Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На засіданні НТР йшлося про актуалізацію проектно-грантової діяльності та підготовку іноземних студентів

На засіданні НТР йшлося про актуалізацію проектно-грантової діяльності та підготовку іноземних студентів

На засіданні НТР йшлося про актуалізацію проектно-грантової діяльності  та підготовку іноземних студентів
19.11.2018 15:51 Все Головні новини Науково-технічна рада відділ міжнародних зв’язків робота з іноземним студентами проектна діяльність

Днями відбулося чергове засідання науково-технічної ради університету, яке провів проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов. Учасники зібрання розглянули кілька важливих поточних питань щодо розвитку своєї ланки діяльності. Про роботу з іноземними студентами доповіла в.о. начальника відділу міжнародних зв’язків Катерина Касьян. Про порядок підготовки та подання проектної заявки на участь у конкурсі програми Еразмус+ за напрямом КА 2 «Розвиток потенціалу вищої освіти» розповіла науковцям вишу доцент кафедри бізнес-адміністрування і менеджменту зовнішньоекономічної діяльності Наталія Коваленко.

Першою про стан, проблеми та перспективи роботи з іноземними студентами, що здійснюють фахівці відділу міжнародних зв’язків ЗНУ, доповідала в. о. начальника відділу Катерина Касьян. При цьому вона підкреслила, що ця робота є важливою ланкою діяльності, котра зміцнює позиції університету як центра міжнародної освіти. Сьогодні іноземні громадяни можуть отримати в ЗНУ такі освітні послуги: довишівська мовна підготовка; навчання за програмами бакалаврату та магістратури; навчання в аспірантурі; різноманітні форми стажування. У 2017-2018 навчальному році кількість іноземних студентів у ЗНУ сягнула 80, із яких: 40 слухачів підготовчого відділення, 27 – студенти бакалаврату, 8 магістрів та 4 аспіранти. Цей показник є рекордним за останні роки, що дає підстави робити позитивний прогноз щодо збільшення загального контингенту студентів-іноземців у ЗНУ в майбутньому.

Водночас потребує вирішення низка актуальних проблем, що пов’язані із адаптацією іноземних громадян в україномовному середовищі. Відтак доповідач звернула увагу на потребу участі в заходах, що сприятимуть їхній нормальній інтеграції в освітній процес. Розв’язання цього завдання фахівці відділу вбачають у створенні спеціальних центрів соціокультурної адаптації іноземних студентів та учасників міжнародної академічної мобільності на базі ЗНУ. А також – у розробці програми культурної інтеграції іноземців, підготовці кадрів у виші, які можуть забезпечити викладання української мови як іноземної (для слухачів підготовчого відділення). Крім того, потрібне збільшення кількості місць у гуртожитку ЗНУ, створення комплексних сприятливих умов для занурення в іншомовне середовище тощо.

Додаткові виклики до розвитку цього напрямку роботи постають у контексті приєднання ЗДІА до ЗНУ і створення регіонального закладу вищої освіти. Тож члени НТР вишу ухвалили комплекс заходів, що сприятимуть вирішенню поставлених завдань.

Передбачаючи розгляд наступного питання порядку денного, керівник засідання Юрій Каганов звернув увагу провідних науковців вишу на те, що пріоритети у фінансуванні своїх досліджень отримають ті науково-педагогічні колективи, які беруть активну участь у грантових і конкурсних програмах. Із метою висвітлення теми і роз’яснення окремих моментів, пов’язаних із проектною діяльністю, котра фінансується за рахунок міжнародних та національних програм, перед присутніми виступила доцент кафедри бізнес-адміністрування і менеджменту ЗЕД Наталія Коваленко. Вона в рамках презентації докладно розповіла про порядок підготовки та подання проектної заявки на участь у конкурсі програми Erasmus+ KA2 «Розвиток потенціалу вищої освіти». Ці проекти передбачають транснаціональну співпрацю на основі багатостороннього партнерства, здебільшого, між ЗВО з країн-членів програми та відповідних країн-партнерів програми.

При цьому, як зазначила доповідач, Україна належить до числа 150 країн-партнерів, а саме – Регіону 2 (Східне партнерство). Метою даної серії проектів є покращення якості вищої освіти, модернізація та інтернаціоналізація, підвищення рівня компетенцій та навичок, актуалізація системи управління у закладах вищої освіти країн-партнерів, сприяння особистим контактам та міжкультурному порозумінню між різними регіонами світу, а також наближення до політики ЄС у галузі вищої освіти.

Докладно під час презентації представили види проектів (спільні та структурні), які впливають на розвиток ЗВО або системну організацію вищої освіти. Такі проекти розраховані на 2-3 роки й реалізовуються спеціально створеними об’єднаннями інституцій із країн-партнерів та країн Програми – консорціумами, йшлося також про структуру консорціуму. За типами та пріоритетами проекти можуть бути національними та багатонаціональними. Як було зазначено, у ЗНУ в рамках багатонаціонального грантового проекту, що належить до аерокосмічної галузі, працювала група математиків, очолюваних професором Віктором Грищаком.

Досягненням 2018 року стало здобуття гранта в складі консорціуму університетів за програмою Erasmus+ КА2 представниками факультету журналістики та іноземної філології: Катериною Сіріньок-Долгарьовою, Віктором Костюком, Юлією Любченко, Павлом Мірошниченком, Оленою Тупахіною, Юрієм Костюком для реалізації проекту «Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесності і розвиток професіоналізму».

Проректор Юрій Каганов закцентував увагу, що Україна у цьому році отримала окреме «вікно фінансування» конкурсів у рамках Програми Erasmus+ на 2019-2020 на суму 5 млн євро. Відтак, проектна діяльність представників ЗНУ має широкі перспективи для здобуття грантів. Кошти спрямовуються на міжнародну кредитну мобільність, розвиток потенціалу вищої освіти, модулі Жана Моне. Окрім іншого, пріоритети надаються тим галузям, які залишаються найменш охопленими, серед них – правова, педагогічна, а також кібербезпека.

Наталія Коваленко також докладно розповіла присутнім, на що можуть бути спрямовані спільні проекти, про розподіл бюджетних коштів, представила аналіз проектної діяльності за минулі роки. Спікер надала інформацію про конкурс та дорожню карту щодо подання заявки, її структуру і зміст тощо.

Із метою актуалізації та підвищення результативності проектної діяльності в ЗНУ учасниками засідання було ухвалено рішення стосовно створення у виші експертної групи, що складатиметься із викладачів та науковців, які вже мають позитивний досвід і результати щодо отримання грантів. Вони мають здійснювати консультаційну діяльність для тих, хто прагне реалізовувати відповідні проекти. При цьому, як зауважив проректор Юрій Каганов, від представників університету чекають більшої ініціативи у цій галузі діяльності, а також вони мають звертати більше уваги на національні грантові проекти, зокрема в галузі інклюзивної освіти.

У розділі «Різне» учасники зібрання вирішили питання щодо модернізації періодичних наукових видань ЗНУ, обговорили окремі технічні моменти щодо індексації їх у базі Index Copernicus. Науково-технічна рада рекомендувала до друку низку видань, запропонованих науковими колективами, а також затвердила теми дисертацій аспірантів.

 

Олена Хлистун

 

 

 

Схожі новини