
Двадцять шостого листопада на базі факультету соціальної педагогіки та психології був проведений науково-практичний семінар «Профілактика булінгу в учнівському середовищі», організований представниками факультету соціальної педагогіки та психології, кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності, Центру гендерної освіти на базі факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ.
До участі у заході були запрошені науковці, педагогічні фахівці, студенти, громадські діячі, представники органів державної влади і державних установ, державних і громадських організацій, соціальних служб.
Модератором заходу виступила кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності, керівник Центру гендерної освіти ЗНУ Тетяна Голованова.
На думку організаторів, метою проведення семінару є підвищення обізнаності учасників та учасниць освітнього процесу з проблеми булінгу в учнівському середовищі. Так, за результатами дослідження ЮНІСЕФ в Україні, у 2017 році 67% дітей у віці від 11 до 17 років стикалися з випадками цькування у школі. Цькування (булінг) – це систематичне вербальне, фізичне, соціальне залякування та знущання, кіберзалякування, агресивна поведінка або будь-які інші дії однієї особи або групи осіб по відношенню до іншої особи. Низький рівень суспільної обізнаності, нестача інформації та даних про масштаби булінгу, недостатність досвіду з ідентифікації булінгу, недостатність практичних навичок ненасильницької поведінки актуалізують цю проблему.
Відкрила роботу семінару голова оргкомітету, кандидат педагогічних наук, доцент, декан факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ Ольга Пономаренко. Також з вітальним словом виступила доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності ЗНУ Наталя Шевченко. Вони звернули увагу учасників заходу на важливість плідної роботи з профілактики булінгу в учнівському середовищі та необхідність спільної роботи з навчальними закладами області в цій галузі. Також вони відзначили, що на факультеті соціальної педагогіки та психології, приділяють чимало уваги налагодженню й розвитку плідної співпраці із громадськими і державними організаціями та установами, а науковці ЗНУ завжди раді підтримати і допомогти у вирішенні важливих методичних проблем, поділитися напрацюваннями в галузі психології та педагогіки.
Відзначимо, що під час семінару були розглянуті такі питання: безпека та недискримінація в освітньому середовищі, дослідження булінгу в учнівському та студентському середовищі, особливості використання онлайн-анкетування в дослідженні булінгу в учнівському та студентському середовищі, інтернет технології у створенні ефективних комунікацій та подолання булінгу серед учнів, тощо.
Громадські діячі, студенти й науковці виявили велику зацікавленість у питаннях, що розглядалися на семінарі. Так, з доповідями виступили: головний спеціаліст Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації Галина Волкова ( «Безпека освітнього середовища як проблема соціального захисту студентів»); старший інспектор відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Запорізькій області, підполковник поліції Олена Юхимчук («Визначення поняття «насильство» на законодавчому рівні»); кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності, керівник Центру гендерної освіти ЗНУ Тетяна Голованова ( «Булінг в учнівському середовищі як соціально-педагогічна проблема»).
Також під час розгляду практичних аспектів семінару свої доповіді презентували: психолог, корекційний психопедагог, незалежний експерт на громадських засадах у співпраці зі Службою у справах дітей Запорізької обласної ради Інна Доля ( «Ідентифікація булінгу у шкільному середовищі»); практичний психолог комунального закладу «Запорізький обласний центр соціально-психологічної реабілітаціїї дітей» Запорізької обласної ради Наталія Олексієнко («Вплив середовищного фактору на підлітковий булінг»); методист відділу психологічного супроводу освітнього процесу НМЦ ДОН Запорізької міської ради Ірина Ніколенко («Агресивна поведінка учнів та булінг в уявленнях фахівців психологічної служби системи освіти м. Запоріжжя»); кандидат педагогічних наук, доцент кафедри соціальної педагогіки, заступник декана з профорієнтаційної роботи Олена Лещенко («Презентація дослідження з проблеми булінгу в учнівському та студентському середовищі»).
Не менш важливим нюансом обговорення були особливості здійснення просвітницької роботи серед молоді з питань булінгу. Обговорюючи ці проблемні питання, всі учасники висловлювали своє бачення вирішення цих проблем та пропонували різні концептуальні підходи до їх розв’язання.
Завершилася практична частина виступом студентського форум-театру (керівник - студентка третього курсу спеціальності «Психологія» ЗНУ Юлія Іщенко) та інтерактивним опитуванням учасників семінару щодо ідентифікації проблем булінгу в учнівському середовищі та прийняттям рекомендацій.
Учасники семінару подякували організаторам і відзначили інформаційну насиченість і корисність заходу. Вони висловили сподівання на подальшу співпрацю із викладачами Запорізького національного університету.