Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованець факультету менеджменту, підприємець Іван Чесноков

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває втілення в життя проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». І черговий його матеріал присвячений розповіді про досвід професійного становлення і успіху вихованця факультету менеджменту за спеціальністю «Менеджмент організацій», підприємець Івана Чеснокова (випускника 2001 року). Під час інтерв’ю він поділився з нами своїм розумінням професії, життєвим досвідом і надав корисні поради.
- Пане Іване, розкажіть про себе і свій професійний досвід: у якій галузі Ви сьогодні працюєте, чим займаєтесь ?
- Із кінця 4-го курсу відразу вдалося влаштуватися на роботу до підприємця, що торгує металопрокатом та вогнетривами. Відразу зрозумів, як все корумповане, і на чому ґрунтується зростання компаній того часу. Через 3 роки роботи мене запросив один інвестор стати партнером й керувати компанією ТОВ «Будкомітет». Увесь час я займався впровадженням сучасних будівельних матеріалів. Відразу полетів до Китаю, коли зрозумів, що все в основному імпортують, і став офіційним представником вітчизняних виробників. У 2007 році створив свою компанію ТОВ «Елізе-2007», імпортував двері з Китаю та мінеральну вату на величезні будівництва Києва. До кризового 2008 року максимальний обсяг торгівлі досягав 200 контейнерів на місяць. Був фокапний проєкт із газетою, проєкт називався «Портмоне», може чули (85 000 доларів в трубу, але це – досвід). У 2019 році продав компанію. Зараз накупив нерухомості та займаюся добовою орендою.
- Чому обрали для навчання саме цей факультет ?
-Чесно, думаю тоді від мене мало що залежало, але вважаю, що відбулося все правильно. Дивлячись на своїх батьків ще з дитинства, я зрозумів, що мені ніхто ніколи не допоможе й всього доведеться досягати самому. Любив завжди управляти та брати за все відповідальність, тому вважав, що знання на цьому факультеті доповнять мою впевненість професійними знаннями.
- Що Вам запам’яталось найбільше під час навчання на факультеті менеджменту ЗНУ?
- По-перше, мене зацікавив маркетинг. Я зрозумів, що в цій науці криється важливий секрет успіху. По-друге, це – страхування і банківська справа. Це все просто цікаво й пізнавально.
- Якими були Ваші перші кроки після завершення університету?
- У 2000-2001 роках я працював менеджером із продажу будматеріалів, у 2001-2003 роках став начальником відділу продажів, у 2004-2007 –керівником і співвласником ТОВ «Будкомітет», у 2007-2019 – власником і керівником цієї компанії, а вже у 2019 році відкрив приватне підприємство «Чесноков І.І».
- Поділіться, будь ласка, власними секретами, як стати успішним у своїй професії?
- Чесно, навчався в університеті мало, цікавився тільки тим, що хотів. Оскільки батьки «пиляли», що потрібно самому заробляти. Тому після університету почав сам купувати різну літературу й після роботи вечорами продовжував навчатись. Так, наприклад, книга Д. Джобера «Принципи та практика маркетингу» стала моєю відправною точкою, після якої я зрозумів, що бізнес в Україні в 2001 році – це просто маячня, і до цивілізованого йому дуже далеко, що і послугувало своєчасним розумінням того, яким він буде. Ніколи не варто послаблювати рамку свого нетерпіння до нового й до праці. Я одного раз втратив можливість вчасно потрапити в інтернет-проєкт тільки через гроші, оскільки здалося, що у мене їх уже досить. Це була помилка. Раджу ніколи не зупинятися на досягнутому. «Залишайтеся безрозсудними, залишайтеся голодними», – говорить С. Джобс.
- Чому Ви вирішили пов’язати своє життя саме з цим фахом?
- Ніколи не хотів, щоб хтось мною керував, завжди хотів бути незалежним ні від кого. А організація всього дає таку можливість, бути головним, бути незалежним.
- Які знання і досвід стали для Вас найціннішими?
-Це – маркетинг і рекламна діяльність.
- Що Вас мотивує й надихає працювати?
- Віра в себе, віра в те, що можна повторити свій результат і зробити більше.
- Які якості, на Вашу думку, повинен мати успішний менеджер?
- Цілеспрямованість, чесність, завзятість, наполегливість, відповідальність. Адже завжди необхідно знати, що в будь-який момент може виникнути ситуація, про яку ніхто, крім вас, не подумає.
- Що Ви можете порадити студентам і випускникам ЗНУ для успішної самореалізації?
- Упевнений, що той, хто закінчить факультет менеджменту, буде, як мінімум, мати уявлення щодо всієї картини світу, тобто бачити й знати як все влаштовано, щоб рухати вперед, працювати, розвиватися. Я думаю, що все інше дає часткову точку зору. А вже чи вистачить у випускника сміливості взяти відповідальність і почати організовувати щось своє, у цьому йому вже допоможе хтось інший, але не викладачі вишу, це практика. Дуже важливо приділити в житті увагу навичкам щодо спілкування та пізнанню людей, бо без поваги й людинолюбства створити велику команду не вдасться.