
Двадцятого березня в Запорізькому національному університеті відбулося чергове засідання Науково-методичної ради під керівництвом проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександра Гури. Головним питанням порядку денного цього разу став розгляд організації та змісту практичної підготовки здобувачів ступенів вищої освіти бакалавра й магістра та їхньої відповідності присвоєної кваліфікації.
На початку заходу голова НМР Олександр Гура нагадав присутнім, що нещодавно в університеті затвердили такий важливий нормативно-правовий документ, як Стратегія розвитку ЗНУ до 2020 року. Зокрема, у ньому прописані основні положення щодо практичного складника освітнього процесу, який сприяє підготовці сучасних висококваліфікованих фахівців у виші. Тому, за його словами, на сьогодні питання ефективної організації практичної підготовки має бути серед пріоритетних для всіх факультетів ЗНУ.
Голови науково-методичних рад усіх факультетів, а також відповідальні за проведення практики прозвітували про особливості здійснення практичної підготовки фахівців різних спеціальностей. У центрі уваги присутніх були такі питання, як укладання договорів із підприємствами й організаціями, які виступають базою проведення практик, кількість і тривалість практик для студентів денного й заочного відділень. Крім того, учасники зібрання обговорили такі теми, як реалізація завдань, які ставить практика перед студентами, контроль за перебігом практичної підготовки та її результатами тощо. Також вони визначили низку організаційних і методичних питань, які потребують вирішення найближчим часом.
Водночас проректор Олександр Гура відзначив окремі вдалі моменти, пов’язані із проходженням практики студентами різних факультетів. Зокрема, йшлося про створення спеціального сайту з портфоліо студентів, до яких входять матеріали практик на факультеті журналістики, зустрічі з представниками можливих баз практик на юридичному факультеті, що сприяє свідомому вибору студентами місця проходження практичної підготовки. Результати обговорення увійдуть до наказу, укладеного за результати Науково-методичної ради, та будуть використані під час вироблення подальшої стратегії підготовки фахівців у виші.
Крім того, під час засідання НМР відбулася презентація нових сертифікатних програм центру післядипломної освіти ЗНУ, розроблених представниками факультету менеджменту й філологічного факультету. Так, завідувач кафедри бізнес-адміністрування і менеджменту зовнішньоекономічної діяльності Дамір Бікулов і доцент цієї кафедри Світлана Маркова представили увазі присутніх такі програми, як «Тайм-менеджмент» і «Менеджмент розвитку персоналу». Перша програма розрахована на широку цільову аудиторію і складається із 76 годин (28 год. лекцій і 48 – практичних занять). Щодо другої, то вона розроблена на замовлення підприємства, де відчули потребу в підготовці кадрів, які б у майбутньому брали участь у підготовці фахівців і розвитку персоналу виробництва.
Доцент кафедри української мови, голова НМР філологічного факультету Ірина Ільченко під час презентації програми «Українська мова в діловій сфері» (72 год.) наголосила, що ця програма також розроблена на прохання представників місцевих підприємств. Їх цікавить саме ділове спілкування українською мовою, створення грамотно оформленої документації, вживання правильних кліше в діловому мовленні тощо. Своєю чергою, проректор Олександр Гура запропонував із вересня ввести заняття з українського ділового мовлення на всіх факультетах вишу як важливий складник підготовки сучасних успішних фахівців.
Методист навчального відділу Наталія Мацюх представила увазі присутніх список рекомендованої до друку навчально-методичної літератури, до якого увійшли 14 найменувань навчальних і методичних посібників. Перелік рекомендованих видань одностайно затвердили всі присутні.
Учасники засідання також розглянули кілька пропозицій, висунутих на загальний розгляд головою НМР Олександром Гурою. Зокрема, йшлося про відмову від бакалаврської дипломної роботи як форми контролю знань студентів. Що ж до магістерської дипломної роботи, то для охочих її написання буде замінене на участь у реалізації колективних проектів. А для тих, хто надасть перевагу написанню дипломної роботи, буде створено репозитарій. Олександр Іванович запропонував присутнім долучитися до розробки таких нормативних документів, як «Положення з розробки репозитарію» і «Положення про проекти».
Крім того, він запропонував учасникам науково-методичної ради шукати нові шляхи подальшої успішної реалізації Концепції вивчення іноземних мов в ЗНУ. Присутні також розглянули пропозицію в новому навчальному році внести зміни до навчального розкладу для студентів всіх курсів і спеціальностей. Один день на місяць планують присвятити майстер-класам, воркшопам, зустрічам із майбутніми роботодавцями, посиливши тим самим практичний складник підготовки студентів.
Фотогалерея: https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=1963886883640695
Таміла Тарасенко