Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники ЗНУ – серед активних учасників і організаторів профільних наукових заходів щодо підприємництва аграрної галузі

Представники ЗНУ – серед активних учасників і організаторів профільних наукових заходів щодо підприємництва аграрної галузі

Представники ЗНУ – серед активних учасників і організаторів профільних наукових заходів щодо підприємництва аграрної галузі
11.02.2021 13:07 Все Головні новини Факультети Менеджменту ZNU Zaporizhzhia National University факультет менеджменту кафедра підприємництва менеджменту організацій та логістики наукова діяльність конференція засідання

Днями в ЗНУ відбулася II міжнародна науково-практична конференція «Підприємництво в аграрній сфері: глобальні виклики та ефективний менеджмент» в рамках проведення ХХ агропромислової спеціалізованої виставки «АгроТехСервіс-2021» та онлайн-конференції «2021 рік – очікування для аграріїв, перспективи, виклики та ризики». Організаторами заходу виступили представники кафедри підприємництва, менеджменту організацій та логістики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) та Запорізької торгово-промислової палати за підтримки Міністерства освіти і науки України та Запорізької міської ради.

Серед учасників заходу, окрім науковців ЗНУ, також були представники багатьох українських та закордонних закладів вищої освіти: Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Дніпровського державного аграрно-економічного університету, Донецького державного університету управління, Поліського національного університету, Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва, Херсонського державного аграрно-економічного університету, Вільнюського технічного університету імені Гедимінаса (Литва), Софійського університету Св. Климента Охридського (Болгарія) та Словацького сільськогосподарського університету в Нітрі (Словаччина).

У складі організаційного комітету конференції від ЗНУ виступили перший проректор Олександр Бондар, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, декан факультету менеджменту Ірина Шавкун, завідувач кафедри підприємництва, менеджменту організацій та логістики Людмила Бухаріна та доцент цієї кафедри Юлія Полусмяк. Пленарне засідання відбулося на базі виставкового центру «Козак-Палац» і проходило онлайн на платформі ZOOM. Модератором виступив голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков. Основними темами, що обговорили його учасники, стали: державні програми підтримки агросектору у 2021 році; зміни у законодавстві України, стимулюючі фактори; ситуація на внутрішньому ринку країни, очікування та ризики; експортні можливості продукції сільськогосподарського призначення у 2021 році; зерновий ринок України: виклики та перспективи; основні напрями програми «USAID AGRO» з підтримки розвитку агро-ММСП та сімейних ферм; плодоовочевий сектор Півдня України, перспективи, ризики, можливості; проблеми та перспективи експорту продукції сільськогосподарського машинобудування.

У рамках європейської інтеграції Україна наразі розглядається як повноцінний партнер аграрного ринку, який має величезний потенціал. Аналіз перспективних напрямів співробітництва з аграріями та відповідні програми, до яких наразі можуть приєднатися й українські господарники, представив присутнім керівник проєкту «Агроторгівля України» Андре Пілінг (Німечина). Він докладно зупинився на Програмі «Зелена угода», яка розроблена європейськими експертами у рамках стратегії сталого розвитку, запропонованої ООН до 2030 року. Це проєкт органічного сільського господарства, який спирається на так звану стратегію «З лану до столу» і передбачає скорочення обсягів використання хімікатів та небезпечних пестицидів, неорганічних добрив, а також зменшення протимікробних препаратів у процесі вирощування тварин та аквакультур. У результаті реалізації передбачуваних програмо заходів до 2030 року 25% загальної кількості сільськогосподарських угідь ЄС будуть застосовуватися для органічного землеробства. Отже, обсяги виробництва продукції та кормів для органічного тваринництва будуть зменшені. Цей розрив європейські країни планують подолати, завдяки імпорту продукції, зокрема органічної білкової продукції для худоби тощо. Вказаний напрям співробітництва є перспективним і для українських аграріїв.

У своїй доповіді експерт представив механізм реалізації цієї спільної програми у рамках взаємодії «Україна – ЄС». Йшлося також про кроки щодо його реалізації та переходу України до органічного сільського господарства, завдяки чому вітчизняні виробники отримають можливість наростити обсяги виробництва в цій галузі, адже якісний український продукт має бути привабливим на європейському ринку. Також перспективним вбачається розвиток ринку сільськогосподарської техніки.

Доповідач проаналізував сучасний ринок сільськогосподарської продукції в світі та ЄС, частку українського імпорту в ЄС, який поки що є незначним. Наразі європейські фахівці працюють над розробкою механізму імплементації даної програми в сільське господарство України. Як відзначив експерт, це є викликом для українських аграріїв, а водночас вони отримають шанс збільшити обсяги виробництва і частку на ринку ЄС.

Розповів він і про кроки, які, на його думку, має здійснити Україна під час переходу до органічного сільського господарства, аби підвищити конкурентноспроможність своєї продукції, бути привабливими і збільшити обсяги імпорту у країнах Євросоюзу. Зокрема, надав аналіз потреб і пріоритетів європейського ринку сільськогосподарської продукції. Сам Андре Пілінг особисто відвідував Запоріжжя й бачить широкі перспективи щодо розвитку співробітництва. Насамкінець доповідач відповів на цікаві для учасників конференції запитання. А ще – запросив колег відвідати вебінари, присвячені цій темі.

Учасники заходу, зокрема, відзначили, що вирішення даного питання потребує довгострокових фінансових інструментів, що сприятимуть реалізації потенціалу українського агросектору.

 

Олена Хлистун

 

 

 

Схожі новини