Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Пріоритети та перспективи розвитку Запорізької області у полі зору політиків та науковців

Пріоритети та перспективи розвитку Запорізької області у полі зору політиків та науковців

16.01.2009 15:12 конференція

Міжнародна науково-практична конференція «Запоріжжя – минуле й сьогодення. Перспективи та пріоритети розвитку» стала черговим кроком на виконання планів заходів з відзначення 70-річчя Запорізької області. Її організатори – Запорізька обласна державна адміністрація, Запорізька обласна рада, Запорізька міська рада та Запорізький національний університет – вирішили, що ювілей краю – чудовий привід не лише згадати про його досягнення, але й окреслити перспективні шляхи подальшого розвитку регіону.

Про актуальність даної теми для нашого краю свідчить те, що більше трьохсот науковців - від маститих вчених до тих, хто лише робить перші кроки на шляху до наукової кар’єри, виявили бажання взяти участь у цій конференції. Заявки на участь у ній подали викладачі, аспіранти та студенти не лише з України, але й із Росії, Білорусії та Польщі.
Під час відкриття міжнародної конференції ректор Запорізького національного університету, професор Сергій Тимченко відзначив, що ЗНУ не випадково став базою для проведення цього заходу. Адже виш – фактично ровесник області. І хоч формально він, тоді ще Запорізький державний педагогічний інститут, був створений на кілька років раніше, саме 1939 рік дав подальший імпульс для його розвитку. Адже поява на карті України нової області призвела до збільшення держзамовлення на всі його напрями підготовки. Саме з цього часу випускники Запорізького національного університету стали працювати на відповідальних посадах, залучившись до подальшого творення історії краю.
Крім того, науковці ЗНУ за активної підтримки представників обласної та міської влади вже взяли участь у кількох масштабних проектах, що сприяють популяризації історії нашої області. Серед них – експедиції, спрямовані на збирання записів усної історії, яка часто суттєво відрізняється від офіційної. Збірник документів та спогадів очевидців Голодомору 32-33 років минулого століття, сформований за активної участі викладачів історичного факультету, визнаний одним із кращих серед подібних праць на території нашої держави. Зараз триває робота з підготовки унікального для нашої області проекту – видання «Видатні запорожці». Для цієї книги вчені зібрали відомості майже про три тисячі наших земляків, які прославили не лише свій край, але й усю Україну у сферах політики, мистецтва, спорту та інших, не менш важливих галузях суспільного життя. Сергій Михайлович також відзначив, що крім сприяння розвитку науковому потенціалу регіону, важко переоцінити і значення подібних заходів для патріотичного виховання молоді. Цю думку підтримав і заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Микола Фролов. Зокрема, він від імені облдержадміністрації подякував за величезну роботу з підготовки конференції, здійснену ЗНУ. Також Микола Олександрович відзначив важливість розробки університетськими істориками обов’язкового та факультативного курсу «Історія рідного краю» для шкіл області.
Підтвердженням тези про вагомий вклад професорсько-викладацького складу Запорізького національного університету у розвиток наукового потенціалу області стала виставка праць викладачів ЗНУ, підготовлена колективом Наукової бібліотеки. Крім того, всі бажаючі змогли ознайомитися і з книжками, підібраними з університетського фонду, що відображали здобутки нашого краю, а також перспективи його подальшого розвитку.
Ювілей Запорізької області не залишився і поза увагою найвищого керівництва нашої держави. У зверненні Президента України до жителів Запорізької області, яке Микола Фролов зачитав присутнім, відзначалося, що наш край «посідає особливе місце у розвитку України» і прославився не лише військовою доблестю, але й значними культурними та економічними здобутками. Побіжно згадавши основні історичні віхи розвитку Запорізької області з 1939 року, Микола Олександрович відзначив неабиякий вклад нашого краю для розвитку та становлення спершу Української Радянської Соціалістичної Республіки, а потім і незалежної України. Також доповідач зупинився і на сучасному стані регіону. Зокрема, він окреслив пріоритети, які зараз постали перед керівництвом області. Серед них, зокрема, були названі подолання політичної пасивності жителів Запорізького краю, а також вирішення їхніх соціальних проблем.
Заступник голови Запорізької обласної ради Анатолій Світлицький ознайомив присутніх із вітанням голови Верховної Ради України Володимира Литвина. У цьому звернені згадується не лише про славетну історію Запорізького краю, яка є гордістю усієї України, але й про його сучасні здобутки. У доповіді Анатолія Анатолійовича йшлося про посилення ролі місцевого самоврядування в соціально-економічному і політичному житті Запорізької області. Зокрема, пролунала думка, що для вирішення проблеми самоврядування необхідне реформування бюджету та внесення змін до деяких законів. Анатолій Світлицький також зазначив, що в Запорізькій області є потенціал, аби у майбутньому вирішити зазначену проблему на всіх рівнях, починаючи від районних і завершуючи обласним центром.
Доповідь секретаря Запорізької міської ради Юрія Каптюха про проблеми і перспективи соціально-економічного розвитку Запоріжжя викликала неабияке зацікавлення серед присутніх. Про це свідчить той факт, що після завершення виступу між учасникам пленарного засідання виникла невеличка дискусія з приводу сучасного економічного стану регіону. Сам доповідач, розглянувши промисловий потенціал нашого краю, відзначив, що проблеми області насамперед пов’язані із загальнодержавними, отже, вирішувати їх слід не лише на міському рівні. На його думку, до проблем, які потребують першочергового вирішення, належать будівництво мостів через Дніпро, вдосконалення міської інфраструктури та привернення уваги громадськості до стану екології.
Після завершення пленарного засідання учасники заходу продовжили наукове спілкування у режимі секційних засідань, більш детально розглянувши теми, зазначені в програмі конференції. А це – історія, краєзнавство та збереження спадщини; визначення місця Запоріжжя в сучасному культурологічному і філологічному просторі; розкриття економічного потенціалу області; висвітлення соціальної проблематики на прикладі демографії, соціології, міжнаціональних та міжконфесійних відносин. Не залишилися поза увагою науковців і проблеми та перспективи розвитку місцевого самоврядування і державного управління; дослідження політичних партій та рухів; висвітлення здобутків запорізької науки та освіти. Окреме секційне засідання було присвячене проблемі екології і здоров’я населення області.
По завершенню роботи конференції усі тези наукових доповідей увійдуть до фахових збірників. Усі бажаючі зможуть ознайомитися із науковими та практичними напрацюваннями щодо можливого вирішення соціальних та економічних проблем Запорізької області.

Таміла ТАРАСЕНКО

Схожі новини