На початок грудня припадає багато знаменних дат. Так, 10 грудня в усьому світі відзначали 60-річчя прийняття Загальної декларації з прав людини. Не залишився осторонь від святкування і Запорізький національний університет. До цієї дати на юридичному факультеті нашого університету повели науково-практичну конференцію.
Ректор ЗНУ, професор Сергій Тимченко у своєму зверненні до учасників конференції наголосив на унікальності цього епохального документу, що увійшов до книги рекордів Гінеса за кількістю мов, на які він був перекладений.
– Цей документ обговорювався 2 роки, – розповів присутнім Сергій Михайлович, – і з 56 держав за прийняття декларації проголосувало 48. Мені приємно відзначити, що серед розробників Загальної декларації прав людини був і українець – академік Володимир Корецький, родом із Дніпропетровська, випускник Харківського університету, який на той час представляв УРСР та водночас Радянський Союз на світовому зібранні. Саме він є автором першої статті. Що характерно, саме за неї, на відміну від інших складових документу, всі учасники тієї юридичної спільноти проголосували без заперечень.
Декан юридичного факультету, професор Тетяна Коломоєць, звертаючись до присутніх, наголосила на всеукраїнському масштабі святкування. Також вона відзначила всіх організаторів заходу, головним з яких був юридичний факультет. Завітала на конференцію і представник Головного управління юстицій в Запорізькій області Ірина Михайлик. Ще раз наголосивши на важливості Декларації прав людини, вона повідомила, що тепер на сайті Міністерства юстиції є спеціальна сторінка, присвячена цьому документу. Крім того, під час пленарного засідання відбулося нагородження авторів найкращих стіннівок, присвячених правам людини, та переможців університетського конкурсу наукових робіт у номінаціях “Історія” та “Право”.
За результатами роботи секційних засідань, на яких обговорювались різноманітні питання, пов’язані із цим провідним юридичним документом, учасники конференції прийняли резолюцію. Підсумковий документ містив 10 положень, у яких йшлося про звернення до місцевих та центральних органів державної влади щодо розробки та вдосконалення механізму захисту прав людини, спрощення процедури реалізації того чи іншого права, в тому числі й прав неповнолітніх. “Ці положення були сформовані та надіслані до відповідних структур вже наступного дня після завершення конференції,” – відзначила Тетяна Коломоєць, підбиваючи підсумки заходу.
Крім конференції на студентів другого та третього курсу юридичного факультету у День захисту прав людини чекав брейн-ринг. Перемогу в цьому заході могли гарантувати лише поглиблені знання з історії прийняття Декларації, а також механізму її впливу на вітчизняне законодавство.
До цього змагання студенти почали готуватися завчасно, розбившись на команди та обравши девіз для кожної з них. На учасників брейн-рингу чекало три тури по десять запитань, правильність та точність відповіді на які оцінювало журі у складі викладачів факультету. Переможцем стала команда “Юрбот”, члени якої набрали максимальну кількість балів. Усі учасники змагань після підведення підсумків отримали навчальні посібники, які допоможуть їм і надалі удосконалювати свої знання із зазначеного предмету.
Микола ЖИРІВСЬКИЙ