Головні новини Факультети Соціальної педагогіки та психології Центр гендерної освіти Факультет соціальної педагогіки та психології Центр гендерної освіти ЗНУ гендерна чутливість ЗМІ

Восьмого лютого в Запоріжжі відбулося перше засідання медіа-кав’ярні з питань гендерної чутливості запорізьких медіа. На обговорення цього актуального питання завітали представники місцевих ЗМІ та громадських організацій. Запорізький національний університет на заході представляла доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності, керівник Центру гендерної освіти факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ Тетяна Голованова.

На початку заходу його організаторвідомий запорізький культурний і громадський діяч Ігор Гармаш привітав присутніх, подякував їм за активну позицію та побажав плідної роботи.

Модератор заходу – координатор Волинського прес-клубу, керівник проекту «Гендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики» (Луцьк) Богдана Стельмах представила увазі учасників заходу презентацію «Гендерний баланс українських медіа», підготовлену за результатами моніторингу ЗМІ всіх регіонів країни.

Експертами на заході стали голова правління Запорізького благодійного фонду «’’Єдність’’ за майбутнє» Тамара Огородова й відомий запорізький письменник і журналіст Олесь Барліг.

Неабиякий інтерес серед учасників зустрічі викликало запитання: який Індекс гендерної чутливості запорізьких медіа серед 22 областей України? Це поняття включає кількість матеріалів у ЗМІ, героями яких є чоловіки та жінки, розподілених за тематичними блоками, кількість експертів різної статі, чиї судження наводяться в матеріалах, та вживання фемінітивів. Загалом учасники дослідження розглянули 110 друкованих і 110 інтернет-видань з усіх областей нашої держави (за лютий і серпень минулого року – 18 тис 895 матеріалів).

Показник гендерної чутливості для Запорізької області становить 32%, що, загалом, наближається до середніх показників. Однак при цьому при висвітленні низки тем: політики, економіки, спорту, війни найчастіше експертами виступають чоловіки.

Під час засідання медіа-кав’ярні йшлося про те, що впливає на вибір осіб, які коментують подію чи дають експертну оцінку фактам або явищам і для чого нам фемінітиви? В обговоренні запропонованих тем взяли активну участь голова правління Запорізького благодійного фонду «’’Єдність’’ за майбутнє» Тамара Огородова й відомий запорізький письменник і журналіст Олесь Барліг, доцент факультету СПП Тетяна Голованова й Наталія Нестеренко із газети «Позиція».

Зокрема, Тетяна Голованова згадала про значення Гендерного форуму, який проходив минулого року на базі факультету СПП ЗНУ і зібрав науковців і громадських діячів із різних областей України. Також вона наголосила на актуальності такого питання, як підвищення гендерної компетентності сучасних журналістів.

Ще однією важливою подією для учасників засідання стала презентація посібника «Гендерна абетка для українських медіа», розробленого громадськими активістами Софією Котовою-Олійник, Богданою Стельмах й Оксаною Ярош. У цьому виданні розкриті основні гендерно-тематичні поняття, які допоможуть уникнути стереотипів і штампів під час підготовки матеріалів.

Крім того, присутні на заході представники місцевих ЗМІ приєдналися до Декларації гендерної чутливості.

Коментуючи свою участь у заході, доцент Тетяна Голованова наголосила, що в ЗНУ на факультеті СПП багато уваги приділяють питанню гендерної чутливості. Так, під час занять з освітньої програми «Педагогіка і психологія гендера» Тетяна Петрівна послуговується знаннями, отриманими минулого року під час триденного тренінгу на базі Харківської жіночої організації «Крона», який проходив минулого року. Зокрема, до освітнього курсу увійшов модуль "Слово - не горобець...": гендерночутлива мова як ресурс подолання дискримінації». Серед іншого, там йдеться про важливість вживання фемінітивів у сучасному медійному і суспільному просторі.

Зокрема, до освітнього курсу увійшов матеріал з гендерної експертизи підручників та гендерночутливої мови як ресурсу подолання дискримінації в усіх сферах суспільства.
Також варто звернути увагу, що в жовтні 2017 року в рамках діяльності Центру гендерної освіти ЗНУ було розглянуто питання щодо гендерної експертизи підручників на факультеті СПП. Серед планів роботи ЦГО ЗНУ - формування гендерночутливого освітнього середовища.

 

Таміла Тарасенко

 

 

 

 

Схожі новини