Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Факультет журналістики продовжує роботу за програмою «Еразмус+» (напрямок КА2)

Факультет журналістики продовжує роботу за програмою «Еразмус+» (напрямок КА2)

Факультет журналістики продовжує роботу за програмою «Еразмус+» (напрямок КА2)
16.10.2020 15:30 Все Головні новини Факультети Журналістики ZNU Zaporizhzhia National University факультет журналістики проєктна діяльність міжнародна діяльність проєкт Еразмус+ Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards Integrity and Professionalism/DESTIN

На сьогодні серед пріоритетних завдань факультету журналістики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) – розвиток проєктної міжнародної діяльності та модернізація освітніх програм із підготовки журналістів. Важливим складником такої діяльності є активна участь науковців факультету в реалізації проєкту «Еразмус+» (напрямок КА2: розвиток потенціалу вищої освіти) «Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм» (Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism / DESTIN).

Це – трирічний (з 15 листопада 2018 р. по 15 листопада 2021 р.) міжнародний проєкт-консорціум. Він об’єднав більш ніж 50 представників із 20 установ і закладів вищої освіти Європи та України задля розробки та впровадження в навчання нових стандартів журналістської освіти в Україні з урахуванням досвіду європейських країн.

Серед них – чотири європейські виші: Університет Бат Спа (Великобританія), Університет Адама Міцкевича (Польща), Університет Ліннаея (Швеція), та Дан Лірі Інститут мистецтвознавства, дизайну та технологій (Ірландія). А також – десять українських: Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького, Львівський національний університет ім. І. Франка, Міжнародний економіко-гуманітарний університет (м. Рівне), Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича, Маріупольський державний університет, Сумський державний університет, Український католицький університет (м. Львів), Ужгородський національний університет і, власне, Запорізький національний університет. Крім того, серед його учасників – професійні організації: Світова університетська служба (Австрія), Мережа з журналістської етики (Великобританія), Європейська асоціація підготовки журналістів (Нідерланди), Громадське Радіо (Україна) та Українська асоціація студентів.

До речі, варто відзначити, що сама участь у цьому проєкті свідчить про неабиякий освітянський потенціал факультету журналістики ЗНУ: на момент їхнього приєднання до переліку учасників консорціуму-українських вишів конкуренція на отримання міжнародної допомоги за програмою «Erasmus+ Capacity Building in Higher Education» була високою, як ніколи: із 874 заявок з усього світу було профінансовано лише 118. До речі, загальна сума гранту, виділеного на реалізацію цього проєкту, становить майже 800 тисяч євро (на кожен з українських вишів припадає від 40 до 50 тисяч євро).

На початку втілення в життя проєкту, під час установчої конференції, її учасники – представники всіх закладів вищої освіти й професійних організацій – окреслили ключові етапи реалізації упродовж трьох років (2019-2021 рр.). Зокрема, йшлося про проведення аудиту бакалаврських і магістерських програм із журналістики десятьох університетів-учасників консорціуму, опитування студентів і випускників факультетів журналістки щодо якості освітніх програм, а також – про налагодження шляхів співпраці з медійниками-роботодавцями. Представники Запорізького національного університету активно долучилися до всіх етапів його реалізації.

Початковим етапом участі в проєкті для представників українських вишів стало ознайомлення з досвідом іноземних колег. Зокрема, декан факультету журналістики Віктор Костюк, заступник декана з міжнародного співробітництва, доцент кафедри журналістики Катерина Сіріньок-Долгарьова та доцент кафедри німецької філології та перекладу факультету іноземної філології Олена Тупахіна побували з ознайомчим візитом в Університеті Бат Спа (Великобританія). Також представники факультету журналістики ЗНУ вивчили, як готують журналістів у закладах вищої освіти Ірландії, Польщі та Швеції.

У травні 2019 року відбулися тренінги від європейських колег та загальна конференція науковців вишів-учасників консорціуму, присвячена якості журналістської освіти, на базі Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Наступним етапом реалізації проєкту DESTIN стала активна робота науково-педагогічного колективу факультету журналістики ЗНУ з розробки новітніх освітніх програм для бакалаврату та магістратури.

Крім того, до Запорізького національного університету вже в цьому році завітали представники європейської комісії. Вони ознайомилися з матеріально-технічною базою факультету журналістики, з його освітніми програмами. Також іноземні партнери зустрілися з керівництвом університету й факультету, з його викладачами, випускниками та студентами, зі співробітниками навчального відділу та з роботодавцями. Останнє – важливо, оскільки під час реалізації проєкту планується при підготовці успішних фахівців, зокрема, орієнтуватися на вимоги стейкхолдерів.

За результатами свого візиту іноземні колеги позитивно оцінили зусилля представників ЗНУ з реалізації проєкту й надали низку рекомендацій, які на факультеті журналістики врахували під час створення оновлених освітніх програм для здобувачів освіти різних рівнів.

На сьогодні в Запорізькому національному університеті триває активна реалізація проєкту. Так, із початку цього навчального року першокурсники бакалаврату й магістратури факультету журналістики розпочали навчання за оновленими освітніми програмами, які отримали схвалення іноземних учасників проєкту.

Декан факультету журналістики Віктор Костюк, розповідаючи про зміни в навчанні майбутніх журналістів, наголосив:

- Для першокурсників бакалаврату від початку цього навчального року збільшилася кількість практичних дисциплін, які формують конкретні вміння професійного журналіста. Зокрема, йдеться про набуття студентами професійних навичок, необхідних при збиранні інформацію, написанні новин, створенні аудіо- та відеопродукції тощо.

Що ж до магістратури, то її попередня освітня програма з журналістики в ЗНУ пропонувала набір дисциплін, які формували журналіста, науковця, викладача вишу. Нова журналістська магістерка позбулася, насамперед, педагогічного складника. На сьогодні магістранти журналістики розвиватимуться як аналітики в галузі ЗМІ, медіаменеджери та науковці. Низка навчальних дисциплін сприятиме набуттю актуальних, запитаних суспільством і ринком праці навичок і вмінь. Зокрема, йдеться про курси «Політичної журналістики», «Медіакритики», «Есеїстики», «Аналітичного письма», які поглиблюють погляд студентів на стан і перспективи розвитку медійної галузі в Україні та світі. Такі дисципліни, як «Академічне письмо», «Якісні й кількісні методи медіадосліджень» озброять магістрантів надійним науковим інструментарієм для вивчення найрізноманітніших суспільних процесів, які перебувають під впливом медій.

Курси «Стратегічного менеджменту комунікації», «Управління проєктами», «Психологічних і освітніх технологій у медіаменеджменті» формуватимуть украй важливі в управлінській сфері інтегровані навички. Це – й комунікація в колективі і з колективом, продуктивна взаємодія в команді, ефективна боротьба з психоемоційним вигорянням на роботі та професійною деформацією. Також важливо, що в новому навчальному році магістранти журналістики мають свободу у виборі дисциплін професійної підготовки, що цілком відповідає стандартам європейської моделі журналістської освіти.

Своєю чергою, доцент кафедри журналістики Павло Мірошниченко, який викладає в першому семестрі для магістрів курс «Психологічні й освітні технології в медіаменеджменті» розповідає:

- Цей курс щойно цього навчального року стартував на магістерці журфаку. Я, власне, читаю перший розділ цієї дисципліни, що пов'язаний із питаннями психологічних технологій у медійному менеджменті. Напевно, зарано наразі говорити про ґрунтовні висновки ефективності цього курсу, однак вже зараз я на 100 відсотків упевнений у конкретній практичній його користі для студентів і студенток магістерки з журналістики. Заняття відбуваються в дружній атмосфері плідної командної праці. Всі мають змогу випробувати власні сили в розв'язанні цікавих і непростих задач із психології управління, зокрема й креативними індустріями, до яких належать і мас-медіа. Так само на заняттях студенти можуть коригувати, спираючись на обмін думками, критичні зауваження колег, концепції власних медійних організацій, що є індивідуальним завданням курсу. Маю надію, що захист цих завдань засвідчить високий рівень фахової підготовки магістрантів!

Водночас в університеті триває організаційна робота з подальшої реалізації проєкту. Так, нещодавно заступник декана з міжнародного співробітництва, доцент кафедри журналістики Катерина Сіріньок-Долгарьова взяла участь в онлайн-засіданні зборів менеджерів DESTIN, яке проводив дистанційно Ієн Геді, керівник проєкту від Університету Бат Спа (Великобританія). Його учасники обговорили питання подальшої реалізації проєкту й нинішні виклики в час карантинних обмежень, спланували роботу на цей навчальний рік. В рамках проєкту факультет журналістики ЗНУ працюватиме у складі групи, яка розроблятиме онлайн-курси з медіаграмотності.

На сьогодні, за часів гібридної війни, такі курси з медіаграмотності, як ніколи, актуальні. Адже на них навчають, як розпізнавати фейки, знаходити джерела інформації, яким можна довіряти, яким чином працювати з інформацією та перевіряти її достовірність тощо. Представники науково-педагогічного колективу факультету журналістики постійно організовують такі курси для різних верств населення, зокрема для шкільних вчителів і старшокласників. Крім того, вони готують тренерів, які б змогли проводити заняття з медіаграмотності в усіх куточках Запорізької області.

В організації освітнього процесу факультет тісно співпрацює зі своїми випускниками. Зокрема, 6 і 7 жовтня, за ініціативи випускниці Анни Самойленко, проведено дводенну конференцію із практики комунікацій «ЗЕФІР», в якій взяли участь фахівці у сфері журналістики, зв’язків із громадськістю, реклами, видавничої діяльності.

Підсумком співпраці всіх учасників проєкту «Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм» (Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism/DESTIN) стануть розроблені ними практичні рекомендації для Міністерства освіти і науки України щодо модернізації журналістської освіти в українських вишах і підготовки фахівців у галузі журналістики за міжнародними стандартами.

 

Таміла Тарасенко

 

 

 

Схожі новини