Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ аналізували роль бібліотек у світовій інтеграції наукових досліджень вишів

У ЗНУ аналізували роль бібліотек у світовій інтеграції наукових досліджень вишів

У ЗНУ аналізували  роль бібліотек у світовій інтеграції наукових досліджень вишів
14.12.2018 15:01 Все Головні новини Наукова бібліотека семінар наукова діяльність науковометричні бази Web of Science та Scopus

Тринадцятого грудня в Запорізькому національному університеті відбувся науково-практичний семінар «Роль бібліотеки в інтеграції наукових досліджень та навчальних ресурсів вишу у світовий інформаційний простір». Захід, організований співробітниками Методичного об’єднання бібліотек закладів вищої освіти Запорізької області та наукової бібліотеки ЗНУ, зібрав представників провідних вишів регіону.

Їх об’єднало прагнення спільними зусиллями модернізувати бібліотечний простір закладів вищої освіти, аби бібліотеки, які вже й зараз вийшли далеко за межі традиційної ролі книгозбірень, відповідали всім викликам часу.

На початку пленарного засідання семінару до його учасників звернувся проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов.

Від імені ректора ЗНУ Миколи Фролова він щиросердно привітав усіх присутніх, побажав їм плідної роботи та прозвітував про розвиток наукової бібліотеки вишу в контексті модернізації освітнього та наукового процесів.

«Керівництво ЗНУ впевнене, що не буває сучасного вишу європейського рівня без наукової бібліотеки, – наголосив у своєму виступі проректор Юрій Каганов. – Це спонукає нас до чітких кроків у контексті її розвитку й модернізації. Упевнений, що ви всі усвідомлюєте, що в умовах інформаційного суспільства виникає запит на трансформацію наукових бібліотек, у порівнянні з тим, якими вони були 20 років тому.

Закиди ж, що бібліотеки застарілі й туди не ходять студенти, я вважаю руйнівними. У ЗНУ ми рік тому зробили спробу «перезавантажити» нашу бібліотеку. Впевнений, що такі намагання були й у бібліотек інших вишів і про це йтиметься під час сьогоднішнього семінару».

Юрій Олегович, розповідаючи про ключові зміни, які зазнала бібліотека ЗНУ, наголосив, що їхня мета – трансформація підрозділу з книгозбірні в інформаційний центр, де викладачі та студенти можуть отримати широкий спектр послуг. Зокрема, він наголосив, що бібліотека нашого вишу отримала на наступний рік безкоштовний доступ до наукометричних баз даних Web of Science та Scopus, що дозволить представникам ЗНУ краще інтегруватись до світового академічного простору.

У бібліотеці також дбають про те, щоб створити відкритий простір для студентів, розширивши зону коворкінгу.

Ще одним важливим напрямком діяльності такого інформаційного центру є послуги, пов’язані з антиплагіатними перевірками, й забезпечення академічної доброчесності. Для цього на сьогодні в ЗНУ можуть, за сприяння МОН України, безкоштовно використовувати дві антиплагіатні програми. Також йшлося про важливу роль бібліотеки в процесі надання інформації для ліцензування й акредитації спеціальностей тощо.

Голова методичного об’єднання бібліотек ЗВО Запорізької області Раїса Кучерук подякувала ЗНУ за гостинність та відзначила важливість теми обраної для обговорення. У її доповіді йшлося про бібліотеки закладів вищої освіти запорізького регіону у вимірі часу.

Вона закцентувала увагу присутніх на тому, що сьогодення ставить перед інформаційними центрами, на які перетворюються бібліотеки, низку нових завдань: створення репозитаріїв, проведення моніторингів, консультування досліджень, створення баз даних, редагування профілів науковців й установ тощо.

Раїса Іванівна навела переконливу статистику, яка свідчить про те, що репозитарії, які діють практично у всіх бібліотеках ЗВО області, користуються все більшою популярністю серед науковців.

У її виступі йшлося також про створення публікаційних профілів університетів, консультації й тренінги щодо користування базами Web of Science та Scopus тощо.

Вона закликала присутніх обмінятися досвідом задля більш ефективної співпраці щодо цих напрямків роботи.

Від ЗНУ на семінарі виступили директор наукової бібліотеки Ніна Чала («Наукова бібліотека ЗНУ на сучасному етапі: перспективи розвитку та проблеми») та заступник директора з наукової роботи та новітніх технологій НБ ЗНУ Оксана Агонян («Наукова бібліотека Запорізького національного університету – інформаційний інструмент науковця»).

У їх доповідях йшлося про основні здобутки останніх років потужного структурного підрозділу ЗНУ – наукової бібліотеки, послугами якої на сьогодні користуються близько 14 тисяч читачів.

У 2018 році її співробітники підготували близько 30 тематичних книжкових виставок до важливих наукових і культурних заходів, які проходили в університеті. Щодо науково-метричної бази Web of Science, яка діяла в цьому році, за підтримки МОН України, на базі наукової бібліотеки, то тут провели 4 тисячі користувацьких сесій, 8 тисяч – пошукових запитів. Великого значення колектив бібліотеки надає підвищенню інформаційної культури студентів, створення повного електронного загальнодоступного каталогу всіх одиниць фонду тощо. Приділили доповідачі увагу й моментам. На які під час подальшого розвитку бібліотеки потрібно звернути більше уваги.

Також вони розповіли про плани розвитку НБ: встановлення нового серверу, який збільшить її потужності, відкриття Залу рідкісної літератури на початку 2019 року, залучення абітурієнтів до користування послугами бібліотеки, створення відкритого простору для студентів тощо.

Під час семінару з доповідями про основні напрямки діяльності бібліотек та пріоритети їхнього розвитку виступили представники Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б Хмельницького, Таврійського державного агротехнологічного університету й Запорізького національного технічного університету.

Усі виступи викликали неабияку цікавість й активне обговорення присутніх на заході. Разом вони дійшли висновку щодо основних завдань, які на сьогодні стоять перед бібліотеками ЗВО, та шляхів їхнього розвитку.

Крім того, бібліотекарі Запорізької області побували з екскурсією в науковій бібліотеці ЗНУ. На них велике враження справив потужний бібліотечний фонд, зал електронних ресурсів, електронний каталог, оновлений сайт підрозділу тощо.

Усі учасники відзначили високий рівень організації заходу, подякували представникам ЗНУ й висловили сподівання, що отримані під час семінару знання допоможуть їм у майбутньому розвивати бібліотеки, гідно відповідаючи на всі виклики часу.

Наприкінці заходу всі присутні отримали сертифікати учасників семінару.

Фотогалерея:

https://www.facebook.com/850636871632374/photos/?tab=album&album_id=2340989369263776

 

Таміла Тарасенко

 

Схожі новини