Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / ЗНУ вшановує пам'ять видатного вченого й талановитого адміністратора – професора В’ячеслава Толока

ЗНУ вшановує пам'ять видатного вченого й талановитого адміністратора – професора В’ячеслава Толока

ЗНУ вшановує пам'ять видатного вченого й талановитого адміністратора – професора В’ячеслава Толока
14.05.2020 15:01 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University славетна історія вшанування пам'яті

Саме сьогодні, чотирнадцятого травня, могло б виповнитися 80 років із дня народження колишнього ректора нашого університету – професора В’ячеслава Олександровича Толока. Зі славетною історією Запорізького національного університету пов’язано чимало імен видатних українських учених, чиї здобутки увійшли до літопису наукових досягнень. Та серед цієї славетної когорти науковців помітно виділяється ім’я саме доктора технічних наук, академіка Академії наук вищої школи України, професора В’ячеслава Олександровича Толока.

Ректор ЗНУ Микола Фролов підкреслює: «Саме завдяки невтомній праці, авторитету, енергії В'ячеслава Олександровича відбулась трансформація педагогічного інституту у класичний університет. З його ім’ям пов'язаний розвиток наукових шкіл, зростання авторитету нашого вишу, формування справжнього академічного середовища. У колективі Запорізького національного університету чимало колег пам’ятають надзвичайні особисті якості професора Толока, його мудрість, людяність, з теплотою згадують про нього як ректора, наукового керівника, друга… Світла пам'ять!».

У першу чергу, колеги й соратники В’ячеслава Олександровича згадують про таку важливу віху розвитку, як університетська висота. Адже саме з приходом на посаду ректора вишу В’ячеслава Толока пов’язана засаднича довгоочікувана подія – тогочасний інститут став університетом! Відтак, із цією реорганізацією суттєво розширювався і якісно змінювався перелік спеціальностей, за якими готували фахівців: це тепер не тільки педагогічні кадри, але й працівники наукових галузей. Крім того, за активного сприяння В’ячеслава Олександровича університет став базовим навчальним закладом із запровадження в освітній процес основ інформатики й обчислювальної техніки. Проте ще однією, безперечно, фундаментальною сторінкою історії розвитку вишу, котру вписав у літопис В’ячеслав Толок, став старт роботи кількох спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських дисертацій, а відтак – і відповідних наукових шкіл. Йдеться про «Методи математичного моделювання і фізику напівпровідників» (наукова школа самого професора В’ячеслава Толока), «Соціальну філософію та філософію історії» (професор Володимир Воловик), «Історію України та всесвітню історію» (професор Федір Турченко).

Власне життєвий шлях В’ячеслава Олександровича, сповнений вагомих здобутків і перемог. Він прийшов до ЗНУ (тоді ЗДПІ) уже досвідченим ученим із відомим ім’ям, захистивши кандидатську й докторську дисертації, автором численних наукових розробок у галузі механіки твердого тіла та прикладної математики, науковим керівником тих, хто робив перші кроки в царині науки. Не менш важливо те, що на той час В’ячеслав Толок уже мав великий досвід наукової й адміністративної роботи в різних закладах вищої освіти. Адже всі свої знання й уміння, всі прагнення він на довгі роки присвятив нашому інституту, перетворюючи його на університет, який забезпечував сучасний рівень знань своїм студентам.

Важко переоцінити не лише його внесок у розвиток української науки, але й зусилля, які доклав свого часу В’ячеслав Олександрович для становлення Запорізького національного університету як провідного закладу вищої освіти Півдня нашої країни.

Саме під керівництвом В’ячеслава Олександровича відбувалося постійне оновлення матеріально-технічної бази університету, закладався його комп’ютерний парк. Адже на його думку, майбутнє було за інформатизацією та комп’ютеризацією освітнього процесу. На посаді ректора він закликав молодь: «Не боятися нового! Не шкодувати часу на навчання. Наука й техніка настільки швидко розвиваються, що можна безнадійно відстати. Сьогодні починається ера, коли знання і навички їх здобування стануть найголовнішим багажем людини на життєвому шляху». Ці слова видатного вченого, мудрого й досвідченого керівника й на сьогодні можуть слугувати гаслом, яким керується у своїй діяльності колектив Запорізького національного університету.

Проте неповним буде перелік досягнень шановного ексректора вишу, якщо не пригадати і його неабиякий внесок у розвиток спорту, культурного складника освітнього процесу, започаткування численних різновекторних дозвіллєвих, виховних проєктів, котрі згодом стали характерною рисою та й візитівкою вишу. Приємно, що доброю традицією стало й проведення турніру з міні-футболу Запорізької області на Кубок Толока!

Адміністрація вишу, його викладачі, співробітники, аспіранти й студенти не лише вшановують пам'ять В’ячеслава Олександровича Толока, але й згадують його із щирим сумом, захопленням та повагою. Вони сподіваються, що шановний ювіляр схвалив би шлях постійного розвитку й удосконалення, який, завдяки керівництву й підтримці В’ячеслава Олександровича, обрав університет. А також докладають багато зусиль, аби, попри всі виклики сучасності, впевнено рухатися вперед і бути гідними пам’яті В’ячеслава Толока.

Схожі новини