Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулося чергове засідання Вченої ради

У ЗНУ відбулося чергове засідання Вченої ради

У ЗНУ відбулося чергове засідання Вченої ради
29.11.2018 09:10 Все Головні новини Вчена рада наука факультет журналістики відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування профорієнтаційна діяльність

У Запорізькому національному університеті відбулося чергове засідання Вченої ради вишу під головуванням першого проректора Олександра Бондаря. Під час заходу йшлося про перспективи розвитку наукових періодичних видань університету, а також про ефективність діяльності відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування й факультету журналістики.

На початку заходу Олександр Бондар привітав присутніх, а також виконав почесну місію й відзначив кращих студентів-науковців. Він вручив Почесні грамоти студентам біологічного факультету – Данилу Маслову (2 курс, спеціальність «хімія») та Яні Рильській (1 курс, спеціальність «біологія»), які стали призерами Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи». Олександр Григорович поздоровив із вагомим досягненням науковців та їхнього керівника – доцента кафедри загальної та прикладної екології і зоології Григорія Чаусовського.

Першим питанням порядку денного стала доповідь «Про стан та перспективи розвитку наукових періодичних видань університету». Проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов у своєму виступі закцентував увагу присутніх на результатах першого етапу модернізації наукових періодичних видань ЗНУ, який тривав із травня по листопад цього року. У її межах уже відбулися такі важливі дії, як аудит існуючих збірників на відповідність стандартам; ідентифікація проблем, проведення тренінгів і нарад для відповідальних і технічних редакторів збірників, укладання договорів із компаніями, які забезпечують антиплагіатну перевірку («Unichek») та індексацію DOI (Crossref), присвоєння індексів DOI всім статтям фахових видань, створення англомовних версій сайтів видань, зміна дизайну обкладинок збірників і зміна верстки та структурування елементів статей з орієнтацією на міжнародні стандарти.

На сьогодні в ЗНУ існує 15 наукових вісників, із них 3 – в інтернет-форматі. А стратегічна мета, яку ставить перед собою адміністрація вишу в цьому питанні життєдіяльністю університету, полягає в адаптації фахових часописів ЗНУ до європейських практик функціонування рецензованих наукових періодичних видань із перспективою включення як мінімум 1 видання до бази Web of Science (категорія А), 10 видань до категорії Б (наказ МОН України від 15.01.2018 № 32).

Також Юрій Олегович ознайомив присутніх із планами щодо подальших етапів модернізації. Окрему увагу присутніх він звернув на те, що сьогодні у ЗДІА існує 4 потужних наукових журнали. Після завершення приєднання Запорізької державної інженерної академії до ЗНУ й утворення Інженерного інституту ці журнали будуть перереєстровані. Самі ж наукові періодичні видання доповідач оцінив як такі, що мають великий науковий потенціал. Після короткого обговорення присутні одностайно ухвалили проект рішення за доповіддю.

Перед учасниками також виступила начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Галина Микитів. Вона прозвітувала про ефективність роботи цього підрозділу. Галина Володимирівна відзначила, що профорієнтація є пріоритетним напрямком роботи Запорізького національного університету. Підвищення якості профорієнтаційної роботи є сьогодні актуальним завданням для всієї системи освіти, тож її треба проводити, починаючи з молодшого шкільного віку. Сьогодні виш ставить собі за мету не лише надати якісні освітні послуги, а й сформувати інформаційно-профорієнтаційний простір, який би створював позитивний і привабливий імідж вишу.

Доповідач зазначила, що основні напрямки роботи відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування спрямовані на комплексну роботу з абітурієнтами через: підготовчі курси, інформаційно-консультаційні зустрічі, батьківські збори, безкоштовні пробні тренінги із ЗНО, основну сесію ЗНО, Дні відкритих дверей, Дні абітурієнта та інші профорієнтаційні заходи.

Активна профорієнтаційна робота проводиться зі слухачами підготовчих курсів. Упродовж 2017-2018 н.р. тут навчалось 250 абітурієнтів, із яких вступило до Запорізького національного університету 102 студенти (5 – на бюджет, 97 – контракт). На початок 2018-2019 навчального року (станом на 26 листопада 2018) на підготовчих курсах навчається 250 абітурієнтів, із них – 30 учнів із районних шкіл Запорізької області. Освітній процес на підготовчих курсах забезпечують 20 викладачів Запорізького національного університету та середніх закладів освіти, які готують до складання ЗНО та творчих конкурсів із 14 предметів. У цьому році, за додаткову плату, охочі можуть пройти підготовку з 4 предметів.

У ЗНУ використовуються традиційні та інноваційні форми профорієнтаційної роботи. Серед заходів на поточний навчальний рік можна назвати: фотоконкурс «Краще фото випускного класу», фінал фізкультурно-розважального турніру на Кубок ректора, участь у якому взяли близько 100 абітурієнтів Запоріжжя й області, реалізація проекту «Випускник, привітай вчителя» (охоплення – 60 шкіл), Медіафестиваль на факультеті журналістики (у ньому взяли участь близько 100 школярів), «One day at university» (день у професії). Наприклад, на факультеті соціальної педагогіки та психології він зібрав майже 200 учнів. Працює й платформа Консультаційно-реєстраційного Центру спільно з Дніпропетровським регіональним центром оцінювання якості освіти.

Крім того, Галина Володимирівна відзначила, що активну профорієнтаційну роботу проводять факультети. Фотозвіт про заходи розміщується в соцмережах із доступом з офіційного сайту ЗНУ, що сприяє залученню уваги школярів до інформаційного простору ЗНУ.

ЗНУ виступає провідною платформою підготовки до ЗНО для абітурієнтів міста та регіону. На базі вишу проводять безкоштовні тренінги із ЗНО (з усіх 11 предметів, охоплення – 3089 абітурієнтів). Також тут проводиться пробне ЗНО, основні сесії ЗНО. Усього в минулому навчальному році в ньому взяло участь 1425 абітурієнтів. До того ж, доповідач згадала про таку форму роботу з абітурієнтами, як вступні випробування, що проводяться з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення ЗНО для вступу на другий (магістерський рівень) вищої освіти. Галина Володимирівна наприкінці виступу подякувала за дієву співпрацю представникам факультетів і структурних підрозділів вишу та окреслила подальші перспективи розвитку профорієнтації в ЗНУ. За проект рішення одностайно проголосували всі учасники засідання Вченої ради.

Про ефективність діяльності факультету журналістики прозвітували декан факультету Віктор Костюк і співдоповідач – декан історичного факультету Володимир Мільчев. Як нагадав присутнім Віктор Володимирович, факультет журналістики наймолодший з усіх в університеті, адже наступного року йому виповниться 15, хоча спеціальність журналістика започаткована ще 1997 р. на філологічному факультеті. На сьогодні на факультеті навчається на денній формі 438 студент, на заочному відділенні – 197 студентів. Усього – 635 студентів, із яких 87% – контрактники. Доповідач відзначив, що останнім часом трохи зменшилась кількість абітурієнтів, серед причин вказавши зниження авторитету медіа в суспільстві та зміни правил прийому. Задля подолання цієї тенденції на факультеті посилили профорієнтаційну роботу з абітурієнтами, їхніми батьками і вчителями.

Говорячи про ефективність роботи факультету, він відзначив, що в Україні уже двічі проводилось дослідження якості журналістської освіти ГО «Детектор медіа». Ця медіаструктура є однією із найбільш авторитетних в Україні. За результатами моніторингу на жовтень 2016 р. факультет журналістики визнаний найкращим за бакалаврським рівнем. У 2018 р. підбито підсумки цьогорічного моніторингу. Оскільки не всі вітчизняні факультети журналістики подали свої дані, цьогоріч вирішено не визначати рейтинги вишів. Однак, варто сказати, що за всіма параметрами факультет ЗНУ має високі показники.

На сьогодні освітній процес на факультеті забезпечують 29 осіб, серед них – 3 доктори і 25 кандидатів наук. Одним із важливих складників освітнього процесу є практика: за роки навчання студенти денної та заочної форми  навчання проходять 7 практик. У результаті такого підходу 85% випускників факультету працюють за фахом. Велику роль тут відіграє наявність потужної матеріально-технічної бази з фаху. Крім того, у своїй доповіді Віктор Володимирович розглянув проектну й міжнародну діяльність факультету, звернув увагу присутніх на активну виховну роботу, що провадиться на факультеті тощо. Співдоповідач Володимир Мільчев відзначив сильні сторони діяльності факультету журналістики та вказав на напрямки, на які його колективу потрібно звернути додаткову увагу.

Під час Вченої ради присутні, розглядаючи кадрові питання, проголосували за обрання на вакантну посаду завідувача кафедри фундаментальної математики, професора Сергія Гребенюка. Свій голос за його кандидатуру віддали всі 46 учасників голосування.

Крім того, під час засідання учасники розглянули низку організаційних питань. У пункті «різне» йшлося, зокрема «Про затвердження освітньо-професійних програм підготовки здобувачів вищої освіти у ЗНУ» (доповідач – проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура), «Про затвердження Правил прийому до Запорізького національного університету у 2019 році та додатків до них» (доповідач – відповідальний секретар приймальної комісії Станіслав Іваненко). На заході також були затверджені Правила прийому до Економіко-правничого й Торгового коледжів Запорізького національного університету у 2019 р. (доповідачі – директори коледжів Олена Грибанова й Олександр Олійник), рекомендацію до друку збірників наукових праць та поширення через мережу Internet і монографій (доповідач – проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук) тощо.

Наприкінці заходу головуючий Олександр Бондар подякував учасникам засідання за плідну роботу.

 

Таміла Тарасенко

 


Схожі новини