Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Ученим ЗНУ презентували можливості програми «Горизонт 2020»

Ученим ЗНУ презентували можливості програми «Горизонт 2020»

Ученим ЗНУ презентували можливості  програми «Горизонт 2020»
16.11.2018 10:11 Все Головні новини Проектна діяльність Програма Горизонт 2020

П’ятнадцятого листопада у ЗНУ відбулась зустріч науковців ЗНУ з кандидатом наук державного управління, доцентом кафедри менеджменту організацій та управління проектами ЗДІА Олександром Бабичем, який презентував можливості участі та огляд напрямів програми «Горизонт 2020».

Захід відкрив проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов, який відзначив, що в рамках активного впровадження проектної діяльності у виші та в контексті реорганізації ЗДІА, актуалізується питання консолідації науковців і викладачів ЗНУ і ЗДІА та імплементації досвіду колег ЗДІА в стінах ЗНУ, зокрема в галузі проектного менеджменту і участі у програмі «Горизонт 2020».
Відзначимо, що програма Горизонт 2020 – це фінансова рамкова програма ЄС з досліджень та інновацій, що є інструментом реалізації флагманської ініціативи Інноваційного союзу Європа 2020 з метою зміцнення конкурентоспроможності Європи у глобальному вимірі. Вона триватиме з 2014 до 2020 року з загальним бюджетом приблизно 80 млрд. євро. Ця програма запроваджує широкий підхід до інновацій, що не обмежується випуском на ринок нової продукції, а охоплює також процеси, системи або інші підходи, включаючи визнання сильних європейських сторін в дизайні, творчості, послугах та значенні соціальних інновацій.
Під час зустрічі доповідач Олександр Бабич розповів про принципи роботи, структуру і пріоритети цієї програми, детально пояснивши всі особливості. Так, за структурою програма включає такі напрямки: передова наука (Європейська дослідницька рада ERC, майбутні технології FET, Дії Марії Складовської Кюрі, дослідницькі інфраструктури); індустріальне лідерство (лідерство у ефективних і промислових технологіях – інформаційні технології, ключові технології, космос, керування фінансовими ризиками, інновації для малих та середніх підприємств); соціальні виклики (здоров’я та добробут, безпечна їжа, раціональний транспорт, чиста енергія, ефективне користування ресурсами, безпечне суспільство, інноваційне суспільство).
Важливим аспектом обговорення стало питання схем фінансування проектів. Так, у програмі Горизонт 2020 фінансуються дослідницькі проекти, проекти, близькі до інноваційного ринку, дії з підтримки та координації. Для реалізації проектів необхідне формування дослідницького консорціуму, до якого залучається не менше трьох організацій із різних країн ЄС, асоційованих країн та третіх країн. Гранти можуть фінансуватися на 100 % від загально прийнятих витрат (окрім інноваційних грантів, де прибуткові організації отримують максимум 70 %). Непрямі витрати фінансуються ставкою 25 % від прямих витрат. При цьому, більшість грантів фінансуються за схемою повергнення прямих витрат. А проектні пропозиції оцінюватимуться за такими основними критеріями: досконалість, внесок, якість та ефективність впровадження.
Також спікер пояснив які існують типи проектів в рамках програми Horizon 2020, який обсяг їх фінансування та хто може брати у них участь. Так, проекти типу RIA (Research and Innovation Actions) – спрямовані на отримання нових знань та створення нових чи вдосконалення існуючих технологій, продуктів, процесів, послуг, або розв’язання проблем (обсяг фінансування – 100 % допустимих витрат). Такі проекти можуть включати проведення фундаментальних або прикладних досліджень, розробку та інтегрування технологій, створення та тестування прототипів (макетів) в лабораторних чи наближених до реальних умовах. Проекти типу CSA (Coordination and Support Actions ) – спрямовані на підтримку стандартизації, поширенню і підвищенню обізнаності, комунікації, налагодженню зв’язків, надання послуг з координації та підтримки, започаткуванню діалогів з політичних питань, здійснення взаємного навчання (обсяг фінансування – 100 % допустимих витрат). Проекти типу IA (Innovation Actions) - спрямовані на планування або розробку нових, модифікованих або удосконалених продуктів, процесів або послуг (обсяг фінансування – 70 % допустимих витрат). Учасниками у таких проектах можуть бути консорціуми індустріальних або академічних партнерів з різних країн, які включають від 1-3 юридичних осіб, зареєстрованих в країнах-членах ЄС або асоційованих країнах. Також існують проекти для підтримки середнього і малого бізнесу (SME Instrument).
Крім того, Олександр Бабич поділився власним досвідом участі у подібних проектах, пояснивши як формується проект, як показати потенціал учасників, їх досвід і фах, як формується бюджет проекту, як пишеться план-графік роботи, як виглядає і здійснюється пошукова робота, короткий опис проекту та інше. На його думку, дуже важливим для участі у цій програмі є імідж університету, його кафедр, а також співпраця з досвідченими і знаними координаторами проектів. В рамках зустрічі науковці також обговорили всі нюанси подання заявок, проаналізували причини відмов конкурсної комісії, тощо.

Схожі новини