Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники університету взяли участь у скорботному мітингу з нагоди 85-их роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні

26.11.2018 14:37 Все Головні новини Університет 85-ті роковини Голодомору 1932-1933 років в Україні мітинг-реквієм

Двадцять четвертого листопада в Запоріжжі біля пам’ятника жертвам голодоморів жителі міста провели мітинг-реквієм для вшанування пам’яті жертв геноциду проти українського народу – Голодоморів 1921-22рр., 1932-33 рр. і 1946-47 рр.  та з нагоди 85-их роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні. У заході взяли участь представники обласної та міської влади, а також – представники громадськості, зокрема підприємств міста, закладів вищої освіти, благодійних організацій, активісти, молодь і духовенство. Запорізький національний університеті на мітингу-реквіємі представляв проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук. Крім того, у заході взяли участь викладачі та студенти філологічного факультету й факультету журналістики ЗНУ.

Учасники скорботної події принесли до меморіалу колоски з чорними стрічками, квіти, свічки та лампадки.

На початку мітингу перед присутніми виступили заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін та керівник апарату облдержадміністрації Зінаїда Бойко, керуючий справами виконавчого комітету Запорізької міської ради Роман Омельянович, перший заступник голови обласної ради Єгор Семенков та інші.

- Ми зібралися, щоб вшанувати пам’ять людей, які загинули в ці страшні для всієї країни роки. Обов’язок кожної людини – згадати, помовчати, подумати та зрозуміти те, що в світі можуть відбуватися такі страшні події, як голодомор. Необхідно завжди пам’ятати ці страшні часи і зробити все, щоб вони ніколи не повторилися, – зазначила Зінаїда Бойко.

- Україна та весь світ вшановують пам'ять жертв геноциду українського народу. Це був один із найжорстокіших злочинів двадцятого століття. Україна і нині вимушена захищати власну незалежність. Нехай наша пам'ять стане найбільш величним меморіалом на честь тих, хто в страшні роки голодоморів відійшов у вічність, та додасть нам сили і наснаги для відсічі агресорам та подальшої розбудови України,– наголосив заступник голови облдержадміністрації Едуард Гугнін.

Своєю чергою, керуючий справами виконавчого комітету Запорізької міської ради Роман Омельянович зазначив, що « запоріжці, як і всі українці, вшановують пам’ять жертв голодоморів, які були в Україні. Ми маємо зажди пам’ятати ці трагічні сторінки історії. Кожен наш крок, наші спільні дії повинні бути спрямовані на те, щоб берегти та цінувати те, що у нас є – землю, природні багатства, розвивати економічний потенціал нашого міста, країни. Це важливо для того, щоб подібні трагедії ніколи не повторилися».

О 16 годині, разом з усією країною, запоріжці схилили голови у хвилині мовчання перед світлою пам'яттю померлих від голоду, перед мільйонами доль, яким випали безмірний біль, муки та страждання.

Учасники скорботного мітингу вшанували загиблих хвилиною мовчання. Представники релігійних конфесій провели панахиду за загиблими. Наприкінці заходу керівництво області та міста, присутні запоріжці поклали квіти та колоски до пам'ятника жертвам голодоморів. Від імені всього багатотисячного колективу Запорізького національного університету проректор Геннадій Васильчук поклав до пам’ятника квіти.

Нагадаємо, що Державним архівом Запорізької області створено електронну базу даних  померлих у 1932-1933 рр., у якій на сьогодні зібрано 34 054 записи. За типологією діагнозів визначено кількість померлих: від голоду – 526; безбілкового набряку, безбілкового авітамінозу – 196; виснаження організму, виснаження від недоїдання – 1045; недоїдання, слабкого харчування, хронічного розладу харчування – 256; слабкості – 111; причина не встановлена – 63; причина смерті невідома – 2041; причина смерті не вказана – 6416; причина смерті вказана нерозбірливо – 300.

У книгах реєстрації актів цивільного стану по м. Запоріжжя за 1932-1933 рр. були знайдені записи про смерть понад 700 дітей віком від одного дня до чотирьох років у будинку немовлят по вул. Р. Люксембург, 7 (нині вул. Олександрівська), на якому на вшанування їхньої пам’яті встановлена меморіальна дошка.