Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Учені вишу беруть участь у проекті «Борисфен» задля розвитку підводної археології, дослідження і популяризації судноплавної історії України

13.12.2018 14:38 Все Головні новини Факультети Історичний Історичний факультет підводна археологія судноплавна історія України

Днями відбулася зустріч керівника проекту «Борисфен» Дмитра Кобалія та координатора проекту, випускника історичного факультету ЗНУ Вячеслава Зайцева з ректором Запорізького національного університету, професором, доктором історичних наук Миколою Фроловим. Результатом цієї зустрічі стала домовленість про співпрацю із ЗНУ в рамках проекту «Борисфен» та залучення запорізьких студентів. Куратором проекту з боку нашого вишу виступить викладач історичного факультету, кандидат історичних наук Олександр Олійник. Аналогічна зустріч відбулася й у Херсонському університеті.

Варто відзначити, що проект має на меті об’єднати науковців і студентів із різних регіонів країни задля розвитку підводної археології, а також ретельного дослідження і популяризації судноплавної історії України. Це дослідницько-навчальний проект, який включатиме підводну археологічну експедицію у пониззя Дніпра для дослідження човнів XVII ст.

До речі, згодом про затонулі під Херсоном стародавні турецькі кораблі знімуть фільм. Загалом дослідження турецьких кораблів XVII століття, знайдених у Дніпрі під Херсоном, буде продовжено наступного року у рамках проекту «Борисфен». Про це повідомив кандидат історичних наук, завідувач відділом охорони пам’яток Національного заповідника Хортиця Дмитро Кобалія. «Найближчим часом ми сформуємо команду, яка братиме участь у дослідженнях. Сподіваюсь, що до нас приєднаються підводні археологи із Болгарії, Англії та США», – зазначив запорізький дослідник. За його словами, на дослідження Дніпра розрахований проект «Борисфен». "Ми плануємо, що це буде багаторічний проект, який розпочнеться влітку 2019 року", – додав Кобалія.

«Польові» роботи триватимуть місяць. На їх матеріалах археологи мають намір зробити фільм, який покажуть школярам та студентам. До речі, під час експедиції «Османська галера: у пошуках турецьких флотилій XVII століття» археологи вже знайшли два кораблі. Завдяки зібраним матеріалам, запоріжцям вдалося встановити, як виглядали затонулі судна. Знімки, зроблені під водою, а також фото із зображення аналогічних кораблів того часу, були викладені на сторінці проекту «Борисфен» у Facebook:

Фахівці кажуть: за конструкцією вони нагадують так звані берлінки, а за місткістю – вантажні баржі того часу. Для проведення експедиції потрібно зібрати 750 тис. грн – на оренду двох суден, утримання команди, паливо, закупівлю обладнання для студентів, роботу «морських котиків»-спецпризначенців (бійців АТО), які наглядатимуть за роботою студентів під водою, а також просвітницьку роботу, зйомки фільму та видання книги про флотилії та роботу експедиції. Усі небайдужі можуть переказати кошти на рахунок благодійного фонду «Хортиця».

Історичний факультет