
12 лютого у Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулось відкриття установчих зборів проєкту MultiED «Розвиток потенціалу підготовки учителів іноземної мови як шлях до впровадження багатомовної освіти та європейської інтеграції України» (Foreign Language Teacher Training Capacity Development as a Way to Ukraine’s Multilingual Education and European Integration) у межах програми Erasmus+ КА2 напряму «Розвиток потенціалу вищої освіти», до якого долучились іноземні гості: менеджер проєктів Тартуського Університету Крістіан Клаукс, викладачі Астонського Університету (Бірмінгем, Великобританія) Сюзан Гартон та Елізабет Віландер, викладачі Гейдельберзького Університету (Німеччина) Стефані Вітцігам та Леоні Екзаркос, ректор Гейдельберзького Університету Ганс-Вернер Гунеке, які приїхали з метою участі в установчій зустрічі партнерів цього проєкту.
Запорізький національний університет на установчих зборах представили: ректор ЗНУ Микола Фролов, проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов, декан факультету іноземної філології Галина Морошкіна, начальник відділу міжнародних зв’язків Аліна Осаул, менеджер проєкту MultiED від Тартуського університету Олександра Головко, менеджер проєкту MultiED, доцент кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови Світлана Запольських, менеджер проєкту MultiED, доцент кафедри журналістики, заступник декана з міжнародного співробітництва і проєктного менеджменту Катерина Сіріньок-Долгарьова.
Треба відзначити, що Запорізький національний університет у складі міжнародного консорціуму з 14 учасників виборов грант від Єврокомісії за програмою Еразмус+, яка націлена на реформування системи вищої освіти в Україні та інших країнах-партнерах ЄС. Більше 900 тис євро за три роки (2019-2022) освоять партнери, серед яких 8 українських вишів і три європейські університети з Естонії, Німеччини і Великобританії. Зокрема, ЗНУ отримає фінансування в розмірі близько 100 тисяч євро. Крім того, в проєкті беруть участь Міністерство освіти і науки України, Асоціація вчителів англійської мови TESOL і громадська організація Interlink (Німеччина). Зокрема, учасниками консорціуму є Тартуський університет (Естонія) – головний партнер, партнери з ЄС - Гейдельберзький педагогічний університет (Німеччина), Астонський університет (Британія), Інтерлінк Академія (НУО, Німеччина); від України: Запорізький національний університет (національний координатор), Миколаївський національний університет, Черкаський національний університет, Полтавський національний педагогічний університет, Харківський національний університет, Горлівський інститут іноземних мов, Тернопільський національний університет, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Всеукраїнська асоціація учителів англійської мови «TESOL – Ukraine» (НУО), Міністерство освіти та науки України. Проєкт є продовженням плідної попередньої співпраці між Тартуським університетом (Естонія) та ЗНУ від 2016 р. У ЗНУ проєкт реалізується на базі факультету іноземної філології у тісній співпраці з факультетом журналістики. Для того, щоб взяти участь у цьому проєкті викладачам-проєктним менеджерам необхідно було 2 роки підготовки.
В рамках цього проєкту українські викладачі матимуть змогу здійснити навчальні візити до європейських партнерів, отримати цінне обладнання (комп’ютерну і презентаційну техніку, мультимедійні дошки тощо), що допоможе їм оновити освітні програми для вчителів іноземних мов, а також, використовуючи здобутий європейський досвід, розробити низку навчальних курсів іноземними мовами (академічне письмо, медіаграмотність, методики викладання предметів іноземною мовою та ін.). Це, у підсумку, дозволить українській освіті вийти на вищий рівень інтернаціоналізації і євроінтеграції.
В рамках такої співпраці ЗНУ отримає підтримку від закладів вищої освіти Естонії, Великобританії та Німеччини. Завдяки такій співпраці іноземні викладачі зможуть безпосередньо в університеті надавати професійні консультації щодо нових методів викладання іноземних мов, зокрема і педагогам ЗНУ. При цьому запорізькі викладачі та студенти зможуть безпосередньо навчатись у носіїв мови, співпрацюючи з провідними європейськими навчальними закладами, а університет отримає сучасне обладнання і нові програми навчання.
Звертаючись до учасників заходу, ректор ЗНУ Микола Фролов відзначив важливість цього міжнародного проєкту для реформування і розвитку вищої освіти. Микола Олександрович розповів про матеріально-технічну базу, контингент студентів і співробітників, досягнення і здобутки університету, який цього року святкує 90-річчя. Також він наголосив, що університет здійснює підготовку вчителів середніх шкіл за 10 спеціальностями, допомагаючи середній школі регіону реформуватись відповідно до принципів НУШ. При цьому ЗНУ і далі планує продовжити підготовку фахівців для середньої школи. Крім того, в університеті буде продовжена практика вивчення іноземних мов науковими і педагогічними фахівцями університету. Зокрема, декан факультету іноземної філології, доцент Галина Морошкіна вітаючи учасників заходу, розповіла про досвід Запорізького національного університету щодо його багаторічної участі в різних міжнародних програмах співпраці з Словенією, Польщею, Німеччиною, Францією, зокрема програмі подвійного диплома з Університетом Дю Мен (Франція). Крім того, декан факультету розповіла про впровадження полілінгвальної освіти на факультеті іноземної філології, співпрацю з середніми школами щодо підготовки вчителів іноземних мов, залучення іноземних фахівців до викладання на факультеті тощо. В свою чергу, начальник відділу міжнародних зв’язків Аліна Осаул відзначила важливість розширення кордонів, впровадження багатомовної освіти, розвитку потенціалу підготовки учителів іноземної мови, реформування системи вищої освіти, а також участі науковців ЗНУ у різних міжнародних програмах. Також під час відкриття заходу відбулась Skype-конференція «kick-off meeting» зі Світланою Шитіковою – представником Еразмус офісу в Україні, яка наголосила на важливості підтримки розбудови потенціалу вищої освіти і реформ в Україні.
За словами заступника декана факультету журналістики з міжнародного співробітництва і проєктного менеджменту, менеджера проєкту MultiED Erasmus+ Катерини Сіріньок-Долгарьової, ЗНУ вперше став національним координатором такого масштабного всеукраїнського проєкту. «Зокрема, для ЗНУ це дуже важливо, адже ми заявили про себе, як про центр багатомовної освіти, де будуть навчати вчителів, як викладати англійську й інші мови. Ми будемо також розвивати дистанційну освіту, буде реалізовуватись проєкт з медіаграмотності, з академічного письма, будуть реформуватись навчальні плани у відповідності до європейських стандартів на факультеті журналістики і факультеті іноземної філології, які здійснюють міждисциплінарну співпрацю», - зазначає менеджер проєту.
Під час зустрічі іноземні гості розповіли про принципи роботи, основні напрямки, структуру і пріоритети цього проєкту, детально пояснивши всі особливості. А учасники проєкту з різних українських вишів презентували свої навчальні заклади, їх досягнення та розповіли про свої очікування від подальшої роботи в рамках цього проєкту. Іноземних колег з Естонії, Великобританії, Німеччини ознайомили з міжнародною діяльністю Запорізького національного університету, методиками викладання іноземної мови на факультеті іноземної мови і матеріально-технічною базою вишу. Українські та іноземні освітяни високо оцінили творчу й дружню атмосферу, яка панує в Запорізькому національному університеті, ентузіазм його викладачів, котрі прагнуть спільно працювати заради подальшого процвітання закладу вищої освіти, а також - зацікавленість в розвитку освітніх технологій викладання іноземної мови серед запорізьких студентів.
Треба відзначити, що в рамках триденного заходу проведуть сесії для менеджерів-адміністраторів проєкту щодо принципів фінансування проєкту, адміністрування і управління, ознайомлять з підготовкою первинної документації, проведуть практичні воркшопи з менеджменту, з методології CLIL, методології підготовки опитування проєкту, контролю якості та семінари з проєктування навчальних програм, у які будуть включені курси з медіаграмотності, академічного письма, курси для вчителів з методології викладання іноземних мов. Також учасники проєкту зможуть познайомитися ближче з принципами проєктування навчальних програм в Естонії, Британії, Німеччині, з інноваційними методиками іноземних колег у галузі освіти, з вимогами до навчальних планів, принципами інтернаціоналізації освіти тощо.
Олена Переверзєва
Коротка довідка про проєкт MultiED:
Відповідальні особи проєкту від ЗНУ: Геннадій Васильчук - проректор ЗНУ, Галина Морошкіна - декан факультету іноземної філології ЗНУ, Запольських Світлана – доцент кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови ЗНУ, Олександра Головко - менеджер проєкту MultiED від Тартуського університету, Катерина Сіріньок-Долгарьова - заступник декана з міжнародної діяльності факультету журналістики ЗНУ.
Тривалість проєкту: 15.11.2019-14.11.2022
Основні пріоритети: освіта (оновлення навчальної програми за спеціальностями ««учитель/викладач іноземної мови» та впровадження нових методів викладання в навчальний процес), інтернаціоналізація, навчання протягом життя.
Основні етапи проєкту MultiED:
1) оновлення бакалаврських та магістерських програм за спеціальністю «учитель/викладач іноземної мови (англійська, німецька, французька, іспанська)» на основі Європейської рамки кваліфікацій. Розроблення рекомендацій щодо формування тематики та предметів програми як відповідно до законодавства України, так і стандартів Євросоюзу;
2) адаптація та впровадження передових методів викладання іноземних мов в освітній процес в Україні, серед яких інтерактивні методи, навчання з центром на учні, комунікативні методи, методологія CLIL (інтегрованого навчання предмету та мові завдяки викладання предмету іноземною мовою із використанням спеціальних підходів) та оновлення предметів програми за допомогою впровадження цих методів;
3) упровадження університетами вибіркових дисциплін англійською мовою для студентів рівня «бакалавр», «магістр», «доктор філософії», серед яких «Вступ до методології CLIL», «Методологія CLIL», «Засвоєння іноземної мови», «Культурна антропологія та мовне розмаїття», «Наукові дослідження та академічне письмо», «Медіаграмотність»;
4) розроблення університетами власної стратегії багатомовної освіти та пропонування студентам окремих предметів англійською мовою з метою як підготовки висококваліфікованих випускників, які вільно володіють англійською мовою, так і з метою посилення рівня інтернаціоналізації університетів-партнерів та потенціалу вищої освіти взагалі. Ця стратегія стане першим кроком до швидшої інтернаціоналізації, долучення до європейського освітнього простору та підніме українські університети у світових рейтингах. Розробка рекомендацій з інтернаціоналізації вищої освіти;
5) проведення «Міжнародного тижня» для 80 учасників з різних українських та європейських вишів дозволить їм познайомитися та налагодити зв’язки для подальшого спільного міжнародного співробітництва; 6) підвищення кваліфікації учителів шляхом проведення численних семінарів з різних методичних аспектів викладання іноземної мови та проведення семінарів для адміністрації шкіл з метою поширення досвіду європейських країн з впровадження багатомовної світи та викладання предметів англійською / німецькою мовою (1900 учасників);
7) популяризація серед учителів ідей змішаного навчання та навчання протягом життя, що буде забезпечене безкоштовними семінарами за участі європейських експертів у різних регіонах України, а також розробкою електронного курсу з підвищення кваліфікації для учителів «Методологія CLIL». Цей курс буде розроблено спільно усіма партнерами за підтримки європейських університетів, що дозволить українським вишам якісно розробляти навчальні електронні курси в подальшому.
Фотогалерея:
https://www.facebook.com/pg/pressluzhbaZNU/photos/?tab=album&album_id=167904081317605