Наукові заходи кафедри підприємництва, менеджменту організацій та логістики зібрали чимало фахових експертів під час проведення міжнародної конференції

У ЗНУ організували II міжнародну науково-практичну конференцію «Підприємництво в аграрній сфері: глобальні виклики та ефективний менеджмент» в рамках проведення ХХ агропромислової спеціалізованої виставки «АгроТехСервіс-2021» та онлайн-конференцію «2021 рік – очікування для аграріїв, перспективи, виклики та ризики». Організаторами заходу виступили представники кафедри підприємництва, менеджменту організацій та логістики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) та Запорізької торгово-промислової палати за підтримки Міністерства освіти і науки України та Запорізької міської ради.
На продовження роботи заходу представник Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, начальник управління землеробства та рослинництва департаменту аграрної політики Сергій Карасевич розповів про держпідтримку АПК у 2020 році. Наразі обсяги фінансування, які будуть спрямовані на підтримку фермерів, суттєво збільшено – до 4,5 млрд грн, а також спрощено процедуру отримання кредитних коштів, розробляється новий правовий механізм у системі державного страхування у даній галузі.
Окрім цього, він зауважив, що для фермерів існує механізм купівлі/продажу землі сільськогосподарського призначення, а от для приватних осіб щойно розроблений, але ще не запущений у дію. Цей пункт викликав жваву дискусію серед присутніх, адже даний закон, на думку учасників зібрання та експертів, повинен бути доопрацьований, аби купували землю саме ті, хто на ній буде працювати, і це не стало проблемою.
Надалі керівник проєкту «Технічна допомога на підтримку впровадження операції «Основний кредит для аграрної галузі – Україна» Штефан Розенов надав інформацію щодо програми кредитування від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) щодо кредитування аграрного бізнесу. Програма діє до 2023 року і може стати у нагоді фермерам, які є виробниками зернових, олійних культур, аквакультур/риболовства. Доповідач також наголосив на тому, що цей проєкт має недостатній консалтінг в Україні, а тому українські аграрії, особливо представники малого та середнього бізнесу ще недостатньо поінформовані про його переваги.
Йшлося також про тренди у системі сільськогосподарського імпорту, на які мають звернути увагу українські фермери у 2021 році. Передусім, експерти наголосили, що зберігатиметься попит на зернові та олійні культури. А ще про актуальні напрями цієї галузі розповів керівник служби бізнес-проєктів ІА «АПК-Інформ» Андрій Купченко. Він звернув увагу також на виклики минулого року, спричинені карантином, зміною кліматичних умов тощо, які обумовили скорочення обсягів сільськогосподарського виробництва.
Тенденція дещо зберігатиметься й у поточному році. Загальне зниження попиту на зернові та олійні культури, виробництво кормів, продуктів переробки тощо на внутрішньому ринку змушує господарників більш орієнтуватися на забезпечення зовнішнього попиту. Він докладно проаналізував фактори впливу, одним із яких також є нестабільність світового ринку. Проте в сучасних умовах спостерігається загальне коливання експортних цін на зерно, але декотрі ринки були втрачені для України – за рахунок інших постачальників. Разом із тим відкриваються й нові перспективи для постачальників: зокрема, Пакистан закуповує українське зерно, Китай збільшив обсяги закупівлі кукурудзи, ячменю. Йшлося й про інші цінові тренди.
Координатори й учасники зустрічі відзначили актуальність прогнозів агентства «АПК-інформ», поставили експерту запитання, а ще – порадили розширити прогнози й на плодо-овочеву галузь сільського господарства.
Керівник напрямку з розвитку продуктивності й доступу до ринків Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) Микола Гриценко презентував програму підтримки малого та середнього бізнесу, сімейних ферм тощо – від американських програм. Він звернув увагу на пріоритетні галузі підтримки й розповів про заходи щодо інформаційної підтримки представників різних напрямів сільського господарства – навчальні та консалтингові програми для фермерів тощо. Наразі, як повідомив доповідач, триває створення двох центрів агроконсалтингу разом з українськими аграрними ЗВО, створення центрів підтримки тваринництва, птахівництва, аквакультури, переробки продукції, школи птахівників тощо.
Мета цієї діяльності полягає в покращенні доступу виробників до ринків збуту: задля чого є потреба навчити українських фермерів вирощувати продукцію, яка відповідає міжнародним стандартам, адже це підвищує конкурентноспроможність української продукції на світовому ринку. Експерт також запросив виробників і всіх зацікавлених представників Запорізької області до співпраці.
Своєю чергою, керівник ГО «Інформаційно-консультаційний центр «Агро-Таврія», «Український проєкт бізнес-розвитку плодоовочівництва» UHBDP (Канада) Геннадій Подшивалов надав аналіз галузі плодово-овочевого виробництва та відповідного ринку України, який залежить від клімату. Наразі триває тенденція переходу на закрите виробництво, що дозволило з’явитися на прилавках незвичним для ринку України культурам: хурма, кизил, інжир, гранат тощо. Доповідач також надав відомості щодо динаміки виробництва і характеристику якості продукції.
Після завершення пленарного засідання першого дня також відбувся вебінар «Розвиток сімейних фермерських господарств, міжнародний та вітчизняний досвід». А вже 10 лютого проходили засідання секцій.
Підбиваючи підсумки роботи конференції, експерти наголосили на тому, що наразі перед сільськогосподарським сектором стоїть завдання з підвищення якості української продукції, загальної культури агроринку, що дозволить українським виробникам вже найближчим часом стати конкурентноспроможними на внутрішньому та зовнішньому ринках.
Переглянути матеріали конференції можна за покликаннмя:
https://drive.google.com/file/d/1KTGWRZBKJV-uG5uf1b7tXFiPYzz7XEvI/view
Олена Хлистун