Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На юридичному факультеті ЗНУ відкрито Центр польського права Київського національного університету імені Тараса Шевченка

На юридичному факультеті ЗНУ відкрито Центр польського права Київського національного університету імені Тараса Шевченка

На юридичному факультеті ЗНУ відкрито Центр польського права Київського національного університету імені Тараса Шевченка
20.09.2018 16:23 Все Головні новини Факультети Юридичний Центр польського права

19 вересня на юридичному факультеті ЗНУ  відбувся круглий стіл, присвячений відкриттю Запорізького відділення Центру польського права КНУ імені Тараса Шевченка за участю викладачів юридичного і філологічного факультетів ЗНУ,  студентів, представників Центру польського права КНУ імені Тараса Шевченка,  Спілки поляків Запоріжжя «Полонія»,  Запорізької торгово-промислової палати, Запорізького центру перепідготовки і підвищення кадрів та практикуючих юристів.

У рамках зустрічі був підписаний меморандум про співпрацю між юридичним факультетом ЗНУ і Центром польського права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, яким передбачено на базі юридичного факультету ЗНУ відкриття Запорізького відділення Центру польського права і визначено подальшу перспективу співробітництва.

Представники обох центрів обговорили напрями майбутнього співробітництва. Керівництво запорізького осередку Центру польського права представила  декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць, яка наголосила на важливості та значущості налагодження взаємозв’язків між Запорізьким національним університетом та Центром польського права Київського національного університету імені Тараса Шевченка і висловила сподівання, що така співпраця буде корисною і результативною для обох сторін. Крім того, основною метою роботи центру є посилення підготовки з польської мови фахового спрямування для подальшого залучення до роботи у зовнішньоекономічній діяльності та посилення співпраці з Центром польського права КНУ імені Тараса Шевченка у галузі освітніх, навчальних і наукових програм, програм обміну, стажування, а також захисту магістерських робіт на польській мові. Тетяна Олександрівна Коломоєць  висловила спільні сподівання щодо співпраці із київськими колегами та Спілкою поляків Запоріжжя «Полонія»: «Я маю надію, що ми будемо плідно та ефективно співпрацювати як у науковій галузі, так і з практичної підготовки студентів. Це надасть можливість здійснювати якісну мовну підготовку студентів та викладачів, а також розвивати партнерську взаємодію через функціонування філії Центру польського права у ЗНУ. Ми  зі свого боку зробимо усе можливе для практичної реалізації цієї співпраці».
Під час онлайн зв’язку із учасниками зустрічі  директор Центру польського права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олеся Радишевська зробила наголос на основних напрямах роботи та завданнях Центру. Серед них: поповнення і оновлення бібліотечного фонду цього підрозділу літературою з різних галузей права; створення курсів з вивчення польської  мови фахового спрямування; залучення польських науковців до викладання лекцій як у КНУ імені Тараса Шевченка, так і в ЗНУ в онлайн режимі; створення можливості студентам отримати подвійний диплом магістра, організація наукових стажувань для викладачів і студентів; проведення лекцій та компаративних досліджень  з окремих галузей права,  практичних занять з європейського медичного права, прав людини, кримінального права; проведення спільних конференцій, семінарів, круглих столів; публікація монографій і спільних наукових праць; підвищення кваліфікації викладачів; ліцензування магістерських робіт та інше.

Вона також розповіла про співпрацю із провідними польськими науковцями-юристами, які будуть викладати основні дисципліни, про стажування українських викладачів у Польщі і перспективи навчання в Центрі польського права. За її словами, головним завданням Центру є створення для студенів та викладачів максимально сприятливих умов для вивчення польської  мови і польського права. Крім того, вона зазначила, що діяльність Центру польського права, який діє у КНУ імені Тараса Шевченка, знайшла активну підтримку на юридичному факультеті ЗНУ, представники якого продемонстрували велике бажання розвивати власну наукову та освітянську активність в напрямку європейського права.

Також участь у круглому столі взяли гості: представники Спілки поляків Запоріжжя «Полонія» Лідія Єгорова, Сергій Вельможко, Єва Лоска, начальник Управління організаційної роботи та міжнародних відносин  Запорізької торгово-промислової палати Ксенія Нагорна, провідний фахівець  з навчально-методичних питань Запорізького центру перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів Інна Арабаджиєва, керівник Запорізького осередку ВГО «Асоціація правників України» Дмитро Гладкий, декан філологічного факультету Тамара Хом’як, доцент кафедри української мови Ігор Ліпкевич та інші. Зокрема, представники Спілки поляків Запоріжжя «Полонія» Лідія Єгорова та Єва Лоска висловили сподівання, що ці міжкультурні зв’язки будуть зміцнюватись і розвиватися надалі. Вони також зазначили, що зараз існує попит на фахівців, які мають теоретичні знання не лише у галузі національного законодавства, а також обізнані у правовій системі іноземних держав, зокрема Польщі. Бізнес та підприємства  мають  потребу у таких фахівцях. Також вони наголосили на важливості знання польського права  для громадян, які виїздять. В цьому сенсі важливою є безкоштовна юридична допомога, яку може надавати юридична клініка ЗНУ. А представниця Запорізької торгово-промислової палати Ксенія Нагорна відзначила важливість тісної співпраці з юридичним факультетом ЗНУ у багатьох міжнародних проектах, а також у підтримці і розвитку міжнародних бізнес зв’язків. На її думку діяльність цього центру може сприяти виходу на нові ринки збуту, відкриттю підприємств в різних країнах, вивченню юридичних аспектів міжнародного права та запозичення практичного досвіду децентралізації. Також на активній і плідній співпраці з міжнародного права,  як  можливості реалізувати нові цікаві проекти наголосив керівник Запорізького осередку ВГО «Асоціація правників України» Дмитро Гладкий.

Під час зустрічі учасникам був презентований сигнальний варіант україно-польського і польсько-українського словника юридичної термінології, над яким спільно працювали науковці юридичного і філологічного факультету. Так, зокрема, декан філологічного факультету Тамара Хом’як відзначила плідність тісних зв’язків і співпраці із Вроцлавським університетом у питаннях викладання польської мови на філологічному факультеті. А доцент кафедри української мови Ігор Ліпкевич розповів про особливості і складнощі підготовки словника, особливо у термінології польського права.

Також своїми враженнями і досвідом навчання одночасно у Вроцлавському університеті і у ЗНУ за юридичним фахом поділились студенти, які навчаються у магістратурі і готуються отримати подвійні дипломи. Так, студент Антон Барліт відзначив важливість вивчення права іншої країни в лінгвістичному і правовому аспекті. Ця база дає можливість розглядати правові питання з професійної точки зору. А вивчення юридичної польської мови набуває актуального значення для того, щоб розширити своє коло знань.

Треба відзначити, що курси з польського права будуть діяти на безкоштовній основі, а всю інформацію про них можна дізнатись у деканаті юридичного факультету. Крім того, для тих груп, що будуть навчатись  передбачені виїзди у Польщу на різні заходи.

У рамках зустрічі декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць зазначила, що підписання меморандуму стане підґрунтям плідної співпраці у галузі культурних питань, поглибленого вивчення польської юридичної мови, підготовки фахівців з подвійним дипломом, організації закордонних стажувань  та наукових досліджень з компаративних юридичних питань. Також вона висловила сподівання на отримання спільних позитивних результатів від такого співробітництва. Тетяна Олександрівна поділилась із присутніми планами на майбутнє у межах реалізації ідеї та проведення низки заходів, а саме: проведення різноманітних спільних заходів, круглих столів науково-правового спрямування, наукових порівняльно-правових досліджень,  публікація наукових робіт, а також формування спеціальних груп з вивчення польської мови фахового спрямування студентами юридичного факультету.

Наприкінці зустрічі всі учасники мали змогу ознайомитись із спеціалізованою виставкою юридичної літератури з питань польського права, яку підготувала Наукова бібліотека ЗНУ.

 

Олена Переверзєва