
Нещодавно завідувач кафедри теплоенергетики та гідроенергетики інженерного навчально-наукового інституту Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) Андрій Чейлитко отримав патент на корисну модель «Спосіб одержання гідросилікатного наповнювача для бетонних виробів».
Як розповів Андрій Олександрович, ця корисна модель належить до виробництва легких пористих гранульованих теплоізоляційних матеріалів. Спосіб забезпечує поліпшення теплофізичних характеристик гідросилікатного матеріалу та зниження енергетичних витрат на його виробництво. Тобто, завдяки даному наповнювачу, можна робити бетонні блоки з підвищеним термічним опором, що значно покращує енергоефективність будівництва.
Це – уже не перший патент, який Андрій Чейлитко отримує за свої винаходи. Серед них такі, як спосіб одержання пористого гранульованого матеріалу на основі кремнезему; вимірювач питомої електропровідності; пустотна цегла, а також вимірювач електронної теплопровідності. За словами науковця, всі ці патенти стосуються підвищення енергоефективності та поліпшення теплофізичних характеристик теплоізоляційних матеріалів.
Ні для кого не таємниця, що між отриманням патенту та його реалізацією минає деякий час, нерідко – значний. Та в Андрія Олександровича вже є кілька винаходів, втілених у реальне виробництво. Зокрема, керамзити, керамзитобетони та гідросилікати із дешевої сировини широко застосовуються акціонерним товариством «Мотор Січ» та низькою невеликих будівельних фірм.
Технічний напрямок, який потребує розвиненого логічного мислення, захопив Андрія Чейлитка ще з дитинства. Тому він й обрав для навчання спеціальність теплоенергетика в тоді ще інженерній академії.
Зі студентських років науковець захопився двома глобальними напрямами: енергоефективність та «зелена» енергетика; розробляв техніко-економічне обґрунтування для впровадження альтернативних джерел енергії на Азовському узбережжі. «До речі, свою магістерську роботу, - говорить Андрій Чейлитко, - я писав саме з підвищення енергоефективності бази відпочинку в м. Приморськ. Тоді на мій захист навіть приїжджав О.В. Богуслаєв, щоб оцінити запропоновані заходи. Більшість із них було профінансовано, а мене взяли на роботу до корпорації “Мотор Гарант”».
З того часу Андрій Олександрович став справжнім науковцем і захистив як кандидатську, так і докторську дисертації. На сьогодні коло його наукових інтересів дуже різноманітне. Зокрема, Андрій Чейлитко займається розвитком теоретичних основ формування теплофізичних властивостей теплоізоляційних матеріалів шляхом управління процесами тепломасообміну в пористих структурах, чому й присвятив захищену в 2019 році докторську дисертацію.
«Для мене як для науковця, – зазначив Андрій Олександрович,– сьогодні найбільш актуальними та перспективними є питання “зеленої” енергетики як засобу одержання екологічно-чистої енергії та енергоефективність її використання (тобто енергозбереження). Тільки одночасно рухаючи ці два наукові напрямки, можна вирішити актуальні задачі як в енергетиці, так й в екології».
Андрій Чейлитко не тільки викладач, завідувач кафедри й талановитий науковець. Він – кваліфікований енергоаудитор із сертифікації енергетичної ефективності будівель. Тож він активно працює у галузі енергоаудиту багатоквартирних будинків, веде активну громадську діяльність, зокрема є членом редакційної колегії фахового збірника «Металургія», рецензентом міжнародного журналу Rocznik Ochrona Środowiska (Annual Set the Environment Protection).
«Планую, займаючись “зеленою” енергетикою, розпочати активне впровадження сонячних колекторів та панелей, а також – підготовку фахівців для вітроелектростанцій, – розповів про свої подальші плани науковець. – Враховуючи різке погіршання екологічної ситуації регіону та мого самопочуття у рідному місті (я – алергік), планую рішуче вплинути на діяльність та бездіяльність місцевих та обласних громад. У мене є багато наукових ідей та розробок, що можна було б впровадити для поліпшення екологічної ситуації».
Інженерний навчально-науковий інститут