Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На факультеті журналістики вшанували пам'ять В’ячеслава Чорновола

На факультеті журналістики вшанували пам'ять В’ячеслава Чорновола

На факультеті журналістики вшанували пам'ять В’ячеслава Чорновола
13.03.2018 09:20 Все Головні новини Факультети Журналістики Факультет журналістики освітній процес лекція патріотичне виховання

Кожен із нас чув про українського політичного діяча, дисидента, журналіста В’ячеслава Чорновола. Саме до річниці його загибелі (25 березня 1999 р.) у рамках курсу «Історія української журналістики ХХ-ХХІ століття» на факультеті журналістики ЗНУ для студентів 4 курсу доцент кафедри журналістики Олена Усманова провела лекцію. Під час заходу йшлося про життя і діяльність видатного українця.

Студентам розповіли про В’ячеслава Максимовича, який започаткував в Україні національно-визвольний рух шістдесятників разом із Іваном Світличним, Іваном Дзюбою та іншими. В’ячеслав Чорновіл був одним із найяскравіших організаторів та активістів цього руху, що в 60-70-ті рр. протистояв тоталітарному режимові, виступав за відродження України, її мови, культури, духовності, державного суверенітету.

Лектор зосередила увагу присутніх на журналістській діяльності діяча. У 1970 році він став організатором, редактором та видавцем підпільного позацензурного журналу «Український вісник», в якому друкував матеріали про політичні репресії в Україні, хроніку українського національного питання, художні позацензурні твори. За звинуваченнями в антирадянській пропаганді його було засуджено до 6 років позбавлення волі у виправно-трудовій колонії суворого режиму із засланням на 3 роки.

Під час перебування на засланні в травні 1979 р. став членом Української Гельсінської групи. Напередодні Олімпійських ігор у Москві (1980 р.) влада сфабрикувала звинувачення проти В’ячеслава Чорновола в замаху на зґвалтування. Він був засуджений на 5 років позбавлення волі. На знак протесту Чорновіл витримав 120-денне голодування.  

У 1983р. був достроково звільнений без права виїзду в Україну. Повернутися на Батьківщину Чорновіл зміг лише за два роки, у 1985-му, і вже наприкінці 1986 року відновив роботу над журналом «Український вісник». Чотирнадцятий номер у 1990 р., виданий редколегією під проводом В. Чорновола, був останнім. В'ячеслав Максимович працював на Львівській телевізійній студії редактором, а потім старшим редактором випусків для молоді, а також літературним працівником у газетах «Молода гвардія», «Друг читача».

В'ячеслав Чорновіл тричі (1990, 1994, 1998) ставав народним депутатом України,  був незмінним лідером націонал-демократичного руху в Україні, найбільш авторитетним українським політиком за кордоном (тому й членом української делегації в ПАРЄ). Він був одним із ініціаторів проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 р. та Акта проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 р. Загинув В’ячеслав Максимович 25 березня 1999 року в автокатастрофі під Борисполем. Його загибель вважають політичним убивством напередодні майбутніх президентських виборів, однак Бориспільський міськрайонний суд у 2014 році закрив цю справу, визнавши аварію нещасним випадком. Викладач Олена Усманова також розповіла студентам і про те, якими нагородами був відзначений В’ячеслав Максимович: зокрема, він є лауреатом Міжнародної журналістської премії ім. Ніколаса Томаліна (1975 р.); лауреатом Державної премії України ім. Т. Шевченка (1996 р.) – за збірки "Правосуддя, чи рецидиви терору?", "Лихо з розуму", книгу "Хроніка таборових буднів", публіцистичні виступи в пресі, а також за твори, раніше позначені як антирадянські; кавалером ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня (1997 р.); Героєм України (2000 р.) (посмертно) – за визначний особистий внесок у національне відродження України, послідовне відстоювання ідеї побудови незалежної Української держави, активну державну і політичну діяльність. Наприкінці заходу його учасники наголосили, що В’ячеслав Чорновіл був вірний Україні до останніх хвилин свого життя.

 

Факультет журналістики

 


Схожі новини