Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулося підсумкове засідання Вченої ради

У ЗНУ відбулося підсумкове засідання Вченої ради

У ЗНУ відбулося підсумкове засідання Вченої ради
23.12.2020 16:55 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University Вчена рада Центр інтенсивного вивчення іноземних мов Центр післядипломної освіти додаткові освітні послуги кадрові питання нагородження

Двадцать другого грудня відбулося підсумкове засідання Вченої ради ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) під головуванням ректора, професора Миколи Фролова. Захід відбувся очно за участю робочого складу Вченої ради університету, які таємним голосуванням вирішували кадрові питання, із дотриманням маскового режиму та інших необхідних карантинних заходів.

На початку засідання ректор Микола Фролов традиційно привітав учасників і вручив дипломи про присвоєння наукових ступенів науково-педагогічним працівникам. Так, диплом доктора педагогічних наук здобула доцент Вікторія Меняйло, яка працює в галузі реформування освіти і науки в Україні за європейськими стандартами, забезпечуючи теоретичні та методичні аспекти підготовки здобувачів PhD в ЗНУ. Атестат доцента кафедри фізичної культури і спорту отримав Сергій Булах, і ще один атестат – доцента кафедри фізичної терапії та ерготерапії вручили Катерині Царенко.

У рамках порядку денного з кадрових питань виступили перший проректор, професор Олександр Бондар та проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук. Під час засідання його учасники процедурою таємного голосування затвердили присвоєння вченого звання професора по кафедрі конституційного та трудового права Наталії Галіциній та звання доцента по кафедрі акторської майстерності та дизайну Тетяні Гердовій.

Також учасники заходу проголосували щодо обрання на вакантні посади: завідувача кафедри підприємництва, менеджменту організацій та логістики, професора Людмили Бухаріної; доцента кафедри німецької філології і перекладу Сергія Вапірова; завідувача кафедри прикладної математики і механіки, професора Віктора Грищака; завідувача кафедри романської філології і перекладу, доцента Ірини Шаргай; завідувача кафедри журналістики, професора Людмили Чернявської.

Надалі звіт про роботу спеціалізованих вчених рад університету представив проректор з науково-педагогічної роботи, професор Юрій Каганов. Він акцентував увагу учасників зібрання на основних моментах розвитку й досягненнях цього важливого сегменту діяльності університету, який займається підготовкою наукових кадрів для ЗНУ та інших ЗВО України. Так, доповідач навів графік динаміки зростання кількості спеціалізованих вчених рад з 2012 по 2020 роки. На сьогодні в ЗНУ функціонує 7 таких рад, із яких 6 мають докторський та 1 – кандидатський рівень. Усі вони плідно працюють: лише в поточному, 2020, році тут відбулися успішні захисти 58 докторських, кандидатських дисертацій здобувачів наукових ступенів вищої освіти, із них 23 були захищені аспірантами, докторантами та співробітниками ЗНУ. Так, у спеціалізованій ученій раді Д 17.051.01 «Історичні науки» за вказаний період пройшли захисти 7 дисертацій, із яких 3 були докторські; у спеціалізованій ученій раді Д 17.051.02 «Філологічні науки» – 8 (1 докторська); Д 17.051.05 «Філософські науки» – 5 (1 докторська); К 17.051.06 «Фізико-математичні науки» – 4; Д 17.051.07 «Юридичні науки» – 21 (11 – докторські); Д 17.051.08 «Економічні науки» – 7 (3 докторські); Д 17.051.09 «Педагогічні науки» – 6 (1 докторська).

Окрім цього, згідно з новими стандартами підготовки PhD-кадрів, в університеті організували роботу разових спеціалізованих вчених рад для атестації здобувачів ступеня доктора філософії. Зокрема, відбулося засідання 14 рад зі спеціальності 081 «Право», 3 – із 032 «Історії та археології», 2 – із 051 «Економіки».

Підбиваючи підсумки діяльність спеціалізованих вчених рад, Юрій Каганов наголосив: «Усі спеціалізовані вчені ради впоралися з поставленими перед ними завданнями, попри труднощі, спричинені карантинними обмеженнями. Захисти проходили з дотриманням усіх нормативно-правових вимог у гібридному форматі: офлайн-онлайн. Тексти представлених до захисту робіт пройшли ретельну перевірку на плагіат, після чого були виставлені на сайті відділу аспірантури і докторантури у вільному доступі. Окрім іншого, фінансові показники прибутковості від роботи спеціалізованих вчених рад склали 492 тис грн, що надійшли на рахунок університету. Зауважень із боку МОН України щодо роботи спеціалізованих вчених рад ЗНУ не було, а також маємо гарні показники й тенденції щодо зростання ефективності їхньої діяльності та кількості захистів, які відбуваються тут. Свідчить про це й зростання довіри до ЗНУ з боку колег, що працюють в інших ЗВО!» (повний звіт щодо цього питання незабаром буде опублікований на сайті).

Учасники засідання затвердили проєкт ріщення з даного питання, а ректор Микола Фролов особисто подякував головам спеціалізованих вчених рад за їхню відповідальну й ефективну діяльність.

Про стан та основні завдання щодо розвитку системи надання додаткових освітніх послуг, вдосконалення механізмів їхнього організаційного забезпечення доповіли на засіданні проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук та керівник Центру післядипломної освіти, доцент Сергій Ільїн.

Геннадій Васильчук зупинився на діяльності мовних центрів, що працюють на базі університету. Центр інтенсивного вивчення іноземних мов (функціонує з 1996 р.) організовує та проводить роботу курсів з іноземних мов. До складу Центру входять кілька мовних центрів:

- центр німецької мови, партнер Ґете-інституту, який у Запоріжжі є офіційним акредитованим партнером німецького культурного центру «Goethe-Institut в Україні», де вивчають німецьку мову за комунікативною методикою від рівня А1 до рівня С2, а також організовують та проводять іспити на отримання міжнародного сертифіката володіння німецькою мовою Ґете-інститута. У березні 2019 року центр німецької мови, партнер Ґете-інституту успішно пройшов акредитацію, за відповідність стандартам якості викладання німецької мови отримав «знак якості Goethe-Institut», що також позитивно впливає на імідж університету, адже Центр зарекомендував себе як надійний мовний центр-монополіст, який гарантує якісні освітні послуги на базі найпотужнішого університету регіону;

- французький лінгвістичний центр, де з початкового рівня можливо вивчити французьку мову, а також підготуватися до складання міжнародних екзаменів із французької мови. Заняття проводяться висококваліфікованими фахівцями ЗНУ, які неодноразово пройшли стажування у Франції, мають науковий ступінь та великий досвід викладання;

- безпосередньо центр інтенсивного вивчення іноземних мов, в якому вивчають англійську, польську, іспанську, турецьку мови, а також російську мову для іноземців;

- окремою структурою також є Школа Конфуція, на базі якої слухачі вивчають китайську мову.

Після завершення курсів у разі успішного проходження навчання та відповідного фінального контролю слухачі отримують сертифікат на підтвердження рівня володіння іноземною мовою, де зазначається період навчання, програма, рівень та оцінка.

Зважаючи на виклики сьогодення та продовження Концепції вивчення іноземної мови в ЗНУ, особлива увага приділяється курсам іноземних мов для науково-педагогічних працівників згідно Загальноєвропейських рекомендацій із мовної освіти ради Європи, що передбачають для науковців володіння іноземною мовою на рівні В2 (англійська, німецька, французька тощо). За останні 3 роки курси відвідували 67 науково-педагогічних працівника ЗНУ та інших ЗВО області, це – 8 академічних груп, багато хто з них пройшов кілька рівнів поспіль – від А2 до В2+.

У період карантину заняття проводяться в дистанційній формі – на платформі Zoom. Найбільш мотивовані слухачі серед шкільної молоді та випускників бакалаврату цього року успішно пройшли іспит та стали студентами омріяних закладів вищої освіти, зокрема ЗНУ.

Але незважаючи на те, що Центром проводиться постійна рекламна кампанія із залучення слухачів для проходження програми, цього року вступники продемонстрували не зовсім втішні результати ЄВІ, адже майже по 300 осіб цього та минулого року не змогли подолати іноземну мову. Причинами цього керівники Центру інтенсивного вивчення іноземної мови вбачають недостатньо організовану на факультетах роботу, низьку вмотивованість студентів, адже багато з них не планують навчання в магістратурі, або невиправдану впевненість у своїх силах тих, хто прагне стати магістром.

За три останні роки контингент Центру становив майже 1946 слухачів, що належать до різних категорій. Проте, порівняно із минулим роком, у 2020 кількість слухачів значно скоротилася – до 455, що викликано умовами карантинних обмежень, дистанційного навчання, високого рівня конкуренції між тими, хто надає подібні послуги різної якості в Запорізькій області. Однак значною є сума грошових надходжень від роботи мовних центрів ЗНУ, за останній рік складає – 1 445 045 грн.

Наступного року передбачаються такі напрямки діяльності мовних центрів: триватиме набір слухачів на другий семестр, зокрема курси з підготовки до ЄВІ з іноземної мови для вступників магістратури 2021 року; груп з інтенсивного вивчення англійської мови; мовна підготовка викладачів; курси на базі центру німецької мови, партнера Ґете-інституту. Продовжать також розвивати корпоративні форми навчання іноземних мов для співробітників підприємств міста, таких як ПАТ «Мотор Січ», АБ «Укргазбанк», ведуться перемовини щодо навчання співробітників АТ «Запорізький завод феросплавів».

Задля поліпшення рівня академічної мобільності студентів та науково-педагогічних працівників нашого університету, Центром проводяться безкоштовні тестування з метою визначення їх рівня володіння іноземною мовою, згідно з Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти для подальшої участі в міжнародних проєктах Європейської Ради з наданням довідки встановленого зразка.

Також визначені основні завдання на наступний період задля подолання негативних наслідків карантину: продовжити роботу в напрямку програми «Мовна підготовка викладачів (англійська)»; найближчим часом планується запустити роботу груп з інтенсивного вивчення англійської, польської, іспанської мови; співпрацювати з деканами факультетів задля проведення профорієнтаційної роботи щодо залучення студентів 4 курсу на підготовчі курси до магістратури; задля популяризації вивчення іноземних мов провести рекламну кампанію серед студентів та науково-педагогічних працівників нашого вишу, а також всіх охочих шляхом зустрічей-консультацій, розміщення інформації на сторінках популярних соціальних мереж.

Питання щодо підвищення ефективності роботи мовних центрів у ЗНУ викликало жваву дискусію в залі, зокрема керівництво та присутні обговорили й запланували заходи, що мають стимулювати інтерес старшокурсників бакалаврату до підвищення рівня володіння іноземною мовою, особливо тих, хто прагне вступати до магістратури або брати участь у програмах міжнародного стажування.

Надалі в своєму виступі керівник Центру післядипломної освіти, доцент Сергій Ільїн зупинився на основних завданнях і додаткових послугах, які пропонує цей структурний підрозділ. Основними пропозиціями є: професійна перепідготовка військовослужбовців та соціальна адаптація учасників АТО/ООС (у рамках проєкту «Україна-Норвегія»); професійна атестація; підвищення кваліфікації вчителів (викладачів) шкіл і коледжів Запоріжжя та Запорізької області за акредитованими напрямами; підготовка менеджерів (управителів) житлового будинку (групи будинків); курси підвищення кваліфікації щодо вільного володіння державною мовою; короткострокові семінари.

Як наголосив доповідач, з огляду на непростий період та умови карантинних обмежень, завдання, поставлені перед ввіреним йому підрозділом, були виконані в повному обсязі. Станом на грудень 2020 року на курси підвищення кваліфікації зарахували 958 осіб, що на 47 осіб більше ніж за попередній аналогічний період. Збільшення контингенту, відкриття нових напрямків і діяльність тих, що вже існують, призвели до збільшення надходжень у порівнянні з 2019 р., наразі це – 1329525,58 грн. Найбільш прибутковими напрямами діяльності Центру стали: курси ПК «Підготовка менеджерів (управителів) багатоквартирних будинків» (10 осіб – ветерани АТО/ООС – навчалися за рахунок коштів Міжнародного фонду соціальної адаптації); професійна перепідготовка воїнів АТО/ООС (Центр активно співпрацює з районними управліннями соціального захисту населення); Проєкт «Україна-Норвегія».

Також основними завданнями та перспективами розвитку Центру є: співпраця зі співробітниками Центру професійного розвитку педагогічних працівників Запорізької міської ради, керівництвом загальноосвітніх шкіл та ліцеїв з питань підвищення кваліфікації педагогічних працівників; розширення зв’язків із підприємствами та установами Запорізького регіону; організація співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ з питань покращення якості надання освітніх послуг з підвищення кваліфікації та перепідготовки працівників соціальної галузі (Проєкт міжнародної технічної допомоги № 2019.1813.5 «Зміцнення ресурсів для сталого розвитку приймаючих громад на сході України», Кластер «Перспективи розвитку східних регіонів України»); запровадження курсу «Підвищення кваліфікації метрологів»; розширення реалізації проєкта «Україна-Норвегія» за програмою «Менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)»; активізація роботи в напрямку запровадження нових сертифікаційних програм, програм підвищення кваліфікації тощо.

Сергій Ільїн також відзначив, що найбільш активно до роботи у Центрі післядипломної освіти залучаються представники науково-педагогічного складу інженерного навчально-наукового інституту та факультетів фізичного виховання, менеджменту, економіки та філологічного. А ще – ЦПО завжди відкритий до пропозицій кожного факультету та кожної кафедри щодо розширення діяльності з надання додаткових освітніх послуг, що є також одним з основних завдань на 2021 рік.

У розділі «Різне» відбулися обговорення та затвердження наступних питань: освітньо-професійних програм за спеціальностями для здобувачів ступенів вищої освіти бакалавра і магістра (доповідач: перший проректор Олександр Бондар); Правил прийому до Запорізького національного університету в 2021 році та додатків до них, Положення про Приймальну комісію на 2021 рік, Правил прийому до фахових коледжів Запорізького національного університету у 2021 році та додатків до них (доповідач: відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ Станіслав Іваненко); програм атестаційних екзаменів за спеціальностями ЗНУ для здобувачів ступеня вищої освіти бакалавра, програм атестаційних екзаменів за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодший спеціаліст, ліміту стипендіатів фахових коледжів ЗНУ (доповідач: керівник навчального відділу Людмила Нестеренко). Також йшлося про визнання результатів підвищення кваліфікації (стажування) за неакредитованими програмами та шляхом неформальної/інформальної освіти науково-педагогічних працівників ЗНУ, рекомендацію до друку навчально-методичної літератури та електронного фахового наукового видання «Юридичний науковий електронний журнал», а ще – стосовно фінансового забезпечення діяльності ЗНУ в 2021 році.

Наприкінці заходу учасників засідання та увесь багатотисячний колектив ЗНУ привітав ректор Микола Фролов із прийдешніми новорічними та різдвяними святами, а також побажав представникам університетського колективу буди здоровими, зберігати й примножувати досягнення і напрацювання у наступному році, а ще – нездоланного оптимізму і наснаги.

 

 

 

 

Схожі новини