Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники ЗНУ вітають доцента Геннадія Тощева із 70-річчям та із 35-річчям професійної діяльності у ЗНУ!

Представники ЗНУ вітають доцента Геннадія Тощева із 70-річчям та із 35-річчям професійної діяльності у ЗНУ!

Представники ЗНУ вітають доцента Геннадія Тощева із 70-річчям та із 35-річчям професійної діяльності у ЗНУ!
25.02.2021 15:26 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University історичний факультет ювілей привітання

Двадцять п’ятого лютого – особливий день у житті провідного археолога Запорізького регіону, керівника навчально-наукової лабораторії археологічних досліджень ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), доцента кафедри історії України Геннадія Тощева. Цього дня шановний іменинник святкує своє 70-річчя!

Народився Геннадій Миколайович у м. Пологи Запорізької області. Одразу після закінчення середньої школи вступив на навчання на історичний факультет Одеського державного університету, який закінчив у 1973 році. Свою викладацьку й педагогічну діяльність розпочав вчителем історії у школі с  Трапівка Одеської області, де пропрацював три роки. Із 1976 року він отримав посаду старшого лаборанта, а з 1981 року – молодшого наукового співробітника в Інституті археології АН УРСР. Після закінчення аспірантури у 1982 році успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Середній період доби бронзи Північно-Західного Причорномор'я».

А з 1986 року розпочав свою трудову діяльність у Запорізькому державному університеті, де вже працює понад 35 років поспіль, здійснюючи свій значний внесок у розвиток археологічної науки Південно-Східного регіону країни. За період свого професійного становлення він обіймав посади старшого викладача кафедри історії СРСР і УРСР, потім – кафедри всесвітньої історії, доцента кафедри історії СРСР і УРСР, а з 1990 року і по сьогодні – доцента кафедри історії України історичного факультету. Окрім цього, вже 35 років поспіль Геннадій Тощев виступає незмінним керівником навчально-наукової лабораторії археологічних досліджень ЗНУ, яка за цей час значно розширила тематику досліджень. У 1986-1987 рр. її співробітниками проводилися археологічні розвідки у Криму поблизу селища Планерське (Коктебель). А починаючи з 1988 року – на могильниках Мамай-Гора та Мамай-Сурка Запорізької області. Протягом усього цього періоду Геннадій Миколайович керує археологічною практикою студентів у складі експедицій, які він очолював і які здійснювали дослідження на території усього Південно Причорномор’я – у Запорізькій, Херсонській, Кримській областях, вивчаючи старожитності. Окрім першокурсників історичного факультету ЗНУ, до археологічних розкопок і досліджень на Мамай-Горі приєднуються щороку багато представників старших курсів, які із задоволенням виїжджають працювати «на полях». Вони прагнуть доторкнутися до історії, зробити цікаві археологічні знахідки. Розкопки, які проводяться Геннадієм Тощевим, до речі, у тандемі із колегою, доцентом історичного факультету, а також його дружиною Світланою Андрух, запам’яталися багатьом історикам цікавими й вражуючими знахідками, що були знайдені в похованнях скіфського та сарматського періоду.

Він – автор понад 300 наукових праць, із них близько сорока видані за кордоном (Англія, Болгарія, Боснія й Герцеговина, Молдова, Німеччина, Польща, Росія, Румунія), у тому числі 10 монографій. Багато публікацій включені до наукометричної бази «Copernicus», а ще дві – до бази «Scopus». Геннадій Миколайович широко представляє наш університет та виступає із цікавими, вагомими у галузі світової археологічної науки доповідями на численних республіканських, регіональних, міжнародних науково-теоретичних і науково-практичних конференціях, зокрема за кордоном. Сам він  безпосередньо був організатором низки міжнародних конференцій, які проходили у період з 1989 по 2009 роки у Запоріжжі. Окрім іншого, протягом багатьох років шановний ювіляр виступав керівником секції «Археологія» МАН.

Він також – редактор відомої збірки «Старожитності степового Причорномор’я та Криму» (20 томів), серії монографій і брошур, навчальних посібників, член редакційних колегій 2 наукових збірників – «Історія зброї» (м. Запоріжжя) та «Вісник Національного історико-археологічного заповідника «Кам’яна могила» (м. Мелітополь).

Як фахівець постійно вдосконалює власний кваліфікаційний рівень, здійснює міжнародні стажування (Берлін, Франкфурт на Майні (Німеччина)) та розвиває співпрацю із колегами з інших регіонів України тощо.

Як провідний археолог Запорізького регіону має низку почесних звань і відзнак. Геннадій Миколайович– почесний член Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, член наглядової ради Національного історико-археологічного заповідника «Кам'яна Могила», член Запорізького наукового товариства ім. Я.Новицького і Харківського товариства старожитностей.

Серед іншого, він має почесні звання та відзнаки: Відмінник освіти України, нагороджений численними почесними грамотами, зокрема Почесною грамотою МОН (2008), орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеня (2011 р.).

Сам Геннадій Миколайович зазначає своє прагнення до археології ще із школи. Він згадує: «Навчаючись у старших класах, я читав багато історичної літератури і тієї, що пов’язана із археологічними дослідженнями. Мені дуже цікавий був цей напрям. Проте близькі радили вступати у медичний заклад вищої освіти. Я взявся читати підручники із природничих предметів, пов’язаних із цим напрямом, але, врешті-решт, закинув їх. Натомість прочитав усі 12 томів на той час «Історії СРСР з найдавніших часів до наших днів», вивчив їх, і поїхав в Одесу подавати документи в Одеський державний університет на історичний факультет. Поїздом прибув о 17 годині й пішов до ЗВО, проте, не сподіваючись, що у цей час там ще хтось працює. Але виявилося, що приймальна комісія продовжує діяти. Я підійшов до однієї красивої жінки, яка потім виявилася саме деканом історичного факультету – її звали Заїра Першина. Вона в мене прийняла документи та запитала, на яку спеціальність вступатиму. Я відповів, що на археологію. Потім вона брала участь у кількох вступних іспитах, які я складав, ставила питання, перевіряючи мою ерудованість. Екзамени склав на 19 балів із 20 можливих, отримав найкращі рекомендації. Отже, ця подія визначила мій подальший професійний шлях, яким я прямую вже добру половину мого життя!».

Геннадій Тощев, окреслюючи стан археологічної науки, із сумом підкреслює, що сьогодні в Україні, на жаль, мало уваги приділяється її розвиткові: «Сьогодні в Україні працює близько 300 археологів. Якщо порівняти із такою країною, як Польща, територія якої майже удвічі менша за нашу, то там їх – близько 600. Отже серед моїх завдань, вважаю важливою місією розвивати цей напрям досліджень і здійснювати підготовку кваліфікованих молодих фахівців, які працюватимуть саме у цій галузі!».

Серед своїх головних наукових досягнень видатний археолог вказує понад десяток монографій, у тому числі міжнародних, які були створені ним у співавторстві із колегами за результатами багаторічних археологічних досліджень. Серед таких видань останніх років – колективна монографія «Пологівський посох: досвід міждисциплінарного вивчення» (у співавторстві із науковцями Бердянського державного педагогічного університету). Також ювіляр має плани й кілька нагальних завдань на майбутнє: зокрема, опрацювати й опублікувати матеріали досліджень, що накопичилися упродовж останнього десятиріччя розкопок і до яких ще не дійшла черга. Тож наукове товариство з нетерпінням чекатиме на вихід нових видань.

Колектив ЗНУ цінує шановного ювіляра за його натхненну працю, яка спрямована на процвітання рідного історичного факультету, збереження археологічних пам’ятників та вивчення старожитностей Південно-Східного регіону України, на виховання студентів як висококваліфікованих спеціалістів та справжніх патріотів своєї країни! Колеги, студенти й друзі у цей день від усього серця вітають Геннадія Миколайовича та бажають йому натхнення, радості й щастя на щодень, прагнення до нових відкриттів і висот, здобутків і перемог на життєвому шляху!

 

 

 

Схожі новини