Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ в рамках проєкту EUROPROC відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Європейська проєктна культура в Україні: стан, проблеми, перспективи»

У ЗНУ в рамках проєкту EUROPROC відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Європейська проєктна культура в Україні: стан, проблеми, перспективи»

У ЗНУ в рамках проєкту EUROPROC відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Європейська проєктна культура в Україні: стан, проблеми, перспективи»
02.06.2020 12:35 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University проєктна діяльність міжнародна діяльність наука конференція програма Європейського Союзу Erasmus+ Jean Monnet

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) в онлайн-форматі на платформі Zoom пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Європейська проєктна культура в Україні: стан, проблеми, перспективи». Її провели 29-30 травня спільно з МБФ «Міжнародний фонд досліджень освітньої політики», ГО «Інноваційний університет», Національним Еразмус+ офісом в Україні, Українською асоціацією викладачів і дослідників європейської інтеграції, Запорізькою міською радою.

Серед основних напрямів роботи конференції були такі: співробітництво Україна – ЄС: проєктний вимір; стратегічне планування та інституціоналізація проєктної діяльності у вищій освіті: методи, підходи, історії успіху; проєктноорієнтовані технології в сучасній вітчизняній практиці: освіта, наука, влада, бізнес.

Відзначимо, що ця конференція проводилась у рамках міжнародного проєкту «European Project Culture» , що співфінансується Програмою Європейського Союзу Erasmus+ Jean Monnet. У конференції взяли участь представники Варшавського та Ягеллонського університетів, а також – понад 100 вітчизняних та зарубіжних учасників, серед яких представники органів влади, закладів вищої освіти, громадських організацій, фондів тощо.

До участі в конференції долучились, насамперед, її організатори: Микола Фролов – доктор історичних наук, професор, ректор Запорізького національного університету, голова організаційного комітету; Тарас Фініков – кандидат історичних наук, професор Варшавського університету (Республіка Польща), президент МБФ «Міжнародний фонд досліджень освітньої політики», співголова організаційного комітету; Геннадій Васильчук  – доктор історичних наук, професор, проректор з наукової роботи Запорізького національного університету; Олеся Ващук – доктор юридичних наук, доцент, голова ГО «Інноваційний університет»; Олександр Гура – науковий керівник проєкту «European Project Culture», доктор педагогічних наук, професор, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Запорізького національного університету; Юрій Каганов  – доктор історичних наук, доцент, проректор з науково-педагогічної роботи Запорізького національного університету; Вікторія Меняйло – академічний координатор проєкту «European Project Culture», кандидат фізико-математичних наук, доцент Запорізького національного університету,  відповідальний секретар конференції; Сергій Мішок – кандидат юридичних наук, перший заступник міського голови м.Запоріжжя; Ірина Сікорська – кандидат наук з державного управління, доцент, голова правління Української асоціації викладачів та дослідників європейської інтеграції; Роберт Сухарський – доктор хаб., професор, декан факультету «Artes Liberales» Варшавського університету (Республіка Польща); Богдан Шляхта  – доктор хаб., професор, завідувач кафедри політичної філософії  факультету міжнародних відносин та політичних наук Ягеллонського університету (Республіка Польща); Світлана Шитікова  – кандидат педагогічних наук, координатор проєкту «Національний Еразмус+ Офіс в Україні»; Петро Крайнік – менеджер за напрямом Жана Моне Національного Еразмус+ офісу в Україні та інші науковці.

На початку зустрічі з привітаннями до учасників зібрання та гостей звернулися представники ЗНУ: ректор Микола Фролов, проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов та академічний координатор проєкту EUROPROC Вікторія Меняйло. Вони побажали учасникам зібрання досягти конструктивних рішень, які сприятимуть вирішенню проблем української і загалом світової проєктної культури. Було також підкреслено роль  ЗНУ, який розширює контакти і співпрацю з багатьма освітніми, науковими структурами, із року в рік збагачує географію учасників наукових заходів.

Звернувшись до учасників, ректор ЗНУ Микола Фролов розповів про досягнення науковців ЗНУ, які в умовах карантину швидко й ефективно переформатували свою роботу в онлайн-режимі із студентами та колегами, про здобутки ЗНУ як великої соціально-економічної структури, яка рухається вперед, розвивається в науковому, матеріально-технічному плані. Зокрема, у виші модернізується наукова база, здійснюється підготовка фахівців, у тому числі, з інженерної освіти за 18 спеціальностями, підготовка бакалаврів та магістрів за різними освітніми програмами.

Крім того, представники вишу беруть активну участь в проєктній, грантовій діяльності, співпрацюють з польськими, турецькими, китайськими, європейськими університетами. Активному розвитку наукової діяльності сприяє система фінансового стимулювання науковців.  Микола Олександрович закликав учасників конференції розвивати  наукову,  проєктну діяльність, працювати над втіленням своїх наукових досліджень у практику задля стабільності і процвітання. В свою чергу, Юрій Каганов зауважив, що саме на таких заходах з’являються нові ідеї, які формуються в наукові підходи і методології, які будуть сприяти розвитку проєктної культури. Також він побажав всім учасникам плідної і результативної роботи,  розвитку і розширення наукових зв’язків та  втілення в життя всіх наукових рішень.

На важливості теми проєктного менеджменту й культури для органів місцевого самоврядування зупинився перший заступник міського голови м. Запоріжжя Сергій Мішок. Він переконаний, що інтеграція сучасних відпрацьованих європейських проєктних процесів може бути дуже корисною для міського управління. Сергій Миколайович також наголосив на важливості такої тенденції як приватне публічне партнерство, яке має бути частиною проєктної культури.

Із вітальним словом до присутніх звернувся співголова оргкомітету конференції, президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики Тарас Фініков, який акцентував увагу на актуальності та доречності проведення такого заходу, зазначивши, що: по-перше, це є можливість почути, а ще більше – відчути один одного у такий важкий період; по-друге, є дуже важливим, що Запорізький університет запропонував поглиблений аналіз того, як ми користуємося інструментарієм проектного менеджменту та проектного аналізу; по-третє, серед учасників конференції є доволі багато представників Міжнародного освітнього проекту «Інноваційний університет і лідерство», координатором якого з українського боку є Тарас Володимирович.

Плідної роботи конференції побажав і польський координатор цього проекту, професор Варшавського університету Роберт Сухарський, зазначивши її актуальність та інноваційність.

Про цілі, критерії та нові можливості співпраці в рамках програми Еразмус+ розповів під час заходу менеджер за напрямом Жана Моне Національного Еразмус+ офісу в Україні Петро Крайнік. Він зупинився на питаннях  формування і розвитку європейського проєктного середовища  в Україні, залучення зовнішніх зарубіжних експертів, використання інноваційних методик та моніторингу проєктної діяльності. Також Петро Крайнік звернув увагу на подальше збереження, вдосконалення і розширення напрямів програми Еразмус+, що допоможе науковцям реалізувати власні ідеї та брати участь у різних програмах міжнародної мобільності.

Долучилися до привітань учасникам конференції й Ірина Сікорська, голова правління Української асоціації викладачів та дослідників європейської інтеграції, та голова ГО «Інноваційний університет» Олеся Ващук.

У рамках пленарного засідання її учасники мали змогу послухати та обговорити багато цікавих і актуальних питань. Так, про досвід реалізації міжнародного освітнього проєкту «Інноваційний університет і лідерство» впродовж 2014-2020 років та можливості його застосування в українській проєктній практиці розповіли Тарас Фініков та Роберт Сухарський. На думку Тараса Володимировича, використання проєктного інструментарію  та технологій дозволяє швидко вирішувати важливі завдання і фундаментальні проблеми. Так, головними ідеями проєкту «Інноваційний університет і лідерство» є: ідентифікація потенційних лідерів змін в українських університетах, їх готовність взяти на себе відповідальність, організація високоякісних тренінгів з впровадження інноваційних підходів в процес трансформації сфери вищої освіти, допомога в побудові персональної мережі контактів, реалізація інноваційних мікропроєктів. Зокрема, до проміжних підсумків цього проєкту можна віднести: сильний імпульс до трансформації всієї системи вищої освіти  України, побудову ефективної взаємодія між МОН України та учасниками проєкту, створення мережі активних контактів,  інкорпорацію представників громадських і професійних організацій, наукових інституцій, електронних, друкованих та соціальних медіа, міжнародних організацій; практичну спрямованість діяльності учасників проєкту, створення академічного середовища та інше.

 Виступили під час конференції і представники ЗНУ. Зокрема, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура та доцент Запорізького національного університету, координатор проєкту EUROPROC Вікторія Меняйло підготували доповідь на тему: «Формування європейської проєктної культури в академічному середовищі: досвід реалізації проекту EUROPROC у Запорізькому національному університеті».

Олександр Іванович акцентував увагу на питаннях усвідомлення поняття проєктної культури, модернізації системи вищої освіти, формування когорти носіїв європейської проєктної культури. Він розповів про реалізацію проєктного підходу в освіті ЗНУ, про створення у виші необхідних умов для формування цієї культури, про розробку методичних засад і підходів проєктної діяльності. Продовжила виступ Олександра Гури координатор проєкту EUROPROC у ЗНУ Вікторія Меняйло, яка доповіла про результати трирічної реалізації модуля Жана Моне «Європейська проєктна культура» у Запорізькому національному університеті та презентувала навчально-методичний посібник авторів проєкту. Зокрема, основними напрямками й завданнями цього проєкту були такі: формування навичок проєктної діяльності, створення інноваційного середовища в університеті, популяризація проєктної діяльності в академічному просторі. Під час свого виступу Вікторія Іванівна детально розповіла про основні етапи реалізації проєкту: розробку навчальної програми, навчально-методичного посібника і викладання курсу «Основи європейської проєктної діяльності» для аспірантів і магістрів, опрацювання технічних моментів, проведення групових інтерактивних занять, написання проєктних заявок для участі в європейських грантових програмах, створення колективних проєктів та їх захист, проведення тренінгів для науково-педагогічних працівників, організацію форумів, конкурсів проєктів та запровадження елементів проєктно-орієнтованого управління університетом.

Команда проєкту висловила слова щирої вдячності ректору ЗНУ Миколі Фролову, проректору з наукової роботи Геннадію Васильчуку, проректору з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександру Гурі та проректору з науково-педагогічної роботи Юрію Каганову за всебічну підтримку його реалізації, активну участь у підготовці і проведенні заходів проєкту, а також вагомий внесок у розвиток проєктної культури в ЗНУ, що як приклад кращих практик заслуговує на поширення у вітчизняному академічному просторі.

  Крім того, свою доповідь представила й координатор проєкту EVOLIA, учасниця проєкту EUROPROC, доцент ЗНУ Олена Тупахіна. Ця доповідь була присвячена порівняльному аналізу централізованої й децентралізованої моделей управління проєктною діяльністю у ЗВО. Спікер проаналізувала завдання, функції і різні концепції роботи проєктного відділу ЗВО, який виконує методологічну роботу, моніторить виконання робочих планів. Вона презентувала класифікацію різних типів проєктних відділів ЗВО, моделі управління проєктною діяльністю (централізована, гібридна, децентралізована) і продемонструвала їх порівняльний аналіз. Також були виокремлені ключові виклики в периферійному ЗВО: мовний бар’єр, брак фахівців, брак планування. Олена Тупахіна відзначила, що в ЗНУ була сформована децентралізована модель проєктної діяльності, яка включає таку структуру: підрозділи, проєктні групи і Рада з проєктної діяльності.

Своєю чергою, Ірина Сікорська презентувала доповідь про розвиток проєктної культури в академічному середовищі України на прикладі  проєктів програми Еразмус+ напряму ім. Жана Монне. Про проєктну діяльність у Львівському університеті, стан та перспективи розвитку розповіли інституційний координатор програми Еразмус+ Оксана Краєвська.

Змістовними та цікавими були також виступи проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв'язків Харківського національного університету мистецтв імені І.П.Котляревського Олександра Прийменка про проєктну діяльність у мистецькому закладі вищої освіти, завідувача кафедри української мови і літератури Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка Олени Семеног про функціонування Ресурсного центру професійного розвитку вчителя у  вимірах польських освітніх практик та завідувача кафедри маркетингу НТУ "Дніпровська політехніка" Сергія Касяна, який висвітлив «Міждисциплінарні європейські детермінанти міжнародного маркетингового позиціонування проєктної культури».

Не менш насиченим стало друге пленарне засідання,  значна частина якого була присвячена прикладам потужного руху соціального проектування у місті Запоріжжя. Дуже цікаві та емоційні доповіді представили: Катерина Акула, голова координаційної ради з питань Громадського бюджету м. Запоріжжя, яка розповіла про громадський бюджет як один з інструментів участі громади в муніципальному управлінні – виклики сьогодення; Ірайсат Магомедалієва, директорка громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій», яка поділилась досвідом щодо організації і проведення конкурсу соціальних ініціатив «Ми - це місто», координатором якого вона є, а також Інеса Носенко, голова правління Запорізької обласної ГО «Дивосвіт», яка висвітлила проблеми, успіхи, перспективи фандрейзінга  і міжсекторального  партнерства у діяльності громадських організацій.

Про потужні проекти, що реалізуються у Дніпровській області, доповіла Тетяна Дробахіна, піар-директорка Міжнародного джазового фестивалю "Джаз на Дніпрі". Доцент кафедри менеджменту Національного  університету водного господарства та природокористування Руслан  Костюкевич підняв вельми важливу тему щодо розвитку європейської проєктної культури та стратегування у сільських громадах, а представники кафедри менеджменту та управління проектами, зав. кафедри Ірина Чикаренко та професор Тетяна Маматова поділилися дуже цікавим досвідом ДРІДУ НАДУ щодо розвитку проєктної культури публічних управлінців через навчання управлінню проектами.

Наприкінці конференції її модератори Юрій Каганов та Вікторія Меняйло подякували всім учасникам за їх участь у цьому багатогодинному, але дуже цікавому та змістовному заході, що дало можливість поділитися накопиченим досвідом та новими ідеями.

Зі словами подяки до організаторів конференції звернувся Петро Крайнік, менеджер напряму Жана Моне Національного Еразмус+ офісу в Україні, який зазначив: «Ви своїм проектом формуєте реальну європейську проектну культуру та проектне середовище у Вашому університеті, а також через синергію з іншими проектами вносите значний вклад у формування цієї культури в Україні».

Від імені оргкомітету конференції Вікторія Меняйло звернулась на сторінці у соцмережі Фейсбук: https://www.facebook.com/groups/213037885939700/?multi_permalinks=682577878985696&notif_id=1590863464467778&notif_t=group_activity до її учасників із такими словами: «Висловлюємо вам слова глибокої вдячності за вашу зацікавленість та активну участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції, що відбулась 29 травня 2020 р. на платформі ZOOM у режимі безперервного 6-годинного онлайн-марафону!

Завдяки вашому високому професіоналізму, потужній енергетиці, а також самовідданості та любові до своєї справи нам з вами вдалося навіть в умовах віртуального простору створити неймовірно насичену атмосферу заходу, що дозволила поділитися один з одним власними напрацюваннями, продемонструвати найбільш цікаві події та проєкти, отримати колосальний потік нової, надзвичайно корисної інформації, пережити неймовірні емоції взаємного спілкування, розширити свої соціальні контакти!».

З усіма матеріалами щодо конференції можна ознайомитись за покликанням: https://drive.google.com/drive/folders/1dbZzyne6guTX26QcP8BrNbk3uOrhYUSo?usp=sharing

 

Олена Переверзєва

 

Схожі новини