
Чотирнадцятого листопада в рамках Декади популяризації філологічних дисциплін в Економіко-правовому коледжі ЗНУ відбулося засідання круглого столу для студентів коледжу щодо питань академічної доброчесності.
Засідання круглого столу розпочалося з привітальних слів модератора заходу Світлани Доброскок. Викладач відзначила глобальність і розповсюдженість цієї проблеми в Україні. Світлана Олександрівна звернула увагу студентів на те, що академічна свідомість громадянин підвищується не миттєво, а поступово і складається з доброчесності кожного з нас.
Першим виступив Андрій Резниченко (студент 3 курсу спеціальності «журналістика») з доповіддю на тему: «Плагіат політиків і публічних осіб». Андрій звернув увагу на публічні виступи й окремі праці відомих людей, що частково або повністю поцупили думки інших. Так, логотип «7 шляхів до Запоріжжя» має підозрілу схожість із трендовими логотипами Британії. Серед відомих людей відрізнялась своєю недоброчесністю Ольга Сушко, колишній редактор журналу «Vogue», котру неодноразово помічали за плагіатом у статтях. Серед недоброчесних політиків можна виділити: Юлію Тимошенко, що скопіювала промову Роберта Кеннеді; Арсенія Яценюка, у дисертації якого помітили значну частину текстів інших авторів без відповідного посилання; Раїсу Богатирьову промова якої є у більшій степені плагіат промови Стіва Джобса, також неодноразово був помічений за плагіатом легетивний президент України Віктор Янукович. Навіть міністр освіти і науки України Лілія Гриневич не залишилась осторонь і спіймалась на плагіаті у статтях.
Студент 3 курсу спеціальності «інженерія програмного забезпечення» Микита Кравець звернув увагу на програмах, що допомагають виявити плагіат. Протестувавши відомі російські і українські програми антіплагіату ,Микита дійшов висновку, що ці програми не є вдосконаленими і потребують перевірки фахівця, що стосується європейських програм, то вони значно ефективніше, але, на жаль, ці програми не бачать кирилицю.
Звернулася до правових норм академічної доброчесності студентка 2 курсу спеціальності «право» Кристина Новікова. Студентка розповіла що є допустимо, а що вважається плагіатом, підняла юридичний аспект цього питання.
Студентка 2 курсу спеціальності «журналістика» Анна Драчова порушила проблему авторства на основі давньої української літератури. Такий екскурс у минуле продемонстрував, що ця проблема не є новою для людства.
На останок виступила Софія Кравчук, студентка 3 курсу спеціальності «журналістика» з темою «Плагіат у мистецтві». Студентка приділила увагу різним напрямкам мистецтва, що мають досвід плагіату, серед них: музика, образотворче мистецтво та література. Навіть серед скульптур є місце для плагіату. Так у Китаї створили копію відомої скульптури Чикаго «Хмарні ворота» і назвали її «Краплина ртуті». Софія знайшла плагіат і серед відомих казок дитинства, наприклад, схожість сюжетів «7 богатирів» Олександра Пушкіна та казки «Білосніжка та 7 гномів» братів Грімм.
Маргарита Мельнікова