
Уже другий рік поспіль викладачі факультету журналістики удосконалюють свої знання та навички з фактчеку – потужного, дієвого інструменту викриття політичних маніпуляцій та фактичних спекуляцій на болючих соціальних темах, яскравого засобу демонстрації реальної компетенції політиків та чиновників, платформи для глибоких розслідувань, підкріплених фактами з відкритих джерел, що практично унеможливлює звинувачення в заангажованості та суб’єктивності.
Зокрема, 10 та 12 квітня Юлія Любченко (завідувачка кафедри журналістики, доцент), Павло Мірошниченко (доцент кафедри журналістики) та Вікторія Ковпак (професор кафедри теорії комунікації, реклами та зв’язків із громадськістю) мали можливість стати учасниками семінару для викладачів факультетів та кафедр журналістики ВНЗ України «Можливості та перспективи регіонального фактчекінгу», що здійснюється в рамках проекту «Посилення громадського контролю в регіонах України ІІ», який реалізує чеська громадська організація Асоціація з міжнародних питань (АМО, www.amo.cz) за підтримки Міністерства закордонних справ ЧР. Отриманий досвід, знання, цікаві знайомства, інформативні презентації та потужний методологічний посібник у кількості, необхідній для роботи з групою зацікавлених студентів, засвідчено Сертифікатами про участь (6 годин).
Складовою проекту є сайт www.checkregion-ua. Info, діяльність якого спрямована на активізацію самостійної роботи журналістів-початківців із використанням методу фактчекінгу, де публікуються фактчек-статті із регіонів України та конкурсні роботи студентів-журналістів, які візьмуть участь у конкурсі. Це означає, що отриманими знаннями викладачі зобов’язуються поділитися зі студентами та абітурієнтами, а останні, у свою чергу, продемонструють свої нові отримані навики і компетенції в реалізації авторських фактчек-розслідувань, до того ж зможуть позмагатися у вправності з юними фактчекирами інших вишів.
Олександр Гороховський, керівник проекту «БезБрехні», авторитетний спікер у цьому питанні, проаналізував найбільш поширені помилки на конкретних прикладах у рамках доповіді «Фактчекінг на практиці». На питання: «Як мотивувати студентів перевіряти факти?» – шукали відповідь з Олексою Шалайським, редактором сайту «Наші гроші», а специфіку регіонального фактчекінгу та використання фактчекінгу в інвестигативній журналістиці на прикладі редакції «Наші гроші. Львів» розглядали в рамках дискусії за модераторством Наталі Онисько, редакторки сайту «Наші гроші. Львів».
Неймовірно захопливою та актуальною виявилася робота з реєстрами на прикладах конкретних персоналій. Дискусія, концентрація суті питання в потужній інфографіці, живе спілкування медіаосвітньої спільноти України з журналістами-практиками, закордонний досвід, мотивувальні підходи – основні «кити», на яких тримається потужний проект, який вчить вчити викладачів та посилює рівень інформаційної культури, інформаційної гігієни, критичного мислення в громадянському суспільстві на рівні регіонів.
Окрему подяку висловлюємо Валентині Люлі, координаторці регіональних семінарів та конкурсу, за професійну організацію заходу.
Отже, фактчекінговий марафон на факультеті журналістики ЗНУ оголошуємо відкритим!
Вікторія Ковпак,
кафедра теорії комунікації, реклами та зв’язків з громадськістю