Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Студенти філологічного факультету розповіли школярам про українські і болгарські традиції

03.04.2018 09:50 Все Головні новини Факультети Філологічний Філологічний факультет профорієнтаційна діяльність співпраця зі школами

За ініціативи доцента філології Пловдивського університету, яка на сьогодні викладає у виші болгарську мову, доцента кафедри української мови ЗНУ Людмили Мінкової та доцента кафедри української літератури Ірини Бакаленко студенти-перекладачі філологічного факультету досліджували болгарські традиції зустрічі весни, зокрема свято Баби Марти. Вони представивши свої напрацювання учням запорізької школи.

Цікава інформація про історію свята зустрічі весни в Болгарії надихнула студентів 3 курсу (куратор – доцент кафедри української літератури Ірина Бакаленко) поділитися знаннями про болгарські традиції та обряди, поєднавши їх з українськими, із підшефними школярами – учнями Запорізької загальноосвітньої школи № 97 (класний керівник – Юлія Шпак).

Завітавши у гості до школярів, студенти Тетяна Зибенкова, Єлизавета Кучеренко, Світлана Никифорова, Юліана Петрова, Тетяна Шатова – ознайомили учнів з історією і традиціями болгарського свята Баби Марти. Вони розповіли, що в Болгарії масштабно святкується День Баби Марти – свято, що знаменує прихід весни, пробудження природи.

«Честита Баба Марта» – так люди вітають одне одного із приходом весни. У цей час вся Болгарія – червоно-біла, бо оселі, дерева і навіть свійських тварин прикрашають мартеничками – саморобними браслетами, іграшками, сердечками, виготовленими із бавовняних ниток червоного й білого кольорів. Старовинна легенда про виникнення незмінного атрибута свята – мартеничок, про хана Аспаруха, що заснував Болгарію – зачарувала школярів.

Юліана Петрова продекламувала вірш болгарською мовою про Бабу Марту, яка слухняним дітям приносить на свято подарунки. Школярі відгадували загадки, які студенти підготували болгарською й українською мовами. Традиційно, свято Баби Марти найбільше люблять діти, адже вони, як і на Новий рік, отримують подарунки. І тому за правильні відповіді на загадки усі учні отримали солодкі призи. Особливого зацікавлення у школярів викликали мартенички – незмінні символи свята.

Без сумніву, українські традиції зустрічі весни теж мають багату історію. Студенти розказали про давні уявлення українців: зима була старою бабою з подертою торбою, а весна – заквітчаною веселою дівчиною, яка при зустрічі з бабою докоряла їй словами: «Ех, зимо! Все, що я і літо наготували, то ти поїла!..».

За українськими традиціями, готуючись до приходу весни, і дорослі, і діти співали веснянки, розписували писанки до Великодня, випікали «жайворонків» з тіста та зустрічали пташок з вирію піснями і примовляннями. Українці вірили, що жайворонок, який найпершим прилітає, має ключі од вирію, і саме він відмикає небо, небесні ворота і випускає весну. Тому родзинкою свята стали побажання Весні, які школярі разом зі студентами написали на маленьких паперових пташках – жайворонках.

Філологічний факультет