
Днями відбулося чергове засідання Вченої ради ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), на якому головна увага була приділена таким питанням: звітам про виконання рішень Вченої ради університету за 2020 рік (доповідач – Олександр Бондар), виконання кошторису за 2020 рік та ухвалення кошторису на 2021 рік (доповідач – Оксана Арістова), ефективність діяльності ВСП «Запорізький металургійний фаховий коледж ЗНУ» (доповідачі – Лариса Тютюнник, Олена Грибанова) тощо. Засідання проходило під головуванням ректора, професора Миколи Фролова. На початку зібрання він привітав присутніх і ознайомив із порядком денним, який затвердили голосуванням.
Захід традиційно розпочався урочистим врученням документів, що підтверджують визначні наукові досягнення представників університету. Атестат про присвоєння вченого звання професора вручили проректору з науково-педагогічної роботи, доктору історичних наук Юрію Каганову. Диплом доктора наук із фізичного виховання та спорту отримала Світлана Караулова (кафедра фізичної культури і спорту), яка успішно захистила наукову дисертацію за спеціальністю «Олімпійський і професійний спорт».
Найважливішим питанням, яке заслухали члени Вченої ради ЗНУ цього дня, був звіт першого проректора Олександра Бондаря про хід і виконання рішень Вченої ради університету за 2020 рік. Доповідач презентував докладний аналіз діяльності Вченої ради за всіма напрямками, які розвиває університет, а також наголосив на успішному виконанні директив цього головного колегіального керівного органу всіма структурними підрозділами ЗНУ та відповідальними особами. Найкращі показники при цьому продемонстрували такі структурні підрозділи, як ВСП «Економіко-правничий фаховий коледж», наукова бібліотека, факультети – історичний, економічний, іноземної філології, а також – відділ аспірантури та докторантури, відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування. Олександр Григорович ще зазначив, що новий механізм розподілу державного фінансування в системі вищої освіти сьогодні змушує весь університетський колектив невпинно рухатися вперед і кожного максимально відповідально ставитися до виконання покладених на нього обов’язків.
За результатами наданого аналізу у 2020 році відбулося 14 засідань Вченої ради ЗНУ, 2 з яких проходили дистанційно, 2 – у Zoom-форматі. За звітний період обрали 19 науково-педагогічних працівників на вакантні посади та присвоїли 25 вчених звань науковцям університету. Доповідач представив також тематику питань, які вирішувалися на засіданнях Вченої ради ЗНУ. Вони були присвячені організації освітнього процесу в університеті, зокрема, в умовах дистанційного навчання, профорієнтаційній роботі та вступній кампанії, акредитації освітніх програм і забезпеченню якості освіти, виконанню Стратегії розвитку університету, впровадженню новацій в системі вищої освіти, студентському самоврядуванню, вирішенню кадрових та інших питань. На засіданнях обговорювалася найрізноманітніша тематика, як-от стан і перспективи технічної освіти, цифровізація та розвиток інформаційних технологій, надання додаткових освітніх послуг.
Також за час заходу йшлося про проблемні моменти. Серед них – внутрішні (потреба вдосконалення механізму щодо забезпечення максимально ефективного виконання рішень Вченої ради університету) та зовнішні об’єктивні чинники (карантин, зміни в законодавстві тощо). Між іншим, доповідач відзначив плідну діяльність сайту ЗНУ та пресслужби, де докладно та своєчасно висвітлюються головні події та директиви Вченої ради ЗНУ. Насамкінець ректор ЗНУ Микола Фролов і перший проректор Олександр Бондар одностайно підкреслили, що загальний успішний розвиток університету цілковито залежить від злагодженої роботи всіх університетських підрозділів, що має бути спрямована на виконання директив головного керівного органу – Вченої ради ЗНУ, а також на корпоративну співпрацю науково-педагогічних працівників.
Під час засідання Вченої ради ЗНУ також представила звіт про виконання кошторису за 2020 рік головний бухгалтер Оксана Арістова. Зокрема, вона зазначила, що загальні витрати університету склали торік близько 140 млн грн. При цьому у 2021 році поточні видатки на різні статті витрат значно збільшено: передбачувано, що вони складатимуть близько 155 млн грн. Отже, попри наявні труднощі та карантинні обмеження, у ЗНУ активними темпами здійснюються ремонтні роботи та модернізація матеріально-технічної бази. Своєчасно й в повному обсязі забезпечуються стипендіальні виплати для студентів, заробітна плата – для викладачів і співробітників, а також здійснюється преміювання представників університету за визначні наукові досягнення, передбачені умовами Колективного договору ЗНУ. Учасниками засідання був також ухвалений кошторис на поточний рік.
Про ефективність діяльності ВСП «Запорізький металургійний фаховий коледж ЗНУ» доповіла присутнім його директорка Лариса Тютюнник. Вона звернула увагу на розвиток коледжу від моменту його приєднання до ЗНУ. Зокрема, торік тут здійснили перший набір фахових молодших бакалаврів за традиційними прикладними спеціальностями, які користуються неодмінним попитом на ринку праці в Запорізькому регіоні: 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», 133 «Галузеве машинобудування», 136 «Металургія (спеціалізація «Обробка металів тиском»)», 136 «Металургія (спеціалізація «Виробництво сталі і феросплавів»)», 275.02 «Транспортні технології (на залізничному транспорті)», 273 «Залізничний транспорт». Вона також звернула увагу на розвиток дистанційної освіти у коледжі, а ще – зупинилася на аналізі проблемних моментів, пов’язаних із функціонуванням ЗМФК ЗНУ та методах їх подолання. На сьогодні в коледжі навчається 457 студентів на денній формі та ще 168 заочників. Упродовж останніх двох років тут спостерігається певне зростання загальної кількості студентів. Однак за окремими спеціальностями, які вимагають фундаментальних знань із математики, фізики тощо, відбувається зменшення їх кількості. Одним із пріоритетів освітянського колективу підрозділу на сьогодні є збереження та зростання контингенту студентів, а також надання якісних освітніх послуг. На допомогу вступникам на базі коледжу діють підготовчі курси, здійснюється ефективна профорієнтаційна робота, розширюється співпраця з факультетами ЗНУ та кафедрами ІННІ ЗНУ, які надають випускникам можливість продовжити навчання за різними напрямами вищої освіти. Також триває багаторічна співпраця з виробничниками області, зокрема до викладання у коледжі залучаються представники ПАТ «Запоріжсталь», АТ «Укрзалізниця» та інших підприємств. Завдяки цьому, більшість випускників коледжу працевлаштовуються за спеціальністю, інші ж продовжують здобувати вищу освіту – в ЗНУ та ІННІ ЗНУ.
Після наданого звіту перед представниками Вченої ради виступила директорка ЕПФК Олена Грибанова, яка надала аналіз діяльності Запорізького металургійного фахового коледжу ЗНУ за результатами роботи тут експертної комісії. Зокрема, вона відзначила актуальність й ефективність педагогічного колективу коледжу, який обрав правильний шлях в умовах карантину та дистанційного навчання. Атмосфера, що тут панує, вирізняється доброзичливістю, а також конструктивною співпрацею між студентами та викладачами. За період діяльності коледжу в структурі ЗНУ відбулося оновлення документації згідно нових вимог у системі передвищої фахової освіти, Положень, які стосуються функціонування підрозділу тощо. Також обговорили створення Наглядової ради на базі ЗМФК. Після внесення зауважень і рекомендацій учасники зібрання проголосували за проєкт рішення з даного питання.
Окрім іншого, у рамках засідання процедурою таємного голосування були вирішені кадрові питання (доповідач – проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук). Під час засідання присвоєні вчені звання: професорки по кафедрі промислового та цивільного будівництва Ірині Арутюнян, доцентки по кафедрі фізичного виховання Дар’ї Ванюк, доцента по кафедрі економічної кібернетики Сергію Іванову, доцентки по кафедрі управління персоналом і маркетингу Юлії Калюжній, доцента по кафедрі туризму та готельно-ресторанної справи Андрію Коноху, доцента по кафедрі програмної інженерії Олексію Кудіну, доцента по кафедрі теорії та методики фізичної культури і спорту Павлу Пиптюку. Також члени Вченої ради ЗНУ підтримали кандидатуру доцентки кафедри цивільного права Анни Шарої, яка була рекомендована на здобуття Премії Верховної Ради України для молодих вчених.
Наприкінці заходу вирішували організаційні питання, затвердженні на попередніх засіданнях науково-методичної ради та науково-технічної ради університету. Зокрема, вони стосувалися освітньо-професійних програм, змін та доповнень до Положення про організацію освітнього процесу, Положення про Екзаменаційну комісію з атестації здобувачів вищої освіти в ЗНУ, рейтингового оцінювання науково-педагогічних працівників, програм підвищення кваліфікації та іншого. Окрім цього, члени Вченої ради проголосували за створення на базі історичного факультету двох нових навчально-наукових лабораторій – з етнографічних досліджень та лабораторії історії повсякдення другої половини ХХ ст.
Учасники засідання також підтримали представлення до нагородження почесним званням «Заслужений працівник освіти України» першого проректора, доктора юридичних наук, професора Олександра Бондаря та призначення стипендії Кабінету Міністрів України за видатні заслуги у галузі вищої освіти завідувачу кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму, доктору економічних наук, професору Дмитру Бабміндрі. А ще – підтримали кандидатури колег з інших ЗВО на обрання в дійсні члени НАН України: за спеціальністю «Механіка ракетно-космічних систем» – директора Інституту технічної механіки НАН України, члена-кореспондента НАН Олега Пилипенка; за спеціальністю «Механіка» – наукового співробітника відділу міцності і надійності механічних систем інституту, доктора технічних наук, професора Інституту технічної механіки НАН України Володимира Пошивалова; за спеціальністю «Інформатика» – декана факультету прикладної математики Дніпровського національного університету ім. О. Гончара, членкині-кореспондентки НАН України Олени Кісельової; за спеціальністю «Матеріалознавство, технологія металів» – завідувача відділу магнітної гідродинаміки Фізико-технологічного інституту металів та сплавів НАН України, доктора технічних наук, професора Олексія Смірнова; за спеціальністю «Інформатика» –заслуженого діяча науки і техніки, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, професора кафедри математичного моделювання та штучного інтелекту Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського Сергія Яковлева.
Олена Хлистун