
17 квітня у ЗНУ відбулась презентація можливостей програми ім.Фулбрайта за участю асистентки програми Олени Прокопчук, одного з американських учасників програми Крістофера Робінсона ( U.S. Fulbright Student Program, 2017-2018, Taras Shevchenko National University of Kyiv, Institute of Molecular Biology and Medicine, Kyiv, University of Massachusetts, Amherst, MA).
Ця зустріч була організована представниками відділу міжнародних зв’язків вишу і на неї завітали студенти різних курсів, аспіранти та науково-педагогічні працівники ЗНУ.
Відзначимо, що програма імені Фулбрайта спонсорується урядом США і адмініструється офісом Інституту Міжнародної Освіти і завдяки їй близько тисячі українців пройшли навчання і стажування у США.
В рамках свого візиту до ЗНУ гості презентували можливості програми імені Фулбрайта в Україні. Крім того, під час зустрічі учасникам розповіли про можливості і переваги мережі консультаційних центрів Education USA в Україні, які надають безкоштовні консультації з написання мотиваційних листів, есе, складання тестів, іспитів для навчання в університетах США.
Метою цієї зустрічі було підвищення фахової обізнаності студентів, аспірантів, викладачів і співробітників та надання їм практичної інформації щодо участі у конкурсі на здобуття стипендій імені Фулбрайта для проведення наукових досліджень у США за різними програмами: Fulbright Scolar Program, Fulbright Research and Development Program, Fulbright Foreign Language Teaching Assistant Program, Fulbright Graduate Student Exchange Program, U.S. Fulbright Scholar Program, U.S. Fulbright Specialist Program, U.S. Fulbright Student Program.
Так, наприклад, участь у конкурсі Fulbright Scolar Program уможливлює проведення досліджень в університетах США, дослідницьких центрах, бібліотеках, музеях, архівах від трьох до дев’яти місяців. У конкурсі можуть брати участь представники гуманітарних, суспільних, точних, технічних і природничих дисциплін – кандидати та доктори наук, діячі культури, фахівці з бібліотекарства, журналісти та юристи, дослідники без наукового ступеня з досвідом роботи не менше 5 років, аспіранти напередодні захисту, які отримають науковий ступінь до початку гранту (1 вересня 2018р.). При цьому галузями спеціалізації для досліджень є: гуманітарні, соціальні, точні, технічні та природничі дисципліни. А до кандидатів висуваються такі вимоги: необхідно мати українське громадянство та проживати в Україні на час проведення конкурсу, вільно володіти англійською мовою на рівні достатньому для професійного спілкування в англомовному науковому середовищі, повернутись в Україну на 2 роки після завершення терміну гранту відповідно до вимог візи J-1, що її отримують учасники програм обмінів. Умови гранту передбачають щомісячну стипендію, медичне страхування, квиток в обидва боки, додаткові гроші для придбання професійної літератури та підручників. Кінцевий термін подання заявок – 15 жовтня 2017 року.
Під час зустрічі увагу майбутніх науковців зосередили на різновидах і можливостях програми обмінів ім. Фулбрайта як для студентів, так і для українських та американських науковців. Так, науковці можуть змінити свою спеціалізацію, поглибити вже існуючу або навчатись в магістратурі за іншою спеціалізацією ніж вже отримана освіта бакалавра. Також до вишів можуть бути запрошені американські вчені-спеціалісти, які можуть сприяти розвитку наукового потенціалу кафедри або університету.
Також учасники зустрічі дізнались про 3 етапи відбору учасників (рецензування проектів, співбесіда на англійській мові, складання тестів і прийняття рішення), про особливості написання есе, складання рекомендаційних листів, хто їх має писати, на якій мові. Так, комплект документів для участі у конкурсі повинен бути на англійській мові. Варто зазначити, що під час проведення зустрічі його учасники мали змогу дізнатись про учасників програми минулих років з різних вишів та університетів країни.
Так, асистент програми Олена Прокопчук радить визначитись із своїми професійними інтересами, бажаннями, цінностями і прагненнями, вказати як стажування вплине на подальший розвиток і особисту самореалізацію, а також причину і мотивацію вибору саме цієї програми, цього дослідження і яку користь це принесе науці. Так, зокрема, вона наголосила на важливості вчасного подання пакету документів. На її думку, учасники програми ім. Фулбрайта є своєрідними культурними амбасадорами, а цей мультикультурний досвід може допомогти їм у майбутньому.
Також під час презентації Крістофер Робінсон поділився своїми враженнями від перебування в Україні, розповів про свій фулбрайтівський досвід та про свою освіту, наукові інтереси і дослідження в галузі мікробіології, а також дав відповіді на питання щодо особливостей американської освіти, поділившись корисними секретами.
Відзначимо, що з інформацією про програму, перелік документів для участі у конкурсі, вимоги до їх оформлення, а також про перебіг конкурсного відбору можна ознайомитись за покликанням: www.fulbright.org.ua
Про особисті враження та спостереження учасників програми можна дізнатись за покликанням: https://www.facebook.com/Fulbright.Ukraine/